loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Holandia:POLACY PRZEJMUJĄ MARIAKERK W BREDZIE

Holendrzy coraz rzadziej chodzą do kościoła, a dla wielu Polaków, mieszkających w Holandii wiara wciąż odgrywa bardzo ważną rolę. Fakt, że Diecezja Breda wynajęła kościół Mariakerk tutejszej polskiej parafii, nie jest więc zaskakujący.

Mimo wszystko było to coś niezwykłego, opisuje lokalny dziennik „BN De Stem”. Przejęcie kościoła przez jedną parafię od drugiej nie zdarza się w holenderskim Kościele rzymskokatolickim zbyt często.

W tym celu Diecezja Breda najpierw odkupiła kościół Mariakerk od poprzedniej parafii, która z niego korzystała, czyli holenderskiej Parafii pod wezwaniem Świętej Rodziny (Heilige Familie), czytamy na stronie internetowej diecezji. Parafia ta nadal będzie korzystać z tej świątyni, choć w ograniczonym stopniu.

Następnie władze diecezji wynajęły kościół oraz pobliską plebanię Polskiej Parafii Rzymskokatolickiej w diecezji Breda pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe. Jak dotąd parafia ta korzystała z innego kościoła w Bredzie, St. Laurentiuskerk. Co niedzielę na mszy świętej gromadziło się tam około trzystu wiernych.

– W Bredzie jest wiele budynków kościelnych, których już nie potrzebujemy. Parafia pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe ma około 18 tys. zarejestrowanych parafian, więc cieszę się, że Mariakerk będzie teraz ich świątynią – powiedział ordynariusz diecezji biskup Jan Liesen, cytowany przez „BD De Stem”.

Do uroczystego przekazania kościoła doszło 2 lutego w trakcie niedzielnej mszy, celebrowanej m.in. przez biskupa Liesena i polskiego proboszcza parafii w Bredzie ks. Sławomira Klima. W liturgii uczestniczyło około czterystu wiernych, a poprzedziła ją procesja z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, który przeniesiono z dawnej świątyni do nowej.

„Obie parafie są zadowolone z tej decyzji. Mariakerk nadal będzie funkcjonować jako świątynia, a polska wspólnota wiernych z Bredy i okolic będzie mieć swoje miejsce tam, gdzie 75 lat wcześniej rozpoczęło się wyzwolenie miasta”, czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej diecezji.

Jest to nawiązanie do wydarzeń z 1944 roku. Przypomnijmy, Breda została wyzwolona z niemieckiej okupacji 29 października 1944 roku przez polskich żołnierzy tworzących 1. Dywizję Pancerną pod dowództwem generała Stanisława Maczka.

Pamięć o tych wydarzeniach jest w mieście wciąż żywa. Kilka miesięcy temu w uroczystościach zorganizowanych w związku z 75-leciem wyzwolenia miasta przez Polaków uczestniczył m.in. król Holandii Wilhelm Aleksander oraz Prezydent RP Andrzej Duda.

- Polacy nie tylko wyzwolili nasze miasto, ale także zadbali o to, że Breda dziś tak ładnie wygląda. Generał Maczek zdecydował, że miasto nie zostało zbombardowane czy ostrzelane, ale odbijano je dom po domu – przypomniał biskup Liesen, cytowany przez „BN De Stem”.

- Na polskim cmentarzu wojskowym, tutaj niedaleko, są groby dziesiątek młodych mężczyzn, którzy oddali za to życie – dodał ordynariusz Diecezji Breda.

Jednocześnie biskup Liesen przypomniał, że polscy żołnierze, którzy po wyzwoleniu miasta nie mogli wrócić do ojczyzny i zostali w Bredzie, spotykali się na uroczystościach religijnych właśnie w świątyni Mariakerk.

W tym sensie już 75 lat temu był to „polski kościół”, a historia zatoczyła koło.

Polska Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe powstała w listopadzie 2009 roku i jest częścią Diecezji Breda. Duszpasterzem parafii jest ks. Sławomir Klim.

Kościół Mariakerk znajduje się przy placu Mariaplein w dzielnicy Overakker w południowej części Bredy. Niedzielne msze św. w Mariakerk odprawiane będą o godz. 10:00, czytamy na stronie internetowej parafii (TUTAJ).

Za: Informacja: Polonijna Agencja Informacyjna
Na podstawie: Niedziela.NL0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649