- To niezwykle ważne, że w tak symbolicznym dla naszej wolności roku, roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mogę być tu z Państwem. Tu, gdzie oficjalnie jeszcze nigdy nie było Prezydenta wolnej, niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej - mówił w poniedziałek Andrzej Duda podczas spotkania z rodakami.  więcej...

">
loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Australia: Spotkanie Prezydenta RP z Polonią w Sydney-Marayong

- To niezwykle ważne, że w tak symbolicznym dla naszej wolności roku, roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mogę być tu z Państwem. Tu, gdzie oficjalnie jeszcze nigdy nie było Prezydenta wolnej, niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej - mówił w poniedziałek Andrzej Duda podczas spotkania z rodakami.  więcej...

Wystąpienie Prezydenta RP podczas spotkania z Polonią w Sydney

Spotkanie z miejscową Polonią w sanktuarium w Marayong na przedmieściach Sydney zakończyło trzeci dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Australii. 

- Jestem tu, aby Was uścisnąć na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też by Wam podziękować - mówił Prezydent. Swe słowa skierował do wszystkich, którzy w Australii wychowują dzieci i młodzież w duchu polskich tradycji, prowadzą polskie szkoły i w nich uczą. Podziękował też osobom duchownym: - Za umacnianie ducha. Za umożliwienie trwania w wierze. Za umożliwienie praktykowania naszej katolickiej wiary, która stanowi fundament naszej kultury i tożsamości. Za te wszystkie niezliczone razy, kiedy Polak w Australii, często samotny, przyłamany życiowymi wichrami, mógł przyjść do kościoła i uzyskać duchowe wsparcie.

Przypomniał, że powszechna opinia o Polakach jest w Australii bardzo dobra. -Jesteście lojalnymi obywatelami Australii, życzliwymi ludźmi, dobrymi sąsiadami i uczciwymi pracownikami. Jesteście szanowani. A jeżeli Wy, jako Polacy, jesteście szanowani, to za Waszą sprawą szanowana jest Polska - dodał Andrzej Duda.

Prezydent zaprosił uczestników spotkania do Polski.- Jest coraz lepiej. Może warto pomyśleć o powrocie? - zasugerował. Szczególnie gorąco zachęcił do wizyty w ojczystym kraju dzieci i młodzież. To dla nich, przypomniał, z prezydenckiej inicjatywy obowiązuje ustawa przyznająca uczniowskie ulgi w komunikacji publicznej, do muzeów i parków narodowych wszystkim tym, którzy mieszkają za granicą i uczą się w szkołach polonijnych.

Zaapelował do Polaków, by zawsze pamiętali "o tej ważnej rzeczy, Rzeczypospolitej, której na imię Polska, swojej ojczyźnie".

Prezydent wręczył też odznaczenia dla zasłużonych działaczy polonijnych, razem z Agatą Kornhauser-Dudą obejrzał program artystyczny oraz prowadził rozmowy z rodakami mieszkającymi na Antypodach.

W Marayong znajduje się jedyna wyłącznie polska świątynia na terenie metropolii Sydney. W kościele Matki Bożej Częstochowskiej nazywanym urzędowo w j. angielskim Polish War Memorial Chapel znajduje się kaplica-mauzoleum, gdzie umieszczone są urny zwierające ziemię z pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków w II wojnie światowej.

Andrzej Duda spotkał się m.in. z duszpasterzami oraz tutejszą Polonią. W gronie odznaczonych przez Prezydenta znaleźli się księża chrystusowcy: ks. Józef Kołodziej TChr oraz Prowincjał ks. Tadeusz Przybylak TChr.

To już drugie spotkanie z Polonią podczas trwającej od soboty wizyty Pary Prezydenckiej w Australii - w niedzielę Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda odwiedzili Polaków zamieszkujących Melbourne i okolice.

We wtorek w Sydney Andrzej Duda otworzy Polsko-Australijskie Forum Energetyczne, zainauguruje działalność Zagranicznego Biura Handlowego PAiH, spotka się też z australijskimi biznesmenami.

Za: prezydent.pl
Wydarzenia- 2018 r.0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649