Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk jest "oszołomiony" dużą liczbą polskich pielgrzymów, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży. Jest ich trzy i pół tysiąca, nie licząc wolontariuszy i dziennikarzy.

">
loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Panama: bp Solarczyk "oszołomiony" liczbą polskich pielgrzymów na ŚDM

Przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk jest "oszołomiony" dużą liczbą polskich pielgrzymów, którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży. Jest ich trzy i pół tysiąca, nie licząc wolontariuszy i dziennikarzy.

W rozmowie z KAI hierarcha zwrócił uwagę, że "pielgrzymi są w diecezjach przyjmowani niesamowicie serdecznie i z dość dużą precyzją organizacyjną". Był on w dwóch panamskich diecezjach, gdzie odwiedzał polskie grupy w miejscowościach o wiele mniejszych od stolicy Panamy i był świadkiem ogromnej serdeczności, z jaką się tam spotykały.

Coraz bardziej widoczne - jego zdaniem - są również przygotowania samego miasta Panamy do ŚDM. - Z tego, co widzę, wszystko jest jak na razie na czas. Ufam, że będzie tak dalej - dodał biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

Pytany, czy jest zadowolony z dużej liczby polskich uczestników ŚDM, która sprawia, że Polacy są najliczniejszą grupą narodową Europy, bp Solarczyk zauważył, iż "trudno tutaj użyć słowa «zadowolony»". - Jestem oszołomiony tą ilością. Już nawet nie porównując się z innymi, ona jest po prostu ogromna. Pamiętam rok 1993, kiedy Światowe Dni Młodzieży odbywały się w Denver, dokąd z Polski jechała oficjalna delegacja licząca sto osób. A tutaj jest nas trzy i pół tysiąca, choć mamy o wiele dalej, koszt jest bardzo wysoki. Ale jak widać, młodzi potrafią się zorganizować - zauważył przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

W niedzielę 20 stycznia w kościele Matki Bożej z Góry Karmel w Panamie przewodniczył on Mszy św. dla kilkuset polskich wolontariuszy ŚDM. Natomiast w środę 23 stycznia wygłosi homilię w czasie Mszy św. dla wszystkich polskich uczestników ŚDM w Panamie na placu przy centrum handlowym Albrook Mall. Mszy będzie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Po Eucharystii odbędzie się koncert, w czasie którego wystąpią polscy artyści: Olga Szomańska, Darek Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz oraz Siewcy Lednicy, a także gość specjalny z USA - Stan Fortuna. Miejsce liturgii nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ właśnie tam w 1983 r. Mszę odprawił św. Jan Paweł II.

Pomoc dla polskich pielgrzymów 
Ambasada RP w Panamie w dzisiejszym komunikacie zapewniła, że jest przygotowana na to, by wspierać Polaków uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży. MSZ opracował „Poradnik Konsularny dla podróżujących na ŚDM”, w którym znajdują się niezbędne informacje na temat bezpiecznego udziału w uroczystościach oraz podstawowe informacje dotyczące wjazdu do Panamy pobytu. „Personel Ambasady został wzmocniony na czas ŚDM, zwłaszcza w części przypadającej zadaniom konsularnym. Konsulowie dyżurni będą obsługiwać nagłe przypadki również poza stałymi godzinami urzędowania. Nasi pracownicy są gotowi udzielać pomocy konsularnej we współpracy z prężnie działającym polskim Komitetem Organizacyjnym ŚDM, który prowadzi polską kwaterę przy kościele Nuestra Senora del Carmen” – przekazała ambasada RP. Polscy dyplomaci zwrócili uwagę na cenną, jak zaznaczyli, obecność harcerzy z ZHR, którzy będą pełnić służbę jako Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

 

Kraków – Panama: jedna sprawa
Papież Franciszek wyrusza do Panamy w środę rano. Spotkanie młodych katolików odbędzie się niecałe dwa i pół roku po poprzednim, w Krakowie, gdzie ogłoszono wybór tego kraju w Ameryce Środkowej jako gospodarza następnego spotkania. Oczekuje się, że w Światowych Dniach Młodzieży udział weźmie około 250 tysięcy osób ze 155 krajów. Polacy (w liczbie 3500) mają być najliczniejszą grupą pielgrzymów z Europy. W lipcu 2016 roku, w drodze powrotnej z Krakowa do Rzymu, papież podczas konferencji prasowej w samolocie skierował następujące słowa do Panamczyków: „Życzę, abyście się dobrze przygotowali, z taką samą siłą, tą samą duchowością i tą samą głębią, z jaką przygotowali się Polacy, mieszkańcy Krakowa i wszyscy Polacy”.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie potrwają do 27 stycznia. Wydarzenie ma swoją oficjalną, specjalnie przygotowaną modlitwę.

Za: misyjne.pl0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649