loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

USA: Prezydent RP w polskiej parafii w Houston

Wieczorem 13 czerwca 2019 do parafii Our Lady of Czestochowa w Houston, TX  przybył Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz delegacją, która towarzyszy mu podczas sześciodniowej podróży po USA.

Wizyta rozpoczęła się od złożenia kwiatów przed pomnikiem św. Papieża Jana Pawła II. W miejscu, na którym stali została ustawiona tablica upamiętniająca to historyczne wydarzenie. Następnie Para Prezydencka podeszła do The Houston Polonia Memorial, gdzie zapalono dwa znicze ku pamięci wspominanych tam zmarłych, wśród których jest między innymi Prezydent Lech Kaczyński, minister Paweł Wypych oraz sierżant Michael Ollis (1988-2013), który okrywając własnym ciałem rannego polskiego żołnierza, uratował mu życie. Pan Prezydent wspomniał, że zna rodziców tego bohaterskiego żołnierza. Po chwili zadumy, Para Prezydencka weszła do kościoła. Tutaj ofiarowano naszej wspólnocie patenę. Po tym Para Prezydencka przeszła do sali parafialnej, gdzie czekało nań ponad 300 osób. Spotkanie z Polonią Teksasu, ale także Nowego Meksyku i Oklahomy, rozpoczęło się od śpiewu hymnów państwowych: polskiego i amerykańskiego. Wszystkich gości przywitał Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Houston, Robert Rusiecki. Następnie dyrektor Biura Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą,  Jan Badowski, prowadził ceremonię dekoracji kilku osób odznaczeniami państwowymi. Wśród odznaczonych był biskup John Yanta, emerytowany biskup Amarillo, który obecnie, mimo podeszłego wieku i ciężkiej choroby stoi na czele komitetu budującego The Polish Heritage Centerw Panna Maria, Teksas. Biskup John Yanta został  uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Zasług Rzeczpospolitej Polskiej. Po wspólnym zdjęciu odznaczonych i Prezydenta, odbyła się ceremonia wręczenia flag państwowych przedstawicielom organizacji polonijnych. W imieniu naszej parafii, flagę odebrał Radek Zieliński. Następnie głos zabrał Prezydent Andrzej Duda, który dziękował Polonii za podtrzymywanie polskości i prosił o budowanie zwartej wspólnoty. Po zakończeniu oficjalnej części spotkania Para prezydencka przed godzinę rozmawiała z niemal wszystkimi uczestnikami spotkania, którzy podchodzili do wspólnego zdjęcia.

ks. Waldemar Matusiak SChr

 

Zdjęcia zostały udostępnione z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP: www.prezydent.pl

Za: tchr.us

Spotkanie Pary Prezydenckiej z Polonią w Houston - YOU TUBE0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649