loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Portugalia: Polacy to drugi, po Hiszpanach, zagraniczny naród odwiedzający Fatimę

Polacy byli w 2018 r. drugą po Hiszpanach zagraniczną nacją najczęściej przybywającą w zorganizowanych grupach do sanktuarium w Fatimie. To pierwszy raz, gdy pielgrzymi z Polski wyprzedzili Włochów, masowo odwiedzających to portugalskie miejsce kultu maryjnego.

Jak poinformowało we wtorek sanktuarium w Fatimie, w 2018 roku przybyło tam w grupach prawie 12 tys. Polaków. Oznacza to, że byli oni drugim, po Hiszpanach, zagranicznym narodem odwiedzającym Fatimę. Hiszpanów w ubiegłym roku przybyło do sanktuarium 34,1 tys.

Ze statystyk Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie wynika, że liczba przybywających tu w 2018 r. grupowo Polaków była o prawie pół tysiąca większa niż Włochów. Wszystkich docierających w ubiegłym roku do Fatimy pątników z całego świata było 7 mln. Przeważali wśród nich Portugalczycy.

Władze sanktuarium w Fatimie zaznaczają, że od kilku lat liczba pielgrzymów z Polski utrzymuje się na stałym poziomie. W zorganizowanych grupach przybywa tam rocznie kilkanaście tysięcy osób.

Lizboński działacz katolicki Miguel Pinto twierdzi, że do wysokiej liczby Polaków w Fatimie przyczynia się zarówno duża liczba tanich połączeń lotniczych pomiędzy Polską a Portugalią, jak i wciąż żywa pamięć rodaków Jana Pawła II o jego bliskich związkach z tym sanktuarium.

“O Polakach jako pielgrzymach mówi się w Portugalii od lat w związku z ich masowym przybywaniem do sanktuarium w Fatimie. Niewątpliwie wpływ na to zjawisko miał pontyfikat św. Jana Pawła II, papieża z Polski, który zawsze podkreślał swoją silną więź z Fatimą” – powiedział PAP Pinto.

Św. Jan Paweł II wiązał swoje cudowne ocalenie w rzymskim zamachu z 13 maja 1981 r. z opieką Matki Bożej Fatimskiej. Przypominał, że jej święto przypadało właśnie w dniu, w którym na placu Św. Piotra strzelał do niego turecki terrorysta Mehmet Ali Agca.

W blisko rok po zamachu, 12 maja 1981 r. Jan Paweł II przybył do Fatimy. W obecności ponad milionowego tłumu podziękował Maryi za wstawiennictwo przed jej figurką, w miejscu ostatniego objawienia z 1917 roku.

Jan Paweł II był drugim przywódcą Kościoła katolickiego, który przybył do Fatimy, po wizycie Pawła VI w 1967 r. Polski Papież jeszcze dwukrotnie przybył do tej portugalskiej miejscowości: w 1991 oraz w 2000 r.

Za: Radio Maryja / 3 kwietnia 2019 r.0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649