loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Litwa: Święto Matki Bożej Zielnej i Msza Święta odpustowa w Wilnie

„Owoce pól i łąk – symbol dobra, którym Bóg obdarzył… Niech popłynie modlitwa jak zapach ziół…” – zwrócił się do wiernych wileński biskup Darius Trijonis, który poświęcił naręcza ziół i kwiatów przyniesionych do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wilnie w dniu maryjnego święta.

W czwartek, 15 sierpnia, w najstarszej świątyni Litwy, w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (franciszkańskim) w Wilnie odbyła się odpustowa Msza św. ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Bożej Zielnej), której kaznodzieją i głównym celebransem był ksiądz biskup Darius Trijonis.

Podczas maryjnej uroczystości wysławiając najświętszą Maryję, gremialnie zebrani wierni parafianie modlili się również w intencji dobrodziejów klasztoru i kościoła, którzy w miarę swych możliwości wspierają remont i przyczyniają się do renowacji franciszkańskiej, zabytkowej świątyni.

Uroczysta liturgia ku czci Matki Bożej Zielnej została uwieńczona procesją.

Po Mszy św. na dziedzińcu wewnętrznym klasztoru franciszkańskiego odbył się festyn „Zielna u Franciszkanów”.

Jest to z kolei trzecia impreza, której towarzyszą radość i przyjazne relacje parafian. Zgodnie z zaistniałą tradycją, na festynie działały stoiska z ziołami, przekąskami, słodyczami oraz owocami. Za symboliczne wynagrodzenie można było uraczyć się ciepłym bigosem i kaszą.

Wilnianie, którzy gromadzą się w tym kościele, by wspólnie obchodzić święto „Zielnej u Franciszkanów” mogli złożyć datki na renowację stołecznej, wiekopomnej świątyni i przyczynić się do tego, by jak najszybciej mogła odzyskać dawną świetność.

Na festynie nie zabrakło też muzyki. W podwórzu klasztornym rozbrzmiewały muzyczne utwory, wprawiając obecnych w czarujący nastrój. Wystąpiły znane kapele: „Kapela Wileńska” oraz „Ratilai”.

Organizatorzy festynu zadbali także o najmłodszych. Dla dzieci również zaoferowano wiele atrakcji.

Należy zaznaczyć, że podczas „Zielnej u Franciszkanów” wilnianie oraz goście stolicy, przybywając na święto całymi rodzinami wspaniale się bawią, a to niewątpliwie wzmacnia relacje międzypokoleniowe chrześcijan i utwierdza wiarę potomnych.

Teresa Markiewicz

Za: Stowarzyszemie "Wspólnota Polska"0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649