loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Kanada: Nowa parafia chrystusowców w Saskatoon

Najnowsza parafia, która zostanie powierzona Towarzystwu Chrystusowemu dla Polonii posługującemu w Ameryce Północnej, znajduje się w Saskatoon, w Kanadzie. Od 15 sierpnia 2020 roku posługę duszpasterską rozpocznie tutaj ks. Richard Philiposki SChr.

Saskatoon jest największym miastem (prawie 300 000 osób) w prowincji Saskatchewan. Jest geograficznie najdalej na północ wysuniętym miastem z wszystkich parafii chrystusowców w Ameryce Północnej.

Pierwszym kapłanem, który odprawił Mszę św. po polsku na początku lat 60., był nasz śp. ks. Józef Smyczek, który stacjonował w wiejskiej parafii Krydor. Inspirował powstanie Polskiego Stowarzyszenia Katolickiego w Saskatoon. Współzałożyciel Towarzystwa Chrystusowego Sługa Boży o. Ignacy Posadzy podczas swojej jedynej wizyty w Ameryce Północnej odwiedził Sakatoon.

W roku 1965 utworzono polską parafię pw. Matki Bożej. Pierwszym pastorem był ks. prałat Stanley Urbanoski, urodzony w Saskatechwan. Parafia była pod opieką polskich oblatów do 1990 roku. Następnie posługiwało tutaj było kilku księży diecezjalnych. Parafia liczy obecnie nieco ponad sto rodzin. Spis statystyczny Canada 2016 pokazuje, że ponad 650 mieszkańców miasta wymienia język polski jako swój język ojczysty. Ponadto 17000 mieszkańców Saskatoon wymienia polskie pochodzenie.

Do niedawna w kościele odprawiana była Msza Łacińska Najświętszego Serca. Polscy kapłani byli zwykłymi celebransami łacińskiej Mszy Trydenckiej.

W skład kompleksu parafialnego wchodzi murowany kościół, w którym znajduje się około 300 miejsc siedzących, chór, sala parafialna z kuchnią w piwnicy i jednopiętrowa plebania. Po stronie plebanii znajduje się mały parking, a za kościołem większy parking.

Strona internetowa parafii: https://our-lady-of-czestochowa-parish-saskatoon.business.site/

ks. Richard Philiposki SChr

Za: http://tchr.us/aktualnosci/nowa-parafia-w-kanadzie

 0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649