loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Panama: Ikona Jasnogórskiej Pani wśród Polaków na ŚDM

Wędrująca przez świat Ikona Matki Bożej Częstochowskiej w czwartek rano 24 stycznia 2019 roku przybyła do parafii św. Łukasza w rejonie Costa del Este w stolicy Panamy, gdzie rozpoczęło się Światowe Spotkanie Młodzieży z papieżem Franciszkiem.

Ikona przybyła z parafii św. Jana Bosko w rejonie Albrook Mall, gdzie poprzedniego dnia była obecna na Mszy Świętej z udziałem polskich pielgrzymów. Młodzi Polacy spotkali się na specjalnym nocnym koncercie pt. „Z Polski do Panamy”.

Parafia św. Łukasza została wyznaczona jako miejsce spotkań i katechez dla polskich pielgrzymów. Wizyta ta była bardzo poruszająca, tym bardziej, że zgodnie z tradycją Ewangelista św. Łukasz był także ikonografem, który napisał oryginalną Ikonę, znajdującą się na Jasnej Górze w Częstochowie w Polsce. Pielgrzymi wypełnili kościół – było obecnych ok. 640 osób.

Podczas powitania i wprowadzania Ikony do kościoła młodzi pielgrzymi śpiewali polskie pieśni maryjne. W tym czasie Ikona została ustawiona w prezbiterium w pobliżu głównego ołtarza i ozdobiona kwiatami.

O godz. 9:10 (lokalnego czasu) rozpoczęła się katecheza, którą wygłosił bp Piotr Turzyński sufragan diecezji radomskiej, członek Rady Stałej KEP oraz delegat ds. Duszpasterstwa Nauczycieli. Na zakończenie poprosił zebranych o powstanie i odmówienie modlitwy przed obliczem Matki Bożej z Częstochowy. O godz. 10:45 rozpoczęła się uroczysta Msza św. W koncelebrze uczestniczyło trzech biskupów i 30 kapłanów. Na zakończenie autentyczny panamski zespół ludowy przedstawił gościom typowe lokalne tańce, które zebrani przyjęli z radością, wstając z  miejsc. Niektórzy nawet przyłączali się, uczestnicząc w tańcu.

Zobacz filmik z tej uroczystości TUTAJ

W piątek 25 stycznia Ikona wyruszyła do Kaplicy Świętego Jana Pawła II, w regionie  Albrook Mall.

Za: odoceanudooceanu.pl0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649