loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Brazylia: Spotkanie opłatkowe polonijnych misjonarzy

Każdego roku w Domu prowincjalnym Towarzystwa Chrystusowego w Kurytybie odbywa się opłatek organizowany dla polskich i polonijnych duszpasterzy.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w poniedziałek 16 grudnia. Na zaproszenie ks. Kazimierza Długosza prowincjała chrystusowców zjechali się do naszego Domu w Kurytybie polscy i polonijni misjonarze. Były siostry Misjonarki Chrystusa Króla, założone przez bł. ks. Michała Sopoćkę Siostry Jezusa Miłosiernego, duchowe córki św. Zygmunta Gorazdowskiego Siostry Józefitki oraz zasłużone w pracy dla brazylijskiej Polonii a założone przez św. Feliksa Felińskiego Siostry Franciszkanki Świętej Rodziny. Był obecny przedstawiciel kleru diecezjalnego, a z męskich zakonów reprezentowani byli księża werbiści, misjonarze wincentyni, zmartwychwstańcy, marianie, oraz gospodarze spotkania czyli księża chrystusowcy. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego dzielenia się wydarzeniami ostatniego roku. Obecni dawali świadectwo i dziękowali Bogu za to wszystko czego On dokonał w naszych wspólnotach oraz przez naszą pracę w życiu naszych wiernych w ostatnich dwunastu miesiącach. Najważniejszym jednak punktem naszego spotkania była wspólna Eucharystia po której udaliśmy się do salonu parafialnego aby po wysłuchaniu Słowa Bożego opisujące narodzenie Jezusa oraz modlitwie przełamać się opłatkiem. Spotkanie zakończyliśmy świątecznym obiadem oraz wspólnotowym śpiewem kolęd. Bardzo miłą dla obecnych misjonarzy niespodzianką były odwiedziny pani Danuty opiekunki parku św. Jana Pawła II w Kurytybie, która przywiozła na spotkanie smaczne kremówki czyli ulubione ciastka naszego Wielkiego Świętego Rodaka. Obecni na spotkaniu stanowią bardzo mały procent polskich i polonijnych misjonarzy pracujących w Brazylii. W sumie jest nas kilkuset, rozrzuconych po całym olbrzymim kraju, który przez wielu nazywany jest krajem kontynentem. Najstarszym polskim misjonarzem pracującym w Brazylii jest salezjanin ks. Władysław Klinicki. Na początku przyszłego roku obchodzić on będzie 105 urodziny. Drugie miejsce zajmuje prawdopodobnie nasz liczący 87 lat współbrat ks. Józef Wojnar SChr. Ks. Józef ma 62 lata stażu kapłańskiego z czego ponad 56 lat w Brazylii. Natomiast najmłodszą misjonarka jest bez wątpienia siostra ze zgromadzenia Franciszkanek Św. Rodziny która zaledwie kilka dni temu przyjechała do Kraju Krzyża Południa. Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w GALERII FOTOGRAFII. Bezpośredni link   http://www.brazylia.chrystusowcy.pl/galeria-fotografii/

Za: Opłatek polonijnych misjonarzy0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649