http://w2.vatican.va/content/francesco/pl

">
loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

14 stycznia 2018 r. - 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - "PRZYJMOWAĆ, CHRONIĆ, PROMOWAĆ I INTEGROWAĆ IMIGRANTÓW I UCHODŹCÓW"

ORĘDZIE PAPIEŻA FRANCISZKA NA ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY 2018 R.

http://w2.vatican.va/content/francesco/pl

 

Słowo Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesława Lechowicza z okazji 104. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy

W najbliższą niedzielę, 14 stycznia, obchodzony będzie 104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Wśród migrantów znajduje się rzesza Polaków, przebywająca poza granicami naszego kraju. Dlatego zwracam się z prośbą o modlitwę w ich intencjach i w intencjach tych rodzin, które doświadczają ciężaru rozłąki z bliskimi osobami. Zachęcam także naszych rodaków przebywających w różnych zakątkach świata, by wdzięczną modlitwą otoczyli w tym dniu tych, którym zawdzięczają przyjęcie, odpowiednie warunki życia, godną pracę i godziwe płace.

Odpowiadając na orędzie i apel papieża Franciszka, skierowany z okazji 104. ŚDMiU, módlmy się za migrantów i uchodźców, by spotykali się z gościnnym przyjęciem, ochroną własnych praw oraz szacunkiem wobec siebie i własnej kultury. Niech tej modlitwie towarzyszy pogłębienie naszej wrażliwości na potrzeby innych, zgodnie ze słowami będącymi mottem papieskiego przesłania na tegoroczny Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy:"'Przybysza, osiadłego wśród was, będziecie uważać za tubylca. Będziesz go miłował jak siebie samego, bo i wy byliście przybyszami w ziemi egipskiej. Ja jestem Pan, Bóg wasz!" (Kpł 19,34).

Bp Wiesław Lechowicz - Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Pryms Polski o Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy - 2018

Prymas Polski: "Jako chrześcijanie, jako ludzie wierzący, doskonale zdajemy sobie sprawę z wartości modlitwy. Pośród wielorakiej pomocy jakiej możemy udzielić uchodźcom i wygnańcom jest również nasza modlitwa za nich".

Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony jest co roku w drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (14 stycznia). Jak czytamy w instrukcji Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących z 1978 roku: "jest on pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów". W tym roku obchodom towarzyszy specjalna zachęta do skorzystania w czasie Mszy św. z mało znanego formularza modlitwy za uchodźców i wygnańców. Inicjatywę wspiera m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak.

"Jako chrześcijanie, jako ludzie wierzący, doskonale zdajemy sobie sprawę z wartości modlitwy. Pośród wielorakiej pomocy jakiej możemy udzielić uchodźcom i wygnańcom jest również nasza modlitwa za nich. Wsłuchani w zachęty papieża Franciszka podejmujemy ją także w naszej Ojczyźnie - w naszych miastach, kościołach, ufam, że także w naszych domach. Czynimy to szczególnie w Tygodniu Modlitw za uchodźców, podczas dorocznego nabożeństwa Umrzeć z Nadziei, a także w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy obchodzony 14 stycznia" - napisał w specjalnym liście abp Wojciech Polak przywołując słowa wymownej modlitwy ze wspomnianego formularza: "Wszechmogący Boże, dla Ciebie nikt nie jest obcy i nikogo nie pozbawiasz swej pomocy (...) nam daj serca czułe na potrzeby ubogich i przybyszów".

"Serdecznie zachęcam, abyśmy w naszych parafiach posługiwali się tym formularzem, zwłaszcza w te dni, w których Kościół modli się za tych, którzy uciekając przed wojną i prześladowaniem musieli opuścić swoją Ojczyznę, swój dom i za tych, którzy w drodze do lepszego świata stracili życie" - napisał Prymas Polski.

Metropolita gnieźnieński odprawi Mszę św. według formularza Mszy za uchodźców i wygnańców w kościele pw. Zwiastowania NMP w Inowrocławiu. Eucharystia będzie sprawowana także w intencji zmarłego przed 5 laty śp. kard. Józefa Glempa. Liturgia rozpocznie się o godzinie 13.00 i będzie transmitowana przez TVP Polonia.

Z inicjatywą skorzystania z formularza dostępnego w Mszale Rzymskim (pozycja 40.) wyszła Janina Ochojska. Modlitwę usłyszała w Taize, podczas Mszy św. sprawowanej przez jednego z mieszkających tam Polaków - brata Marka, który odprawia Eucharystię według tego formularza raz w tygodniu. Oprócz Prymasa Polski inicjatywę szefowej Polskiej Akcji Humanitarnej wsparli także m.in.: bp Krzysztof Zadarko, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Imigracji, portal Deon oraz dominikanie.pl. Do skorzystania z formularza zachęca też Rzecznik Prasowy KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Działa już specjalna strona www.mszazauchodzcow.pl, gdzie można sprawdzić, gdzie Msza św. według formularza będzie sprawowana, i gdzie można również modlitwę zgłosić. W Gnieźnie włączyły się już niemal wszystkie parafie.

"Modlitwa jest wielkim darem. Ona rozszerza nasze serca, nie wobec problemów, ale wobec konkretnych ludzi. To właśnie za nich będziemy się modlić, będziemy prosić, by Bóg im błogosławił, by ich ochraniał, by nie była szargana ludzka godność. W modlitwie będziemy szczególnie pamiętać o tych, którzy uciekają przed wojną, ale i o tych, którzy wyjeżdżają za chlebem, także o wszystkich Polakach mieszkających i pracujących poza granicami Polski" - mówi abp Wojciech Polak wyrażając nadzieję, że obok modlitwy będzie to także dzień uważniejszego wsłuchiwania się w nauczanie papieża Franciszka, zwłaszcza w jego orędzie na Dzień Migranta i Uchodźcy, które - jak przypomina Prymas Polski - opiera się na czterech kluczowych słowach: przyjmować, chronić, promować i integrować imigrantów i uchodźców.

 

Delegat KEP ds. Imigracji

oraz

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski

zapraszają na

konferencję prasową:

104. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

w Kościele katolickim w Polsce

Spotkanie  miało miejsce

15 stycznia (poniedziałek) o godz. 11.00

w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski

(skwer Kard. Stefana Wyszyńskiego 6, Warszawa)

W programie konferencji:

abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP - przedstawienie sprawy migrantów i uchodźców w Kościele w Polsce

bp Krzysztof Zadarko, delegat KEP ds. Imigracji - przybliżenie dokumentu watykańskiego "20 punktów działalności na rzecz migrantów i uchodźców"

ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska - zaprezentowanie dotychczasowych i najbliższych przedsięwzięć Caritas Polska dotyczących pomocy migrantom i uchodźcom w Polsce i za granicą (w tym programy: "Rodzina Rodzinie", korytarze humanitarne, Caritas Internationalis i Caritas Polska "Share the Journay")

ks. Jacek Gniadek SVD, dyrektor Centrum Migranta Fu Shenfu (duszpasterstwo Wietnamczyków i Chińczyków w Polsce) - przedstawienie działalności duszpasterskiej wśród obcokrajowców w Polsce na przykładzie pomocy i duszpasterstwa Wietnamczyków i Chińczyków prowadzonych przez księży werbistów (w tym inicjatywa "Tajemnicy Różańca Świętego - Święta Rodzina uciekająca do Egiptu").

Spotkanie poprowadzi ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

 

Obchody 104 Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu

W Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu w czasie pierwszych Nieszporów z II niedzieli w ciągu roku w tematykę dnia wprowadził ks. Mateusz Gardziński SChr - prokurator generalny, były pracownik Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących, której kompetencje wraz z nowym rokiem przejęła Dykasteria ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Z kolei w niedzielę 14 stycznia ks. Mateusz przewodniczył Mszy Świętej i wygłosił homilię. Wyszedł w niej od historii swojego pochodzenia i powołania, aby później przez analizę I czytania i Ewangelii, dojść do konkretnych wskazań, które wynikają dla nas wszystkich z treści obchodzonego dnia migranta i uchodźcy. Ponieważ przeżywana niedziela była drugą niedzielą miesiąca, a zatem zgodnie ze zwyczajem w tej Mszy Świętej wzięli także udział Przyjaciele i Dobrodzieje Towarzystwa. Ks. Mateusz zauważył, że właśnie nasi Darczyńcy poprzez swoje cierpienie, modlitwę i ofiary w sposób bardzo konkretny pomagają Zgromadzeniu, którego misją jest przybliżanie do Boga polskich emigrantów, gdziekolwiek żyją.

Również w tej Mszy Świetej uczestniczyła rodzina Sługi Bożego o. Ignacego Posadzego, która przeżywała już szósty dzień Nowenny przed kolejną rocznicą śmierci Ojca Ignacego (17 stycznia).

Po Mszy Świętej mogliśmy wraz z naszymi Gośćmi przedłużyć jeszcze radość świętowania Bożego Narodzenia poprzez wspólne śpiewanie kolęd w naszej auli seminaryjnej.

 0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649