Publikacje książkowe
Biskup a quo wobec emigrujących diecezjan ks. prof. dr hab. Wojciech Necel TChr, Wyd. Hlondianum, Poznań 2015 r.
Ks. prof. dr hab. Wojciech Necel TChr, opierając się na swej szerokiej znajomości dokumentów Kościoła i rzeczywistości współczesnej emigracji, formułuje konkretne propozycje pastoralne godne nie tylko zauważenia, ale i zastosowania.
Wokół problematyki migracyjnej. Kultura przyjęcia Pod redakcją Janusza Balickiego, Mariusza Chamarczuka Rządowa Rada Ludnościowa Międzyinstytutowy Zakład Badań nad Migracją Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego Warszawa 2013
Niniejsza książka powstała dzięki prelegentom uczestniczącym w konferencji Imigranci w Europie. Kultura przyjęcia.
Imigranci i uchodźcy w Unii Europejskiej. Humanizacja polityki imigracyjnej i azylowej Ks. prof. dr hab. Janusz Balicki Wyd.: Wydawnictwo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego 2012 r.
Głównym tematem książki jest polityka Unii Europejskiej w tych obszarach, jednak publikacja obejmuje również takie zagadnienia, jak polska polityka migracyjna i azylowa, nielegalne migracje w Stanach Zjednoczonych czy sytuacja uchodźców w Wielkiej Brytanii.
Encyklopedia polskiej emigracji i Polonii Pod red. prof. Kazimierza Dopierały Oficyna Wyd. Kucharski 2012 r.
Encyklopedia ta jest pierwszym tego typu dziełem w literaturze polskiej i światowej.
Obejmuje wszystkie skupiska emigracyjne i Polonijne rozsiane po świecie
Prawo migranta do specjalnego duszpasterstwa ks. prof. dr hab. Wojciech Necel TChr, Wyd. UKSW 2012 r.
Autor stawia pytanie o fundamentalne zasady specjalnej opieki Kościoła nad ludźmi w drodze. Prawo do migracji analizowane w kontekście innych praw podstawowych człowieka wyprzedza prawo wiernego migranta do specjalnego duszpasterstwa.
Polacy w Kościele katolickim na Wschodzie (1939-2011) ks. prof. dr hab. Roman Dzwonkowski SAC, Wyd. Adam Marszałek 2011 r.
Celem niniejszej publikacji jest ukazanie nowej sytuacji Polaków w Kościele katolickim na Białorusi i na Ukrainie na tle ich losów w tych krajach w ciągu ubiegłych kilkudziesięciu lat. [...]
Duszpasterstwo Polonii w Austrii, Niemczech i Szwajcarii Redaktor: ks. Jan Bartoszek wyd. Biblos 2011 r.
Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej opublikowało właśnie nowy modlitewnik poświęcony duszpasterstwu Polonii w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. To także informator o Mszach Świętych. w języku polskim.
Biskup na walizkach Arcybiskup Szczepan Wesoły, Wyd. Księgarnia św. Jacka 2010 r.
Wspomnienia abp. Szczepana Wesołego, zatytułowane: Biskup na walizkach to dokument szczególny.
POLONII BRAZYLIJSKIEJ OBRAZ WŁASNY Zapiski emigranta (2007-2010) Ks.Zdzisław Malczewski TChr wyd.Biblioteka Iberyjska 2010 r.
Ze wstępu autora: "Brazylia", "Polonia brazylijska", "Kościół katolicki w Brazylii" - wydaje się, że wyrażenia te są dobrze znane w Polsce. Często jednak, w rozmowie z rodakami w kraju właśnie na te trzy tematy
Duszpasterze Polonii i Polaków za granicą tom I Ks. dr Józef Szymański wyd. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kolbuszowej 2010 r.
Liczącą 198 stron książkę otwiera odautorski wstęp. Zaznaczono w nim m.in.: ?Dzieje Polaków i Polonii za granicą są nieodłącznie związane z działalnością ich duszpasterzy ? więcej, są przez nich w dużej mierze kształtowane.

ks. prof. dr hab. Wojciech Necel TChr, Wyd. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego 2010 r.
Publikację rozpoczyna wstęp pióra ks. Tomasza Sielickiego SChr, przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego, w którym czytamy m.in.: Obok ciekawej i bogatej merytorycznie zawartości książki zauważam jej dodatkową wartość w fakcie udostępnienia jej w języku angielskim i niemieckim.

Jan Paweł II Orędzia na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy (1985-2005) Zebrał ks. prof. dr hab. Wojciech Necel TChr, Wyd. Hlondianum 2009 r.
e specjalne orędzia są przejawem wielkiej troski Jana Pawła II o tych, którzy opuścili swoje ojczyste kraje, rodziny i wspólnoty parafialne, a gdzieś na obczyźnie przyszło im budować swoją teraźniejszość i przyszłość, także tę religijną.
Instrukcja ERGA MIGRANTES CARITAS CHRISTI Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących Wyd. POLIHYMNIA 2008 r.
W ostatnich dziesięcioleciach zjawisko migracji przekształciło się w strukturalna rzeczywistość współczesnego społeczeństwa i stanowi coraz to bardziej złożony problem z punktu widzenia społecznego, kulturalnego, politycznego, religijnego, ekonomicznego i duszpasterskiego.
Papież Jan Paweł II do Polonii i Polaków za granicą ks. prof. dr hab. Roman Dzwonkowski SAC, Wyd. Apostolicum 2007 r.
Po raz pierwszy w historii Polonia i emigracja polska otrzymała, w kierowanych do niej przemówieniach Jana Pawła II, tak jasno uzasadniony program ideowy, dotyczący postawy wobec kultury ojczystej wyniesionej z Polski i kultury krajów osiedlenia.
Duszpasterstwo polonijne w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Redaktor: s. Lucyna Szlęzak wyd. Biblos 2006 r.
Niniejszy modlitewnik-informator przeznaczony jest dla osób wyjeżdżających na dłuższy lub krótszy czas do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii.
Etos współczesnej emigracji polskiej w świetle nauczania papieża Jana Pawła II Bożena Pietyra, Fundacja Jana Pawła II, Wyd. Księgarnia św. Jacka 2007
Występujące od XIX wieku zjawisko emigracji Polaków, ze zmiennym nasileniem w różnych okresach czasu, po wejściu Polski do Uni Europejskiej znów uaktywniło się.
Duszpasterstwo polonijne we Francji Redaktor: s. Lucyna Szlęzak wyd. Biblos 2006 r.
Niniejszy modlitewnik-informator przeznaczony jest dla osób wyjeżdżających na dłuższy lub krótszy czas do Francji.
Arcybiskup Szczepan Wesoły, Wyd. Veritas 1994 r.
25 lat poslugi pasterskiej księdza Arcybiskupa Szczepana Wesolego delegata prymasa Polski dla duszpasterstwa emigracji.