loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Aktualności


 • Boże Narodzenie

   

  boze_narodzenie2Słowo stało się ciałem

  i zamieszkało wśród nas.

  i oglądaliśmy Jego chwałę,

  chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,

  pełen łaski i prawdy.

  /J 1, 14/

   

  Bóg stał się jednym z nas

   

  Pełna miłości tęsknota Boga do człowieka sprawiła, że zapragnął On w Swoim Synu stać się jednym z nas. Choć narodził się w ubogiej stajni i w ciszy nocy i choć rozpoznało Go jedynie kilka dobrych, prostych serc, przyniósł radość zbawienia całemu światu.

   

  Na tę piękną Uroczystość Bożego Narodzenia pragnę złożyć moje serdeczne życzenia wszystkim Polakom, zwłaszcza tym, którzy święta przeżywają na obczyźnie, a także wszystkim duszpasterzom polonijnym i siostrom zakonnym zaangażowanym w posłudze wśród polskich emigrantów. Niech wielki dar obecności Jezusa wśród nas napełni Wasze serca ogromną radością, miłością, poczuciem wdzięczności i ufnością, że Nowonarodzony Zbawiciel może zaradzić wszystkim potrzebom.

   

  Niech w Nowym Roku 2009 towarzyszy Wam błogosławieństwo Boże i opieka Jasnogórskiej Pani, Królowej Polonii Zagranicznej.

   

  Z modlitwą,

   

  ks. Wiesław Wójcik, TChr

  22 grudnia 2008r. 227
 • 19.12.08 - Sesja naukowa o Kardynale A. Hlondzie w Poznaniu

  W ramach obchodzonego Roku Kardynała Augusta Hlonda w auli Akademii Muzycznej w Poznaniu odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona zmarłemu przed 60 laty Prymasowi Polski. Sesja zgromadziła wielu gości: przybyli na nią m.in. Kard. Józef Glemp, arcybiskupi i biskupi diecezji poznańskiej, gnieźnieńskiej i katowickiej, władze miast Poznania i Gniezna, rektorzy wyższych uczelni, liczni kapłani, siostry zakonne i osoby świeckie.

  19 grudnia 2008r. 1122
 • Ks. prof. Wojciech Necel TChr

  Ks. Władysław Bukowiński (1905 - 1974) - duszpasterzem Polaków w Karagandzie

  Pobierz artykuł w formacie pdf (148 KB)

  17 grudnia 2008r. 1462
 • Ks. prof. Wojciech Necel TChr

  Polacy w państwach Unii Europejskiej wyzwaniem dla Kościoła w Polsce w świetle instrukcji Erga migrantes caritas Christi z maja 2004 roku

  Pobierz artykuł w formacie pdf (165 KB)

  17 grudnia 2008r. 1585
 • Ks. prof. Wojciech Necel TChr

  Wokół zasad duszpasterstwa na rzecz Polaków na obczyźnie

  Pobierz artykuł w formacie pdf (182 KB)

  17 grudnia 2008r. 1643
 • Edyta Wygonik-Barzyk

  Polacy w Irlandii - praca, kultura, nauka

  Pobierz artykuł w formacie pdf (317 KB)

  17 grudnia 2008r. 1240
 • 12.12.08 - Dyskusja nad Kartą Polaka

  Na posiedzeniu plenarnym Komitetu Badań nad Migracjami Ludności i Polonią przy Prezydium PAN, które odbyło się 10 grudnia br. w Warszawie, podjęto dyskusję nad dotychczasowym przebiegiem wdrożenia Karty Polaka i jego konsekwencjami. Referat wiodący "Karta Polaka - założenia, cele, implementacja i skutki" przedstawił dr Robert Wyszyński z Uniwersytetu Warszawskiego. W dyskusji podjęto następnie m.in. kwestie dotyczące zmiany statusu etnicznego i politycznego osób, które przyjęły Kartę Polaka, rezonansu politycznego wprowadzenia Karty w krajach, których obywatelom Kartę się oferuje, jak również przynależności do narodu polskiego i do zbiorowości polonijnych za naszą wschodnią granicą. Należy żywić nadzieję, że dalsze wdrażanie Karty Polaka wniesie pozytywny wkład w duszpasterstwo polonijne. W spotkaniu udział wziął ks. prof. dr hab. Bernard Kołodziej TChr.

  12 grudnia 2008r. 1108
 • 10.12.08 - Przewodnik po wspólnotach chrześcijańskich w Irlandii

  7 grudnia 2008 r. odbyła sie w Dublinie w Best Western Sheldon Hotel promocja przewodnika po wspólnotach chrześcijańskich imigracyjnych grup narodowościowych działających w Irlandii ("Directory of Migrant Led Churches and Chaplaincies"). Według najnowszych badań w Irlandii istnieje ponad 360 kościołów i ośrodków duszpasterskich różnych wspólnot narodowościowych. Większość z nich stanowią pochodzące z Afryki, założone w ciągu ostatnich 10 lat, wspólnoty Zielonoświątkowców.

  10 grudnia 2008r. 1146
 • 05.12.08 - Nowe wydanie "Erga migrantes caritas Christi"

  Papieska Rada do Spraw Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących opublikowała 3 maja 2004 r. Instrukcję "Erga migrantes caritas Christi", pragnąc zaktualizować duszpasterstwo migracyjne pośród dwustu milionów ludzi będących w drodze.W listopadzie br. Staraniem Księdza Biskupa Ryszarda Karpińskiego, delegata Komisji Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji w latach 2003-2008 i ks. prof. Leszka Adamowicza z KUL ukazała się Instrukcja w języku polskim.

  05 grudnia 2008r. 2420
 • 24.11.08 - 25. rok działalności IDE

  dsc_02981W uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata został oficjalnie zainaugurowany 25. rok działalności Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał ks. bp. Stanisław Budzik, Sekretarz Generalny KEP. W swoim wpisie do księgi pamiątkowej nasz Gość napisał m.in.: "Niech duch Święty napełnia gorliwością serca wszystkich pracowników Instytutu, z Księdzem dyrektorem na czele, aby instytucja ta mogła służyć utwierdzaniu królestwa Bożego wśród Polaków rozproszonych po całym świecie".

  24 listopada 2008r. 1485
 • 24.11.08 - Konferencja polonijna na KUL

  Instytut Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zorganizował dnia 20 listopada 2008 r. konferencję naukową "Emigracja Polska wczoraj i dziś. W poszukiwaniu wiedzy." Honorowy patronat objął Abp Józef Życiński i Bogdan Borusiewicz, Marszałek Senatu RP. Wśród kilku młodych prelegentów, przedstawiających oświatę polonijną w Belgii, USA, Irlandii, na Białorusi, Ukrainie, referat wprowadzający "Duszpasterstwo polonijne a oświata" wygłosił Biskup Ryszard Karpiński. Podkreślił on, że "Rodacy na emigracji od samego początku zakładali polskie szkoły, a takim fenomenem jest szkoła Polska w Atenach, licząca 900 uczniów."
  Dyrektor Instytutu Badań nad Polonią, prof. dr hab. Tomasz Panfil podkreślił chęć współpracy i koordynacji działań z Instytutem Duszpasterstwa Emigracyjnego Towarzystwa Chrystusowego, który reprezentował ks. Wiesław Wójcik, TChr.

  24 listopada 2008r. 1486
 • 24.11.08 - 400-lecie Polonii w Ameryce

  Światowa Rada Badań nad Polonią oraz Uniwersytet Kard. Stefana Wyszyńskiego zorganizowali w dniach 7-8 listopada 2008 r. w Warszawie w Muzeum Wychodźstwa Polskiego konferencję naukową na temat "Polacy w Ameryce - 400-lecie". Udział w niej wzięli ambasadorowie USA, Kanady i Meksyku. Specjalne przesłanie do uczestników skierował Prezydent RP, prof. Lech Kaczyński. Celem konferencji było przedstawienie dziedzictwa i losów Polaków w Ameryce Północnej. Wybitni profesorowie ukazali wkład Polaków do wszystkich dziedzin życia tego kontynentu, a także podkreślił rolę parafii, szkół i organizacji polonijnych w utrzymaniu tożsamości narodowej i polskich tradycji patriotycznych, zwłaszcza w tak burzliwym dla Polski XX wieku. Referat ks. prof. Dr hab. UAM Bernarda Kołodzieja TChr "Początki duszpasterstwa polskiego w Ameryce Północnej" uświadomił zgromadzonym rolę i znaczenie kapłanów- duszpasterzy w kształtowaniu postaw narodowych i polskiej emigracji.

  24 listopada 2008r. 1128
 • Słowo powitania

  Drogi polski Emigrancie!

   

   

          Witam Cię serdecznie na naszej stronie. Być może, tak jak wielu innych naszych Rodaków, planujesz w najbliższym czasie opuścić kraj i swoją rodzinę, aby podjąć pracę, studia, jechać na urlop, czy na dłuższy czas odwiedzić krewnych lub znajomych poza Polską. Może jesteś już w drodze do innego kraju, obcego środowiska i zastanawiasz się, jak staniesz w życiu przed nowymi zadaniami, problemami, wyzwaniami, czy przygodami.

   

          Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz po raz pierwszy, czy jesteś już weteranem podróży zagranicznych, jako człowiek ochrzczony z pewnością nie chcesz zatracić wiary w Boga, sensu i celu życia wyniesionych z rodzinnych stron. Mimo zmienionych warunków, obcej mentalności i języka, Bóg towarzyszy Ci wszędzie tam, gdziekolwiek zaprowadzi Cię emigracyjna wędrówka. Odnajdziesz Go w wielu duszpasterzach i kościołach lokalnych, ale ze szczególną pomocą śpieszy Ci też Kościół polski.

   

           Czy wiesz, że obok wielu innych osób zatroskanych o Polaków za granicą dwa zgromadzenia zakonne - Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej - otrzymały szczególną misję wspierania polskich emigrantów? Modlimy się codziennie za Ciebie i za Twoją rodzinę, która pozostała w kraju, a w miarę możliwości pragniemy wraz z Tobą odnajdywać Boga, pracując w wielu krajach Europy i świata. Naprzeciw Twoim potrzebom duchowym, umacnianiu wiary w Boga i odnalezieniu drogi do kościoła polskiego w warunkach emigracyjnych wychodzi z pomocą również nasz Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. Tutaj znajdziesz miejsce we wspólnocie Kościoła z polskim kapłanem. 

  ks. Wiesław Wójcik, TChr

  21 listopada 2008r. 257
 • Ks. prof. Leszek Adamowicz (KUL)

  Duszpasterstwo emigrantów w prawie kanonicznym. Zarys problematyki po wydaniu instrukcji Erga migrantes caritas Christi

  Pobierz artykuł w formacie pdf (162 KB)

  16 listopada 2008r. 2262
 • 17.11.08 - Jasnogórskie czuwanie w intencji Polonii

  W nocy z 14/15 listopada 2008 r. już po raz dwudziesty trzeci odbyło się u stóp Matki Bożej na Jasnej Górze czuwanie w intencji Polonii świata i duszpasterzy polonijnych. Tegorocznym mottem modlitewnego spotkania były słowa Kard. Augusta Hlonda "Nie zapominamy o was, którzyście wyemigrowali z kraju". Czuwanie zostało zorganizowane przez Zgromadzenie Księży Chrystusowców dla Polonii Zagranicznej, a w modlitwę włączały się Siostry Misjonarki Chrystusa Króla oraz grupy pielgrzymkowe zarówno z parafii polskich jak i europejskich. Najważniejszym punktem programu była Msza św. pod przewodnictwem Wikariusza Generalnego Towarzystwa Chrystusowego, ks. Krzysztofa Grzelaka. Ponadto pielgrzymi uczestniczyli m. in. w Apelu Jasnogórskim, Różańcu, Drodze Krzyżowej i Nabożeństwie do Matki Bożej.

  17 listopada 2008r. 2552
 • Ks. prof. Leszek Adamowicz (KUL)

  Zawarcie małżeństwa z osobą nieochrzczoną

  Pobierz artykuł w formacie pdf (162 KB)

  16 listopada 2008r. 3624
 • S. Magdalena Wielgus MChR

  Zapomniana struna

  Pobierz artykuł w formacie pdf (145 KB)

  12 listopada 2008r. 2563
 • 12.11.08 - W 60.rocznicę śmierci Kard. Augusta Hlonda

  Dnia 22 października 2008 r. odbyły się w Warszawie uroczystości zorganizowane z okazji 60. rocznicy śmierci Sługi Bożego Kard. Augusta Hlonda (1881-1948). Program dnia rozpoczęła Msza św. koncelebrowana o godz. 10.00 w archikatedrze Warszawskiej p.w. św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem Prymasa Polski, ks.  Kardynała Józefa Glempa. We Mszy św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego uczestniczyli ponadto Ks. Abp Damian Zimoń, metropolita katowicki, Ks. Bp Stanisław Stefanek, ordynariusz diecezji łomżyńskiej, Księża i Bracia Towarzystwa Chrystusowego z ks. Generałem Tomaszem Sielickim na czele, Księża Salezjanie, kapłani diecezjalni, siostry zakonne z różnych zgromadzeń i wierni świeccy. Homilię wygłosił Ks. Bp Stanisław Stefanek, który podkreślił zasady, według których postępował zmarły przed 60 laty Ks. Kardynał. Należały do nich wierność Bogu i Kościołowi oraz dobro Narodu Polskiego.  

  12 listopada 2008r. 1391
 • 31.10.08 - Spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej

  W dniach 26-28 września odbyło się w Krakowie Łagiewnikach spotkanie Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. W zebraniu wzięli udział Ks. Bp Z. Zimowski odpowiedzialny za duszpasterstwo Polonii, ks. Bp Thomas Wensky z Orlando (USA), księża rektorzy polskich misji katolickich z krajów Europy Zachodniej i Węgier, przedstawiciele IDE oraz liczni świeccy. Temat tegorocznego spotkania brzmiał "Zachowanie polskości z równoczesnym podkreśleniem właściwego rozumienia integracji".

  31 października 2008r. 1694
 • Powstanie Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego w ramach działalności Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej

  Krótka historia

  Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

  31 października 2008r. 10685
 • Czuwanie 2011

  25/26 listopada 2011 r. - Jasnogórska Noc Czuwania
  w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy

  "łączy nas wspólna Matka - Maryja, Naród, Ojczyzna"

  czest ix1(z przemówienia J.P.II do Rodaków w Buenos Aires, 11 kwietnia 1987r.)

  To wielkie polonijne, radosne pielgrzymowanie do Domu Matki i Królowej odbędzie się z piątku na sobotę 25/26 listopada 2011 r.

  Pragniemy dziękować Bogu za beatyfikację Jana Pawła II. Msza Święta koncelebrowana o północy pod przewodnictwem Księdza Biskupa Wojciecha Polaka będzie transmitowana przez Radio Jasna Góra,

  Radio Maryja i Telewizję Trwam.


    Zobacz PROGRAM       Wyślij swoją prośbę>>


                                                                        ZAPRASZAMY 

                       Towarzystwo Chrystusowe i Siostry Misjonarki Chrystusa Króla

                                                                                   dla Polonii Zagranicznej

  09 sierpnia 2004r. 748


 • 0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  1. Wybierz kontynent
  Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

  Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

  ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
  tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

  BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649