loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Aktualności


 • 26.01.09 - Pierwsza polonistyka na kontynencie latynoamerykańskim

  pierwszy budynek uczelniW roku obchodów 140 lat emigracji polskiej w Brazylii został otwarty kurs polonistyki (literatura i język polski) na najstarszym uniwersytecie w Brazylii (powstał w 1912 r.) czyli w Parańskim Uniwersytecie Federalnym (UFPR) w Kurytybie. Godnym odnotowania w tym miejscu jest fakt, że przy powstawaniu pierwszych katedr tej uczelni byli polscy emigranci. Między innymi prof. Szymon Kossobudzki był organizatorem (1912 r.) i pierwszym profesorem katedry chirurgii. Jako pierwszy posługiwał się rentgenem. W późniejszych latach prof. Dominik Łukaszewicz (1931 r.) zorganizował na tej uczelni Instytut Anatomii. Przeczytaj relację ks. Zdzisława Malczewskiego TChr:

  26 stycznia 2009r. 1399
 • 23.01.09 - "Ślady polskie w Brazylii"

  ambasador brazylii w polsce22 stycznia 2009 r. w Pałacu Blanka w Warszawie odbyła się uroczysta promocja książki "Ślady polskie w Brazylii" ks. Zdzisława Malczewskiego, chrystusowca posługującego od 30 lat w Ameryce Południowej. Honorowy patronat objął Wiceprezes Rady Ministrów, p. Waldemar Pawlak oraz Minister Sportu i Turystyki, p. Mirosław Drzewiecki.

  23 stycznia 2009r. 1519
 • 23.01.09 - Orędownik polskiej Emigracji

  18 stycznia br. w 25. rocznicę narodzin dla nieba O. Ignacego Posadzego TChr została sprawowana uroczysta Eucharystia w kościele pw. św. Bartłomieja w Szadłowicach (diec. gnieźnieńska), rodzinnej parafii Sługi Bożego. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił delegat przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego, ks. Wiesław Wójcik TChr,  dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego.

  23 stycznia 2009r. 1146
 • Rozmowa z O. Januszem Błażejakiem OMI (08.01.09)

  Duszpasterstwo na piątkę z plusem 

  O polskich misjonarzach oblatach w Kanadzie oraz posłudze polskich księży w tym kraju rozmawiamy z o. prowincjałem Januszem Błeżejakiem OMI, który jest również przewodniczącym Konferencji Polskich Księży na Wschodnią Kanadę.

  23 stycznia 2009r. 2507
 • Ks. Andrzej Orczykowski TChr

  Zbiór dokumentów Kościoła dotyczących zjawiska migracji

  Pobierz artykuł w formacie pdf (160 KB)

  23 stycznia 2009r. 1556
 • Rok Św. Pawła Migranta i Apostoła Narodów

   

   

  Drogi polski Emigrancie!sw_pawe

   

  Jeszcze do końca czerwca br. św. Paweł, Apostoł Narodów i Migrant, będzie wskazywał nam drogę do Chrystusa na wielu drogach emigracyjnego życia. To on jest dla nas wzorem przyznawania się do Chrystusa w każdym kraju i pośród tych ludzi, którzy żyją tak, jakby Boga nie było.

  Św. Paweł odznaczał się duchowym i apostolskim dynamizmem. Był człowiekiem głębokiej modlitwy, która prowadziła go do nadludzkiej wprost działalności. Modlitwa przenikała słowa, czyny i relacje z innymi osobami. Sam modlił się nieustannie i innych do tego gorąco zachęcał, gdy przebywał poza domem. Ale z pewnością podstawowym pokarmem duchowym Apostoła była Msza św., czyli Eucharystia. W czasie tej pięknej modlitwy dziękczynienia jednoczył się z Bogiem i z wszystkimi wyznawcami Chrystusa. Msza św. była źródłem nadprzyrodzonej miłości Boga i bliźniego.

   

   

  ks. Wiesław Wójcik TChr

  23 stycznia 2009r. 397
 • Ks. Andrzej Orczykowski TChr

  Rola osób konsekrowanych w duszpasterstwie migrantów

  Pobierz artykuł w formacie pdf (295 KB)

  23 stycznia 2009r. 1339
 • 19.01.09 - Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

  W Watykanie i wielu innych krajach obchodzony był wczoraj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Na 95. już obchody Papież wybrał temat "Św. Paweł migrant i Apostoł Narodów". W słowach skierowanych do pielgrzymów z Polski Papież powiedział: "Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Dzisiaj, w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, pamiętamy o przebywających na obczyźnie. W Roku świętego Pawła, Apostoła, który niósł orędzie Chrystusa wielu narodom, życzę wam i waszym rodakom żyjącym za granicą, byście zawsze byli wierni Ewangelii. Niech wiara pomaga każdemu z was pokonywać wszelkie trudności duchowe i materialne. Niech Bóg zawsze wspiera was i wasze rodziny".

  19 stycznia 2009r. 1712
 • 17.01.09 - Inauguracja Roku Sługi Bożego O. Ignacego Posadzego

  ojciec ignacyW 25. rocznicę odejścia do wieczności Sługi Bożego O. Ignacego Posadzego TChr w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego, został zainaugurowany Rok Ojca Ignacego. W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni gospodarze domu - Księża Chrystusowcy na czele z Przełożonym Generalnym ks. Tomaszem Sielickim TChr oraz Ks. Wikariuszem Generalnym ks. Krzysztofem Grzelakiem TChr. Przybyły również Siostry Misjonarki Chrystusa Króla z M. Edytą Rychel MChR i s. Wikarią Ewą Karczmarek MChR oraz najbliższa rodzina O. Posadzego.

  17 stycznia 2009r. 1954
 • Rok Sługi Bożego O. Ignacego Posadzego TChr

  17 stycznia 2009 r. mija 25 lat od odejścia do wieczności Sługi Bożego O. Ignacego Posadzego TChr, Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego i Założyciela Sióstr Misjonarek. W związku z tą rocznicą w obu zgromadzeniach zakonnych rok 2009 obchodzony jest jako Rok O. Ignacego Posadzego. Pragniemy w najbliższym czasie jeszcze bardziej poznać i zgłębiać życie i duchowość Tego, który nie szczędził sił w trosce o polskich emigrantów rozproszonych po całym świecie. Ufamy, że dopomogą nam w tym zaplanowane wydarzenia:

  17 stycznia 2009r. 619
 • Dzień Pański (1)

  31 października 2014r. 2382
 • Wywiad z Ks. Bp Zygmuntem Zimowskim (11.01.09)

  Troska o emigrantów jest dla Kościoła obszarem nowej ewangelizacji

  Troska o emigrantów jest dla współczesnego Kościoła jednym z istotnych obszarów nowej ewangelizacji - podkreśla bp Zygmunt Zimowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji, w wywiadzie dla miesięcznika "Msza Święta".

  14 stycznia 2009r. 1990
 • 95. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

   

   

  Drogi Polski Emigrancie!

   

  Z pewnością święta Bożego Narodzenia przeżywałeś wśród najbliższych lub łączyłeś się duchowo z rodziną, która jest najważniejsza po Bogu. Teraz rozpoczął się już zwykły okres w Kościele. Ale Ojciec św. Benedykt XVI przygotował na najbliższą niedzielę, 18 stycznia br. specjalne Orędzie, w związku z obchodzonym 95. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy.

  Papież wzywa do okazania szczególnej troski ludziom słabym i bezbronnym, żyjącym w niepewności i poczuciu braku bezpieczeństwa. Służmy sobie nawzajem, troszcząc się jedni o drugich, aby za przykładem św. Pawła, wielkiego i pokornego Apostoła i migranta wzrastała w budowaniu miłości każda rodzina, parafia polonijna i środowisko codziennego życia. Otaczamy modlitewną troską Twoje życie.

   

  ks. Wiesław Wójcik, TChr

  14 stycznia 2009r. 347
 • Wojciech Rojek

  Polacy w diasporze europejskiej w pierwszej połowie XX wieku

  Pobierz artykuł w formacie pdf (171 KB)

  14 stycznia 2009r. 1423
 • List Episkopatu Polski o duszpasterstwie emigracji

  List Episkopatu Polski o duszpasterstwie emigracji (2007 r.)

  Pobierz artykuł w formacje pdf (95 KB)

  12 stycznia 2009r. 1437
 • Nowy Biskup emigracji polskiej

  Nowy Biskup emigracji polskiej

  bp wieslaw lechowicz m

  Bp Wiesław Lechowicz 

  11 stycznia 2009r. 2556
 • Czas na świecie

  {loadposition user9} 

  10 stycznia 2009r. 358
 • 07.01.09 - Kolędowanie w Instytucie

  koleda4Do naszego Instytutu z wizytą kolędową przybył ks. Tomasz Sielicki, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego. Wspólna modlitwa w intencjach polskich emigrantów, jak też za kolędujących w tym czasie duszpasterzy polonijnych w różnych krajach świata - to ważne wydarzenie na początku Nowego Roku.

  07 stycznia 2009r. 1462
 • Uroczystość Objawienia Pańskiego

  giotto

   

   

   

   

  Drogi polski Migrancie,

   

     po pięknym przeżyciu Świąt Bożego Narodzenia, w pierwszych dniach Nowego Roku staje przed nami uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwana świętem Trzech Króli. Jest to przypomnienie tajemnicy objawienia się Boga poganom. Oto do Jerozolimy przybywają Mędrcy ze Wschodu, poszukując dopiero co narodzonego Dziecięcia, które nazywają Królem.
     Weźmy przykład z tych trzech wschodnich dostojników i też oddajmy hołd, pokłon Bogu w kończącym się okresie Bożego Narodzenia. Jezus nauczał, że aby spotkać Boga - trzeba Go szukać... wszystkimi siłami intelektu, całym swoim sercem, całym sobą, ze wszystkich sił... w przekonaniu, że Go znajdziemy.

   

  Z radosnym pozdrowieniem,

   

  ks. Wiesław Wójcik, TChr

  dyrektor IDE

   

          Zapraszam tradycyjnie w I czwartek miesiąca - 7 stycznia 2010 r. do wspólnej modlitwy w intencji rodzin emigracyjnych i duszpasterzy polonijnych - w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Transmisja Mszy Świętej o godz. 17.00 w Telewizji TRWAM.                 W łączności z miłośnikami Ruchu Apostolatu Emigracyjnego będę się modlił o Boże błogosławieństwo w Nowym Roku dla wszystkich polskich emigrantów.

  05 stycznia 2009r. 364
 • 05.01.09 - Ks. Bp Z. Zimowski do Polonii świata

  W święto św. Szczepana (26.12.2008 r.) Ks. Bp Z. Zimowski, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa Emigracji, wystosował do Polonii świata list zatytułowany  "DLA MNIE ŻYĆ - TO CHRYSTUS" (Flp 1,21). Warto rozważyć te piękne słowa nawołujące do wierności, przebaczenia i nadziei w Chrystusie. 

  Bracia i Siostry w Chrystusie Panu - Umiłowani Rodacy!

  Sięgając do bogactwa myśli św. Pawła Apostoła, w jego Jubileuszowym Roku, a także chcąc podkreślić, że w obecnym roku duszpasterskim towarzyszy nam hasło: "Otoczmy troską życie", wybrałem jako tytuł kierowanego dzisiaj do Was Słowa, fragment z Listu do Filipian. Św. Paweł czujący poważne niebezpieczeństwa, był jednak pełen nadziei i napisał: "Dla mnie żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk" (1,21).

  05 stycznia 2009r. 1216
 • Boże Narodzenie

   

  boze_narodzenie2Słowo stało się ciałem

  i zamieszkało wśród nas.

  i oglądaliśmy Jego chwałę,

  chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,

  pełen łaski i prawdy.

  /J 1, 14/

   

  Bóg stał się jednym z nas

   

  Pełna miłości tęsknota Boga do człowieka sprawiła, że zapragnął On w Swoim Synu stać się jednym z nas. Choć narodził się w ubogiej stajni i w ciszy nocy i choć rozpoznało Go jedynie kilka dobrych, prostych serc, przyniósł radość zbawienia całemu światu.

   

  Na tę piękną Uroczystość Bożego Narodzenia pragnę złożyć moje serdeczne życzenia wszystkim Polakom, zwłaszcza tym, którzy święta przeżywają na obczyźnie, a także wszystkim duszpasterzom polonijnym i siostrom zakonnym zaangażowanym w posłudze wśród polskich emigrantów. Niech wielki dar obecności Jezusa wśród nas napełni Wasze serca ogromną radością, miłością, poczuciem wdzięczności i ufnością, że Nowonarodzony Zbawiciel może zaradzić wszystkim potrzebom.

   

  Niech w Nowym Roku 2009 towarzyszy Wam błogosławieństwo Boże i opieka Jasnogórskiej Pani, Królowej Polonii Zagranicznej.

   

  Z modlitwą,

   

  ks. Wiesław Wójcik, TChr

  22 grudnia 2008r. 335
 • 19.12.08 - Sesja naukowa o Kardynale A. Hlondzie w Poznaniu

  W ramach obchodzonego Roku Kardynała Augusta Hlonda w auli Akademii Muzycznej w Poznaniu odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona zmarłemu przed 60 laty Prymasowi Polski. Sesja zgromadziła wielu gości: przybyli na nią m.in. Kard. Józef Glemp, arcybiskupi i biskupi diecezji poznańskiej, gnieźnieńskiej i katowickiej, władze miast Poznania i Gniezna, rektorzy wyższych uczelni, liczni kapłani, siostry zakonne i osoby świeckie.

  19 grudnia 2008r. 1230
 • Ks. prof. Wojciech Necel TChr

  Ks. Władysław Bukowiński (1905 - 1974) - duszpasterzem Polaków w Karagandzie

  Pobierz artykuł w formacie pdf (148 KB)

  17 grudnia 2008r. 1583
 • Ks. prof. Wojciech Necel TChr

  Polacy w państwach Unii Europejskiej wyzwaniem dla Kościoła w Polsce w świetle instrukcji Erga migrantes caritas Christi z maja 2004 roku

  Pobierz artykuł w formacie pdf (165 KB)

  17 grudnia 2008r. 1694
 • Ks. prof. Wojciech Necel TChr

  Wokół zasad duszpasterstwa na rzecz Polaków na obczyźnie

  Pobierz artykuł w formacie pdf (182 KB)

  17 grudnia 2008r. 1768
 • Edyta Wygonik-Barzyk

  Polacy w Irlandii - praca, kultura, nauka

  Pobierz artykuł w formacie pdf (317 KB)

  17 grudnia 2008r. 1336
 • 12.12.08 - Dyskusja nad Kartą Polaka

  Na posiedzeniu plenarnym Komitetu Badań nad Migracjami Ludności i Polonią przy Prezydium PAN, które odbyło się 10 grudnia br. w Warszawie, podjęto dyskusję nad dotychczasowym przebiegiem wdrożenia Karty Polaka i jego konsekwencjami. Referat wiodący "Karta Polaka - założenia, cele, implementacja i skutki" przedstawił dr Robert Wyszyński z Uniwersytetu Warszawskiego. W dyskusji podjęto następnie m.in. kwestie dotyczące zmiany statusu etnicznego i politycznego osób, które przyjęły Kartę Polaka, rezonansu politycznego wprowadzenia Karty w krajach, których obywatelom Kartę się oferuje, jak również przynależności do narodu polskiego i do zbiorowości polonijnych za naszą wschodnią granicą. Należy żywić nadzieję, że dalsze wdrażanie Karty Polaka wniesie pozytywny wkład w duszpasterstwo polonijne. W spotkaniu udział wziął ks. prof. dr hab. Bernard Kołodziej TChr.

  12 grudnia 2008r. 1205
 • 10.12.08 - Przewodnik po wspólnotach chrześcijańskich w Irlandii

  7 grudnia 2008 r. odbyła sie w Dublinie w Best Western Sheldon Hotel promocja przewodnika po wspólnotach chrześcijańskich imigracyjnych grup narodowościowych działających w Irlandii ("Directory of Migrant Led Churches and Chaplaincies"). Według najnowszych badań w Irlandii istnieje ponad 360 kościołów i ośrodków duszpasterskich różnych wspólnot narodowościowych. Większość z nich stanowią pochodzące z Afryki, założone w ciągu ostatnich 10 lat, wspólnoty Zielonoświątkowców.

  10 grudnia 2008r. 1262
 • 05.12.08 - Nowe wydanie "Erga migrantes caritas Christi"

  Papieska Rada do Spraw Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących opublikowała 3 maja 2004 r. Instrukcję "Erga migrantes caritas Christi", pragnąc zaktualizować duszpasterstwo migracyjne pośród dwustu milionów ludzi będących w drodze.W listopadzie br. Staraniem Księdza Biskupa Ryszarda Karpińskiego, delegata Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji w latach 2003-2008 i ks. prof. Leszka Adamowicza z KUL ukazała się Instrukcja w języku polskim.

  05 grudnia 2008r. 2548
 • 24.11.08 - 25. rok działalności IDE

  dsc_02981W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata został oficjalnie zainaugurowany 25. rok działalności Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał ks. bp. Stanisław Budzik, Sekretarz Generalny KEP. W swoim wpisie do księgi pamiątkowej nasz Gość napisał m.in.: "Niech duch Święty napełnia gorliwością serca wszystkich pracowników Instytutu, z Księdzem dyrektorem na czele, aby instytucja ta mogła służyć utwierdzaniu królestwa Bożego wśród Polaków rozproszonych po całym świecie".

  24 listopada 2008r. 1580


 • 0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  1. Wybierz kontynent
  Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

  Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

  ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
  tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

  BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649