loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Aktualności


 • 24.11.08 - Konferencja polonijna na KUL

  Instytut Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zorganizował dnia 20 listopada 2008 r. konferencję naukową "Emigracja Polska wczoraj i dziś. W poszukiwaniu wiedzy." Honorowy patronat objął Abp Józef Życiński i Bogdan Borusiewicz, Marszałek Senatu RP. Wśród kilku młodych prelegentów, przedstawiających oświatę polonijną w Belgii, USA, Irlandii, na Białorusi, Ukrainie, referat wprowadzający "Duszpasterstwo polonijne a oświata" wygłosił Biskup Ryszard Karpiński. Podkreślił on, że "Rodacy na emigracji od samego początku zakładali polskie szkoły, a takim fenomenem jest szkoła Polska w Atenach, licząca 900 uczniów."
  Dyrektor Instytutu Badań nad Polonią, prof. dr hab. Tomasz Panfil podkreślił chęć współpracy i koordynacji działań z Instytutem Duszpasterstwa Emigracyjnego Towarzystwa Chrystusowego, który reprezentował ks. Wiesław Wójcik, TChr.

  24 listopada 2008r. 1598
 • 24.11.08 - 400-lecie Polonii w Ameryce

  Światowa Rada Badań nad Polonią oraz Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizowali w dniach 7-8 listopada 2008 r. w Warszawie w Muzeum Wychodźstwa Polskiego konferencję naukową na temat "Polacy w Ameryce - 400-lecie". Udział w niej wzięli ambasadorowie USA, Kanady i Meksyku. Specjalne przesłanie do uczestników skierował Prezydent RP, prof. Lech Kaczyński. Celem konferencji było przedstawienie dziedzictwa i losów Polaków w Ameryce Północnej. Wybitni profesorowie ukazali wkład Polaków do wszystkich dziedzin życia tego kontynentu, a także podkreślił rolę parafii, szkół i organizacji polonijnych w utrzymaniu tożsamości narodowej i polskich tradycji patriotycznych, zwłaszcza w tak burzliwym dla Polski XX wieku. Referat ks. prof. Dr hab. UAM Bernarda Kołodzieja TChr "Początki duszpasterstwa polskiego w Ameryce Północnej" uświadomił zgromadzonym rolę i znaczenie kapłanów- duszpasterzy w kształtowaniu postaw narodowych i polskiej emigracji.

  24 listopada 2008r. 1242
 • Słowo powitania

  Drogi polski Emigrancie!

   

   

          Witam Cię serdecznie na naszej stronie. Być może, tak jak wielu innych naszych Rodaków, planujesz w najbliższym czasie opuścić kraj i swoją rodzinę, aby podjąć pracę, studia, jechać na urlop, czy na dłuższy czas odwiedzić krewnych lub znajomych poza Polską. Może jesteś już w drodze do innego kraju, obcego środowiska i zastanawiasz się, jak staniesz w życiu przed nowymi zadaniami, problemami, wyzwaniami, czy przygodami.

   

          Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz po raz pierwszy, czy jesteś już weteranem podróży zagranicznych, jako człowiek ochrzczony z pewnością nie chcesz zatracić wiary w Boga, sensu i celu życia wyniesionych z rodzinnych stron. Mimo zmienionych warunków, obcej mentalności i języka, Bóg towarzyszy Ci wszędzie tam, gdziekolwiek zaprowadzi Cię emigracyjna wędrówka. Odnajdziesz Go w wielu duszpasterzach i kościołach lokalnych, ale ze szczególną pomocą śpieszy Ci też Kościół polski.

   

           Czy wiesz, że obok wielu innych osób zatroskanych o Polaków za granicą dwa zgromadzenia zakonne - Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej - otrzymały szczególną misję wspierania polskich emigrantów? Modlimy się codziennie za Ciebie i za Twoją rodzinę, która pozostała w kraju, a w miarę możliwości pragniemy wraz z Tobą odnajdywać Boga, pracując w wielu krajach Europy i świata. Naprzeciw Twoim potrzebom duchowym, umacnianiu wiary w Boga i odnalezieniu drogi do kościoła polskiego w warunkach emigracyjnych wychodzi z pomocą również nasz Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Tutaj znajdziesz miejsce we wspólnocie Kościoła z polskim kapłanem. 

  ks. Wiesław Wójcik, TChr

  21 listopada 2008r. 383
 • Ks. prof. Leszek Adamowicz (KUL)

  Duszpasterstwo emigrantów w prawie kanonicznym. Zarys problematyki po wydaniu instrukcji Erga migrantes caritas Christi

  Pobierz artykuł w formacie pdf (162 KB)

  16 listopada 2008r. 2367
 • 17.11.08 - Jasnogórskie czuwanie w intencji Polonii

  W nocy z 14/15 listopada 2008 r. już po raz dwudziesty trzeci odbyło się u stóp Matki Bożej na Jasnej Górze czuwanie w intencji Polonii świata i duszpasterzy polonijnych. Tegorocznym mottem modlitewnego spotkania były słowa Kard. Augusta Hlonda "Nie zapominamy o was, którzyście wyemigrowali z kraju". Czuwanie zostało zorganizowane przez Zgromadzenie Księży Chrystusowców dla Polonii Zagranicznej, a w modlitwę włączały się Siostry Misjonarki Chrystusa Króla oraz grupy pielgrzymkowe zarówno z parafii polskich jak i europejskich. Najważniejszym punktem programu była Msza św. pod przewodnictwem Wikariusza Generalnego Towarzystwa Chrystusowego, ks. Krzysztofa Grzelaka. Ponadto pielgrzymi uczestniczyli m. in. w Apelu Jasnogórskim, Różańcu, Drodze Krzyżowej i Nabożeństwie do Matki Bożej.

  17 listopada 2008r. 2664
 • Ks. prof. Leszek Adamowicz (KUL)

  Zawarcie małżeństwa z osobą nieochrzczoną

  Pobierz artykuł w formacie pdf (162 KB)

  16 listopada 2008r. 3856
 • S. Magdalena Wielgus MChR

  Zapomniana struna

  Pobierz artykuł w formacie pdf (145 KB)

  12 listopada 2008r. 2696
 • 12.11.08 - W 60.rocznicę śmierci Kard. Augusta Hlonda

  Dnia 22 października 2008 r. odbyły się w Warszawie uroczystości zorganizowane z okazji 60. rocznicy śmierci Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda (1881-1948). Program dnia rozpoczęła Msza św. koncelebrowana o godz. 10.00 w archikatedrze Warszawskiej p.w. św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem Prymasa Polski, ks.  Kardynała Józefa Glempa. We Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego uczestniczyli ponadto Ks. Abp Damian Zimoń, metropolita katowicki, Ks. Bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej, Księża i Bracia Towarzystwa Chrystusowego z ks. Generałem Tomaszem Sielickim na czele, Księża Salezjanie, kapłani diecezjalni, siostry zakonne z różnych zgromadzeń i wierni świeccy. Homilię wygłosił Ks. Bp Stanisław Stefanek, który podkreślił zasady, według których postępował zmarły przed 60 laty Ks. Kardynał. Należały do nich wierność Bogu i Kościołowi oraz dobro Narodu Polskiego.  

  12 listopada 2008r. 1501
 • 31.10.08 - Spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

  W dniach 26-28 września odbyło się w Krakowie Łagiewnikach spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. W zebraniu wzięli udział Ks. Bp Z. Zimowski odpowiedzialny za duszpasterstwo Polonii, ks. Bp Thomas Wensky z Orlando (USA), księża rektorzy polskich misji katolickich z krajów Europy Zachodniej i Węgier, przedstawiciele IDE oraz liczni świeccy. Temat tegorocznego spotkania brzmiał "Zachowanie polskości z równoczesnym podkreśleniem właściwego rozumienia integracji".

  31 października 2008r. 1795
 • Powstanie Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w ramach działalności Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

  Krótka historia

  Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

  31 października 2008r. 10808
 • Czuwanie 2011

  25/26 listopada 2011 r. - Jasnogórska Noc Czuwania
  w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy

  "łączy nas wspólna Matka - Maryja, Naród, Ojczyzna"

  czest ix1(z przemówienia J.P.II do Rodaków w Buenos Aires, 11 kwietnia 1987r.)

  To wielkie polonijne, radosne pielgrzymowanie do Domu Matki i Królowej odbędzie się z piątku na sobotę 25/26 listopada 2011 r.

  Pragniemy dziękować Bogu za beatyfikację Jana Pawła II. Msza Święta koncelebrowana o północy pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wojciecha Polaka będzie transmitowana przez Radio Jasna Góra,

  Radio Maryja i Telewizję Trwam.


    Zobacz PROGRAM       Wyślij swoją prośbę>>


                                                                        ZAPRASZAMY 

                       Towarzystwo Chrystusowe i Siostry Misjonarki Chrystusa Króla

                                                                                   dla Polonii Zagranicznej

  09 sierpnia 2004r. 857


 • 0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  1. Wybierz kontynent
  Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

  Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

  ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
  tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

  BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649