loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Aktualności


 • 19.01.09 - Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

  W Watykanie i wielu innych krajach obchodzony był wczoraj Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Na 95. już obchody Papież wybrał temat "Św. Paweł migrant i Apostoł Narodów". W słowach skierowanych do pielgrzymów z Polski Papież powiedział: "Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Dzisiaj, w Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, pamiętamy o przebywających na obczyźnie. W Roku świętego Pawła, Apostoła, który niósł orędzie Chrystusa wielu narodom, życzę wam i waszym rodakom żyjącym za granicą, byście zawsze byli wierni Ewangelii. Niech wiara pomaga każdemu z was pokonywać wszelkie trudności duchowe i materialne. Niech Bóg zawsze wspiera was i wasze rodziny".

  19 stycznia 2009r. 1672
 • 17.01.09 - Inauguracja Roku Sługi Bożego O. Ignacego Posadzego

  ojciec ignacyW 25. rocznicę odejścia do wieczności Sługi Bożego O. Ignacego Posadzego TChr w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego, został zainaugurowany Rok Ojca Ignacego. W uroczystościach wzięli udział licznie zgromadzeni gospodarze domu - Księża Chrystusowcy na czele z Przełożonym Generalnym ks. Tomaszem Sielickim TChr oraz Ks. Wikariuszem Generalnym ks. Krzysztofem Grzelakiem TChr. Przybyły również Siostry Misjonarki Chrystusa Króla z M. Edytą Rychel MChR i s. Wikarią Ewą Karczmarek MChR oraz najbliższa rodzina O. Posadzego.

  17 stycznia 2009r. 1918
 • Rok Sługi Bożego O. Ignacego Posadzego TChr

  17 stycznia 2009 r. mija 25 lat od odejścia do wieczności Sługi Bożego O. Ignacego Posadzego TChr, Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego i Założyciela Sióstr Misjonarek. W związku z tą rocznicą w obu zgromadzeniach zakonnych rok 2009 obchodzony jest jako Rok O. Ignacego Posadzego. Pragniemy w najbliższym czasie jeszcze bardziej poznać i zgłębiać życie i duchowość Tego, który nie szczędził sił w trosce o polskich emigrantów rozproszonych po całym świecie. Ufamy, że dopomogą nam w tym zaplanowane wydarzenia:

  17 stycznia 2009r. 577
 • Dzień Pański (1)

  31 października 2014r. 2336
 • Wywiad z Ks. Bp Zygmuntem Zimowskim (11.01.09)

  Troska o emigrantów jest dla Kościoła obszarem nowej ewangelizacji

  Troska o emigrantów jest dla współczesnego Kościoła jednym z istotnych obszarów nowej ewangelizacji - podkreśla bp Zygmunt Zimowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji, w wywiadzie dla miesięcznika "Msza Święta".

  14 stycznia 2009r. 1956
 • 95. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

   

   

  Drogi Polski Emigrancie!

   

  Z pewnością święta Bożego Narodzenia przeżywałeś wśród najbliższych lub łączyłeś się duchowo z rodziną, która jest najważniejsza po Bogu. Teraz rozpoczął się już zwykły okres w Kościele. Ale Ojciec św. Benedykt XVI przygotował na najbliższą niedzielę, 18 stycznia br. specjalne Orędzie, w związku z obchodzonym 95. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy.

  Papież wzywa do okazania szczególnej troski ludziom słabym i bezbronnym, żyjącym w niepewności i poczuciu braku bezpieczeństwa. Służmy sobie nawzajem, troszcząc się jedni o drugich, aby za przykładem św. Pawła, wielkiego i pokornego Apostoła i migranta wzrastała w budowaniu miłości każda rodzina, parafia polonijna i środowisko codziennego życia. Otaczamy modlitewną troską Twoje życie.

   

  ks. Wiesław Wójcik, TChr

  14 stycznia 2009r. 314
 • Wojciech Rojek

  Polacy w diasporze europejskiej w pierwszej połowie XX wieku

  Pobierz artykuł w formacie pdf (171 KB)

  14 stycznia 2009r. 1386
 • List Episkopatu Polski o duszpasterstwie emigracji

  List Episkopatu Polski o duszpasterstwie emigracji (2007 r.)

  Pobierz artykuł w formacje pdf (95 KB)

  12 stycznia 2009r. 1399
 • Nowy Biskup emigracji polskiej

  Nowy Biskup emigracji polskiej

  bp wieslaw lechowicz m

  Bp Wiesław Lechowicz 

  11 stycznia 2009r. 2509
 • Czas na świecie

  {loadposition user9} 

  10 stycznia 2009r. 316
 • 07.01.09 - Kolędowanie w Instytucie

  koleda4Do naszego Instytutu z wizytą kolędową przybył ks. Tomasz Sielicki, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego. Wspólna modlitwa w intencjach polskich emigrantów, jak też za kolędujących w tym czasie duszpasterzy polonijnych w różnych krajach świata - to ważne wydarzenie na początku Nowego Roku.

  07 stycznia 2009r. 1426
 • Uroczystość Objawienia Pańskiego

  giotto

   

   

   

   

  Drogi polski Migrancie,

   

     po pięknym przeżyciu Świąt Bożego Narodzenia, w pierwszych dniach Nowego Roku staje przed nami uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie zwana świętem Trzech Króli. Jest to przypomnienie tajemnicy objawienia się Boga poganom. Oto do Jerozolimy przybywają Mędrcy ze Wschodu, poszukując dopiero co narodzonego Dziecięcia, które nazywają Królem.
     Weźmy przykład z tych trzech wschodnich dostojników i też oddajmy hołd, pokłon Bogu w kończącym się okresie Bożego Narodzenia. Jezus nauczał, że aby spotkać Boga - trzeba Go szukać... wszystkimi siłami intelektu, całym swoim sercem, całym sobą, ze wszystkich sił... w przekonaniu, że Go znajdziemy.

   

  Z radosnym pozdrowieniem,

   

  ks. Wiesław Wójcik, TChr

  dyrektor IDE

   

          Zapraszam tradycyjnie w I czwartek miesiąca - 7 stycznia 2010 r. do wspólnej modlitwy w intencji rodzin emigracyjnych i duszpasterzy polonijnych - w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Transmisja Mszy Świętej o godz. 17.00 w Telewizji TRWAM.                 W łączności z miłośnikami Ruchu Apostolatu Emigracyjnego będę się modlił o Boże błogosławieństwo w Nowym Roku dla wszystkich polskich emigrantów.

  05 stycznia 2009r. 332
 • 05.01.09 - Ks. Bp Z. Zimowski do Polonii świata

  W święto św. Szczepana (26.12.2008 r.) Ks. Bp Z. Zimowski, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa Emigracji, wystosował do Polonii świata list zatytułowany  "DLA MNIE ŻYĆ - TO CHRYSTUS" (Flp 1,21). Warto rozważyć te piękne słowa nawołujące do wierności, przebaczenia i nadziei w Chrystusie. 

  Bracia i Siostry w Chrystusie Panu - Umiłowani Rodacy!

  Sięgając do bogactwa myśli św. Pawła Apostoła, w jego Jubileuszowym Roku, a także chcąc podkreślić, że w obecnym roku duszpasterskim towarzyszy nam hasło: "Otoczmy troską życie", wybrałem jako tytuł kierowanego dzisiaj do Was Słowa, fragment z Listu do Filipian. Św. Paweł czujący poważne niebezpieczeństwa, był jednak pełen nadziei i napisał: "Dla mnie żyć - to Chrystus, a umrzeć - to zysk" (1,21).

  05 stycznia 2009r. 1178
 • Boże Narodzenie

   

  boze_narodzenie2Słowo stało się ciałem

  i zamieszkało wśród nas.

  i oglądaliśmy Jego chwałę,

  chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,

  pełen łaski i prawdy.

  /J 1, 14/

   

  Bóg stał się jednym z nas

   

  Pełna miłości tęsknota Boga do człowieka sprawiła, że zapragnął On w Swoim Synu stać się jednym z nas. Choć narodził się w ubogiej stajni i w ciszy nocy i choć rozpoznało Go jedynie kilka dobrych, prostych serc, przyniósł radość zbawienia całemu światu.

   

  Na tę piękną Uroczystość Bożego Narodzenia pragnę złożyć moje serdeczne życzenia wszystkim Polakom, zwłaszcza tym, którzy święta przeżywają na obczyźnie, a także wszystkim duszpasterzom polonijnym i siostrom zakonnym zaangażowanym w posłudze wśród polskich emigrantów. Niech wielki dar obecności Jezusa wśród nas napełni Wasze serca ogromną radością, miłością, poczuciem wdzięczności i ufnością, że Nowonarodzony Zbawiciel może zaradzić wszystkim potrzebom.

   

  Niech w Nowym Roku 2009 towarzyszy Wam błogosławieństwo Boże i opieka Jasnogórskiej Pani, Królowej Polonii Zagranicznej.

   

  Z modlitwą,

   

  ks. Wiesław Wójcik, TChr

  22 grudnia 2008r. 300
 • 19.12.08 - Sesja naukowa o Kardynale A. Hlondzie w Poznaniu

  W ramach obchodzonego Roku Kardynała Augusta Hlonda w auli Akademii Muzycznej w Poznaniu odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona zmarłemu przed 60 laty Prymasowi Polski. Sesja zgromadziła wielu gości: przybyli na nią m.in. Kard. Józef Glemp, arcybiskupi i biskupi diecezji poznańskiej, gnieźnieńskiej i katowickiej, władze miast Poznania i Gniezna, rektorzy wyższych uczelni, liczni kapłani, siostry zakonne i osoby świeckie.

  19 grudnia 2008r. 1196
 • Ks. prof. Wojciech Necel TChr

  Ks. Władysław Bukowiński (1905 - 1974) - duszpasterzem Polaków w Karagandzie

  Pobierz artykuł w formacie pdf (148 KB)

  17 grudnia 2008r. 1541
 • Ks. prof. Wojciech Necel TChr

  Polacy w państwach Unii Europejskiej wyzwaniem dla Kościoła w Polsce w świetle instrukcji Erga migrantes caritas Christi z maja 2004 roku

  Pobierz artykuł w formacie pdf (165 KB)

  17 grudnia 2008r. 1653
 • Ks. prof. Wojciech Necel TChr

  Wokół zasad duszpasterstwa na rzecz Polaków na obczyźnie

  Pobierz artykuł w formacie pdf (182 KB)

  17 grudnia 2008r. 1728
 • Edyta Wygonik-Barzyk

  Polacy w Irlandii - praca, kultura, nauka

  Pobierz artykuł w formacie pdf (317 KB)

  17 grudnia 2008r. 1303
 • 12.12.08 - Dyskusja nad Kartą Polaka

  Na posiedzeniu plenarnym Komitetu Badań nad Migracjami Ludności i Polonią przy Prezydium PAN, które odbyło się 10 grudnia br. w Warszawie, podjęto dyskusję nad dotychczasowym przebiegiem wdrożenia Karty Polaka i jego konsekwencjami. Referat wiodący "Karta Polaka - założenia, cele, implementacja i skutki" przedstawił dr Robert Wyszyński z Uniwersytetu Warszawskiego. W dyskusji podjęto następnie m.in. kwestie dotyczące zmiany statusu etnicznego i politycznego osób, które przyjęły Kartę Polaka, rezonansu politycznego wprowadzenia Karty w krajach, których obywatelom Kartę się oferuje, jak również przynależności do narodu polskiego i do zbiorowości polonijnych za naszą wschodnią granicą. Należy żywić nadzieję, że dalsze wdrażanie Karty Polaka wniesie pozytywny wkład w duszpasterstwo polonijne. W spotkaniu udział wziął ks. prof. dr hab. Bernard Kołodziej TChr.

  12 grudnia 2008r. 1169
 • 10.12.08 - Przewodnik po wspólnotach chrześcijańskich w Irlandii

  7 grudnia 2008 r. odbyła sie w Dublinie w Best Western Sheldon Hotel promocja przewodnika po wspólnotach chrześcijańskich imigracyjnych grup narodowościowych działających w Irlandii ("Directory of Migrant Led Churches and Chaplaincies"). Według najnowszych badań w Irlandii istnieje ponad 360 kościołów i ośrodków duszpasterskich różnych wspólnot narodowościowych. Większość z nich stanowią pochodzące z Afryki, założone w ciągu ostatnich 10 lat, wspólnoty Zielonoświątkowców.

  10 grudnia 2008r. 1222
 • 05.12.08 - Nowe wydanie "Erga migrantes caritas Christi"

  Papieska Rada do Spraw Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących opublikowała 3 maja 2004 r. Instrukcję "Erga migrantes caritas Christi", pragnąc zaktualizować duszpasterstwo migracyjne pośród dwustu milionów ludzi będących w drodze.W listopadzie br. Staraniem Księdza Biskupa Ryszarda Karpińskiego, delegata Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji w latach 2003-2008 i ks. prof. Leszka Adamowicza z KUL ukazała się Instrukcja w języku polskim.

  05 grudnia 2008r. 2505
 • 24.11.08 - 25. rok działalności IDE

  dsc_02981W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata został oficjalnie zainaugurowany 25. rok działalności Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał ks. bp. Stanisław Budzik, Sekretarz Generalny KEP. W swoim wpisie do księgi pamiątkowej nasz Gość napisał m.in.: "Niech duch Święty napełnia gorliwością serca wszystkich pracowników Instytutu, z Księdzem dyrektorem na czele, aby instytucja ta mogła służyć utwierdzaniu królestwa Bożego wśród Polaków rozproszonych po całym świecie".

  24 listopada 2008r. 1547
 • 24.11.08 - Konferencja polonijna na KUL

  Instytut Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zorganizował dnia 20 listopada 2008 r. konferencję naukową "Emigracja Polska wczoraj i dziś. W poszukiwaniu wiedzy." Honorowy patronat objął Abp Józef Życiński i Bogdan Borusiewicz, Marszałek Senatu RP. Wśród kilku młodych prelegentów, przedstawiających oświatę polonijną w Belgii, USA, Irlandii, na Białorusi, Ukrainie, referat wprowadzający "Duszpasterstwo polonijne a oświata" wygłosił Biskup Ryszard Karpiński. Podkreślił on, że "Rodacy na emigracji od samego początku zakładali polskie szkoły, a takim fenomenem jest szkoła Polska w Atenach, licząca 900 uczniów."
  Dyrektor Instytutu Badań nad Polonią, prof. dr hab. Tomasz Panfil podkreślił chęć współpracy i koordynacji działań z Instytutem Duszpasterstwa Emigracyjnego Towarzystwa Chrystusowego, który reprezentował ks. Wiesław Wójcik, TChr.

  24 listopada 2008r. 1561
 • 24.11.08 - 400-lecie Polonii w Ameryce

  Światowa Rada Badań nad Polonią oraz Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizowali w dniach 7-8 listopada 2008 r. w Warszawie w Muzeum Wychodźstwa Polskiego konferencję naukową na temat "Polacy w Ameryce - 400-lecie". Udział w niej wzięli ambasadorowie USA, Kanady i Meksyku. Specjalne przesłanie do uczestników skierował Prezydent RP, prof. Lech Kaczyński. Celem konferencji było przedstawienie dziedzictwa i losów Polaków w Ameryce Północnej. Wybitni profesorowie ukazali wkład Polaków do wszystkich dziedzin życia tego kontynentu, a także podkreślił rolę parafii, szkół i organizacji polonijnych w utrzymaniu tożsamości narodowej i polskich tradycji patriotycznych, zwłaszcza w tak burzliwym dla Polski XX wieku. Referat ks. prof. Dr hab. UAM Bernarda Kołodzieja TChr "Początki duszpasterstwa polskiego w Ameryce Północnej" uświadomił zgromadzonym rolę i znaczenie kapłanów- duszpasterzy w kształtowaniu postaw narodowych i polskiej emigracji.

  24 listopada 2008r. 1203
 • Słowo powitania

  Drogi polski Emigrancie!

   

   

          Witam Cię serdecznie na naszej stronie. Być może, tak jak wielu innych naszych Rodaków, planujesz w najbliższym czasie opuścić kraj i swoją rodzinę, aby podjąć pracę, studia, jechać na urlop, czy na dłuższy czas odwiedzić krewnych lub znajomych poza Polską. Może jesteś już w drodze do innego kraju, obcego środowiska i zastanawiasz się, jak staniesz w życiu przed nowymi zadaniami, problemami, wyzwaniami, czy przygodami.

   

          Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz po raz pierwszy, czy jesteś już weteranem podróży zagranicznych, jako człowiek ochrzczony z pewnością nie chcesz zatracić wiary w Boga, sensu i celu życia wyniesionych z rodzinnych stron. Mimo zmienionych warunków, obcej mentalności i języka, Bóg towarzyszy Ci wszędzie tam, gdziekolwiek zaprowadzi Cię emigracyjna wędrówka. Odnajdziesz Go w wielu duszpasterzach i kościołach lokalnych, ale ze szczególną pomocą śpieszy Ci też Kościół polski.

   

           Czy wiesz, że obok wielu innych osób zatroskanych o Polaków za granicą dwa zgromadzenia zakonne - Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej - otrzymały szczególną misję wspierania polskich emigrantów? Modlimy się codziennie za Ciebie i za Twoją rodzinę, która pozostała w kraju, a w miarę możliwości pragniemy wraz z Tobą odnajdywać Boga, pracując w wielu krajach Europy i świata. Naprzeciw Twoim potrzebom duchowym, umacnianiu wiary w Boga i odnalezieniu drogi do kościoła polskiego w warunkach emigracyjnych wychodzi z pomocą również nasz Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Tutaj znajdziesz miejsce we wspólnocie Kościoła z polskim kapłanem. 

  ks. Wiesław Wójcik, TChr

  21 listopada 2008r. 342
 • Ks. prof. Leszek Adamowicz (KUL)

  Duszpasterstwo emigrantów w prawie kanonicznym. Zarys problematyki po wydaniu instrukcji Erga migrantes caritas Christi

  Pobierz artykuł w formacie pdf (162 KB)

  16 listopada 2008r. 2330
 • 17.11.08 - Jasnogórskie czuwanie w intencji Polonii

  W nocy z 14/15 listopada 2008 r. już po raz dwudziesty trzeci odbyło się u stóp Matki Bożej na Jasnej Górze czuwanie w intencji Polonii świata i duszpasterzy polonijnych. Tegorocznym mottem modlitewnego spotkania były słowa Kard. Augusta Hlonda "Nie zapominamy o was, którzyście wyemigrowali z kraju". Czuwanie zostało zorganizowane przez Zgromadzenie Księży Chrystusowców dla Polonii Zagranicznej, a w modlitwę włączały się Siostry Misjonarki Chrystusa Króla oraz grupy pielgrzymkowe zarówno z parafii polskich jak i europejskich. Najważniejszym punktem programu była Msza św. pod przewodnictwem Wikariusza Generalnego Towarzystwa Chrystusowego, ks. Krzysztofa Grzelaka. Ponadto pielgrzymi uczestniczyli m. in. w Apelu Jasnogórskim, Różańcu, Drodze Krzyżowej i Nabożeństwie do Matki Bożej.

  17 listopada 2008r. 2626
 • Ks. prof. Leszek Adamowicz (KUL)

  Zawarcie małżeństwa z osobą nieochrzczoną

  Pobierz artykuł w formacie pdf (162 KB)

  16 listopada 2008r. 3799
 • S. Magdalena Wielgus MChR

  Zapomniana struna

  Pobierz artykuł w formacie pdf (145 KB)

  12 listopada 2008r. 2649


 • 0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  1. Wybierz kontynent
  Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

  Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

  ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
  tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

  BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649