loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Polska - Syców: Msza Św. w intencji rodaków mieszkających na Wschodzie

Nie dajmy się zwieźć, bez Chrystusa nie będziemy do końca Polakami - mówił w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie bp Cyryl Klimowicz, ordynariusz Diecezji Św. Józefa w Irkucku w Rosji. Mszy Św. w intencji rodaków mieszkających na Białorusi, Ukrainie, Litwie i Rosji przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. 

W czasie Mszy Świętej modlił się ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z Poznania szczególne polecając chrystusowców posługujących w Kazachstanie, na Białorusi i Ukrainie. Obecny byl również bp Antoni Dziemianko, ordynariusz diecezji pinskiej na Białorusi. 

Ks. bp Cyryl Klimowicz, głosząc homilię, przypomniał czasy, kiedy na Wschodzie ludzie wierzący byli szykanowani. – Nie było łatwo być człowiekiem wierzącym, gdy dzieci chodzące do kościoła były odnotowywane i szykanowane za swą wiarę, gdy trzeba było chować w domu krzyże i święte obrazy, aby ktoś nie doniósł. Wielokrotnie ludzie potajemnie spotykali się, by modlić się i uczestniczyć w liturgii, jednakże wszyscy wiedzieli, że wiara i modlitwa jest siłą, że Pan Bóg ich nie opuści. Tę wiarę przekazywano sobie w rodzinie potajemnie, a wymagało to prawdziwego heroizmu i mądrości – powiedział kaznodzieja.

Dziś wcale nie jest łatwiej być człowiekiem wierzącym. Mamy wolność, nikt nie przeszkadza nam wierzyć w Pana Boga, niestety jednocześnie Kościół ma wielu wrogów i konkurentów, którzy są sposobni wyrwać ziarno wiary z serca - zaznaczył.

Kaznodzieja podzielił się refleksją na temat pracy kaplanów i sióstr zakonnych na Syberii. Mówił o ich niełatwej, prawdziwie pionierskiej pracy, kiedy to przychodzi im niejednokrotnie pokonywać bezkres syberyjskich przestrzeni, by móc z posługą dotrzec do wiernych. Jest to trudne, gdyż Diecezja Św. Jozefa w Irkucku jest największą w świecie i stanowi rozległy obszar - 10 mln km2. Dodał, że posługę w diecezji pełni ok. 40 misjonarzy i 60 sióstr zakonnych. Przekonywał, że nauka Chrystusa pozostaje aktualna także w dzisiejszych czasach. Trwajmy w Chrystusie, bo w Nim zachowaliśmy naszą tożsamość jako katolicy i Polacy – mówił bp Klimowicz.

Msza Św. była transmitowana przez TVP Polonia.

26 stycznia w Sycowie odbył się XVI Ogólnopolski Koncert Charytatywny Syców 2019 na rzecz pomocy Rodakom na Wschodzie z udziałem artystów z Polski, Białorusi, Ukrainy i Rosji. Dodatkową atrakcją była kuchnia kresowa.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Burmistrz Miasta i Gminy Syców Dariusz Maniak, Konsul Generalny RP w Irkucku w Rosji Krzysztof Świderek oraz Proboszcz Parafii Św. Apostołów Piotra i Pawła ks. kan. Sławomir Borowczyk.

Za: radiorodzina.kalisz.pl / 27 stycznia 2019 r.0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649