loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Norwegia: Bierzmowanie młodzieży polonijnej w Stavanger

W dniach od 6 do 9 czerwca bp Wiesław Lechowicz przebywał w Norwegii. Spotkał się z biskupem Oslo, następnie udzielił sakramentu bierzmowania 26 naszym rodakom w z Parafii Św.Svithun'a w Stavanger. 

W dniu 6 czerwca bp Wiesław Lechowicz  spotkał się z biskupem Oslo. Bp Bernt Eidsvig wyraził wdzięczność za pracę polskich kapłanów wśród Polaków, którzy stanowią ok. 50 % katolików żyjących w Norwegii. Wskazał też na potrzebę włączania się polskich wiernych w życie Kościoła lokalnego. W spotkaniu wziął też udział przedstawiciel duszpasterzy polonijnych, ks. Łukasz Gruchała z Hamer.

Następnym punktem wizyty Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej było udzielenie sakramentu bierzmowania 26 naszym rodakom w Stavanger, gdzie pracę duszpasterską dla Polonii pełni od dwóch lat o. Elizeusz Górski OFM. Biskup zachęcał kandydatów do bierzmowania, by pozwalali Duchowi Świętemu na kształtowanie ich życia zgodnie z pragnieniami Jezusa zapisanymi na kartach Ewangelii. Po liturgii była okazja do spotkania z Polakami przy świątecznym stole.

Kolejnym etapem pobytu w Norwegii była wizyta w Haugesund, gdzie biskup udzielił sakramentu bierzmowana kilkunastu Polakom. W tej parafii posługę dla Polonii pełni pochodzący z diecezji tarnowskiej ks. Wojciech Knutelski. Bp Wiesław życzył bierzmowanym, by zgodnie z proroctwem Joela stawali się prorokami, którzy na własne oczy będą dostrzegać obecnego w Kościele i świecie Jezusa. Podobnie jak w Stavanger, biskup spotkał się po Mszy świętej z polskimi rodzinami.

W niedzielę, 9 czerwca, bp Lechowicz powrócił do Stavanger, gdzie celebrował Eucharystię w uroczystość Zesłania Ducha Świętego. W kościele zebrało się kilkaset osób. Biskup wskazał na Ducha Świętego, który jest Światłem (ogień) i Życiem (woda) oraz źródłem dynamizmu ewangelizacyjnego (wiatr).

Za: emigracja.episkopat.pl0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649