loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

USA: Rekolekcje w Sanktuarium św.JP II w Los Angeles

W dniach 8-10 marca br. w Santuarium św. Jana Pawła II odbyły sie rekolekcje wielkopostne, które poprowadził metropolita lwowski, osobisty sekretarz dwóch papieży: św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, ks. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. 

Rekolekcje dla Polonii rozpoczęły się dokładnie w 55. rocznicę ingresu ks. abpa Karola Wojtyły w katedrze wawelskiej.

Jak wskazał ks. Rafał Dyguła TChr, proboszcz polskiej parafii Matki Bożej Jasnogórskiej i kustosz Papieskiego Sanktuarium w Los Angeles, „przybycie osobistego sekretarza świętego Papieża-Polaka odczytuję jako niezwykle ważną, na pewno historyczną wizytę kolejnego polskiego arcypasterza wśród Polonii Kalifornijskiej, a zarazem wielką łaskę Boga i przejaw szczególnego orędownictwa za nami św. Jana Pawła II”.

– Przed laty, a dokładnie w dniach 28-30 sierpnia 1976 r., gościł wśród nas osobiście, wtedy jeszcze metropolita krakowski, ks. kard. Karol Wojtyła, który przybył do nas w drodze z Kongresu Eucharystycznego w Filadelfii, aby przewodniczyć celebracjom złotego jubileuszu naszej polskiej parafii. Ponownie zawitał do nas w 35. rocznicę tego wydarzenia. Tym razem jednak w znaku swoich świętych relikwii, które zostały uroczyście wprowadzone do naszego kościoła 26 sierpnia 2011 r., w zaledwie trzy miesiące od jego beatyfikacji – dodał duchowny.

Wtedy był to pierwszy i jedyny relikwiarz bł. Jana Pawła II.

– Co ciekawe, odebrałem go osobiście w ojczyźnie miesiąc wcześniej, 10 lipca, na Jasnej Górze podczas XIX Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja właśnie z rąk ks. abpa Mokrzyckiego, który wówczas przewodniczył Mszy św. i głosił Słowo Boże. Tym bardziej zatem raduje fakt, że podczas naszych polonijnych rekolekcji byli z nami ojcowie redemptoryści, a zwłaszcza o. Zbigniew Pieńkos CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago. To on przewodniczył prawie 8 lat temu uroczystości wprowadzenia wspomnianych papieskich relikwii do naszego kościoła – kontynuował ks. Rafał Dyguła TChr.

Sanktuarium św. Jana Pawła II w tej największej diecezji katolickiej w Stanach Zjednoczonych zostało erygowane we wspomnienie liturgiczne 22 października 2015 r. przez ks. abpa Jose H. Gomeza, metropolitę Los Angeles.

– Osobiście o to zabiegałem i prosiłem naszego arcypasterza, motywując to dostrzegalnym rozwojem kultu św. Jana Pawła II w naszej świątyni. I muszę z wielką radością podkreślić, że od tego momentu już nie tylko sami Polacy nawiedzają Sanktuarium i gromadzą się tutaj na modlitwie. Dla przykładu, trzy tygodnie temu odbyły się tu rekolekcje dla rodzin amerykańskich, którym przewodniczył ks. bp David O’Connell, nasz biskup pomocniczy – wskazał kustosz Papieskiego Sanktuarium w Los Angeles.

Na zakończenie rekolekcji w sali parafialnej odbył się uroczysty bankiet z programem artystycznym na cześć ks. abpa Mieczysława Mokrzyckiego. Wśród miejscowych duszpasterzy polonijnych byli także goście: o. Zbigniew Pieńkos CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago; o. Jacek Cydzik CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Toronto; o. prof. Marek Kotyński CSsR z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz ks. Andrzej Legowicz, sekretarz ks. Arcybiskupa. Swoją obecność zaznaczył miejscowy Konsulat Generalny RP w osobie Anny Dębeckiej-Budzisiak.

Polonia Kalifornijska wyjątkowo przeżywała tegoroczne rekolekcje w Wielkim Poście. Ich bardzo ważnym akcentem była wspólnotowa modlitwa w intencji Ukrainy o dar pokoju oraz za nadchodzące wybory prezydenckie.

PROGRAM 

Za: www.radiomaryja.pl

 0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649