loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Polska: VIII Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych w Toruniu

W niedzielę, 16 czerwca br. uroczystą Mszą Św. w katedrze toruńskiej zakończył się VIII Światowy Zjazd Nauczycieli Polonijnych -„Wschód, Zachód – Łączy nas Polska”. W tegorocznym wydarzeniu wzięło udział 170 nauczycieli z dwudziestu ośmiu państw świata. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego reprezentował ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu

 

– Światowy zjazd nauczycieli jest każdego roku koronną formą spotkań nauczycieli z całego świata. Przyjechali tutaj pasjonaci nauczania języka polskiego ze Stanów Zjednoczonych, bardzo wiele osób, ze względu na liczną Polonię tam żyjącą – mówił organizator spotkania, prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Bonisławski.

Wśród uczestników spotkania znalazł się m.in. ks. Zdzisław Torba z Chicago. Przy jego parafii prowadzona jest Polska Szkoła Katolicka im. Św. Ferdynanda.

– Mamy 800 dzieci w naszej szkole. Są to dzieci urodzone już w 100 proc. w Stanach Zjednoczonych – wskazał kapłan.

Ale o polskich korzeniach. Tego, co polskie, mogą się uczyć właśnie w polonijnych szkołach.

– Podtrzymywanie polskości, czyli kultury, języka, tradycji i z tym związanej wiary, bo oprócz tego, że uczymy dzieci polskości, to też przygotowujemy je do sakramentów, czyli cały jest wymiar religii w naszej szkole – akcentował ks. Zdzisław Torba.

Trudno więc przecenić potrzebę istnienia takich placówek.

– Bez szkoły polonijnej, bez setek, tysięcy wolontariuszy, którzy pracują nad znajomością języka polskiego, historii, naszej kultury – nie byłoby chyba tak naprawdę polskości poza granicami kraju – powiedział Dariusz Bronisławski prezes stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Szacuje się, że obecnie poza granicami naszej Ojczyzny żyje ponad 20 mln Polaków.

 0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649