loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Włochy: Prawie 100 wiernych z polskiego duszpasterstwa przyjęło szkaplerz

Około stu osób – Polaków, wśród których były także dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii św. – przyjęło szkaplerz karmelitański w parafii pw. św. Mikołaja z Bari w Ostii-Lido pod Rzymem.

Od ponad dziesięciu lat gromadzą się tu wierni objęci duszpasterstwem przez ks. prał. dr. Adama Dalacha, kapłana z diecezji kieleckiej, który prze dwie kadencje był koordynatorem duszpasterstwa Polaków we Włoszech.

13 styczna br. szatę Maryi przyjęło prawie sto osób. Niedzielną Eucharystię po polsku i obrzęd nałożenia szkaplerzy celebrowali karmelici bosi pracujący w Rzymie – o. dr. Rafał Wilkowski OCD, sekretarz ds. mniszek karmelitanek bosych w Kurii Generalnej Zakonu i o. dr. hab. Szczepan T. Praśkiewicz OCD z karmelitańskiego rzymskiego „Seminarium Missionum”, konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

O. Praśkiewicz w nawiązaniu do święta Chrztu Pańskiego przywołał w kazaniu sakrament chrztu świętego, który zapoczątkowuje w człowieku życie Boże i umożliwia mu przyjmowanie dzięki posłudze Kościoła innych sakramentów, a także posługiwanie się w życiu zatwierdzonymi przez Kościół sakramentaliami.

„Do tych ostatnich należą m.in. bardzo wrośnięte w polską duchowość maryjną różaniec i szkaplerz” – dodał, przypominając staropolskie przysłowie: „szkaplerz święty noś, na różańcu proś”. Zakonnik przybliżył historię szkaplerza, który jest znakiem opieki Maryi. Wyjaśnił jego teologiczną wymowę i opowiedział o głębokim nabożeństwie szkaplerznym św. Jana Pawła II.

Po homilii, zgodnie z ceremoniałem, szkaplerze wykonane wcześniej przez siostry karmelitanki bose, nawiązujące jako dwa kawałki brązowego materiału do karmelitańskiego habitu zakonnego, zostały poświęcone i nałożone wiernym. Osoby, które przyjęły szkaplerz, otrzymały też stosowne imienne dyplomiki i zobowiązały się do życia w szkole Maryi, będąc włączonymi do wielkiej duchowej rodziny braci i sióstr noszących szkaplerz i żyjących na wszystkich kontynentach.

Za: e-kai.pl0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649