loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Aktualności


 • Wielka Brytania

   

  Polscy duszpasterze w Wielkiej Brytanii  

  13 maja 2009r. 15277
 • Włochy

   

   

  Polscy duszpasterze we Włoszech 

  13 maja 2009r. 30953
 • Wybrzeże Kości Słoniowej

   

  Polscy duszpasterze na Wybrzeżu Kości Słoniowej

  13 maja 2009r. 1746
 • Zambia

  Polscy duszpasterze w Zambii 

  13 maja 2009r. 2863
 • 11.05.09 - Polski redemptorysta biskupem w Patagonii

   

  jozef_slaby8 maja w argentyńskim mieście Esquel w andyjskiej Patagonii odbyły się święcenia biskupie o. Józefa Słabego CSsR. Na uroczystość przybyło ok. trzech tysięcy wiernych z różnych stron Argentyny. Niektórzy pokonali autokarem cztery tysiące kilometrów. Licznie przybyli współbracia bp. Słabego - redemptoryści, w tym zakonnicy pracujący w Boliwii, Brazylii, Polsce i USA.  Głównym konsekratorem był nuncjusz apostolski w Argentynie abp Adriano Bernardini. Wśród dwunastu współkonsekratorów znalazł się polski biskup misyjny z Brazylii, Czesław Stanula. Bp Józef Słaby jest pierwszym w historii polskim biskupem na ziemi argentyńskiej. Jest zarazem pierwszym ordynariuszem niedawno utworzonej prałatury terytorialnej Esquel.

  tc/ cssr [rv]

  11 maja 2009r. 1122
 • 06.05.09 - Zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego orędownika Polonii, O. Ignacego Posadzego TChr

  6 maja w archikatedrze poznańskiej odbyło się zakończenie diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego O. Ignacego Posadzego TChr, współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego i założyciela sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, gorliwego orędownika polskich emigrantów. Uroczystość rozpoczęła się od publicznej sesji kończącej 8-letnią pracę trybunału procesu beatyfikacyjnego. Następnie sprawowana była Msza św. dziękczynna za osobę i dzieło O. Ignacego z prośbą o jego wyniesienie do chwały błogosławionych.

  06 maja 2009r. 952
 • 06.05.09 - Polski misjonarz biskupem w RPA

  W marcu br. w miejscowości Umzimkulu (prowincja Kwa Zulu-Natal) odbyła się konsekracja nowego ordynariusza tamtejszej diecezji - polskiego paulina, ojca Stanisława Jana Dziuby (pracującego od 1991 r. w pobliskiej misji Centocow - afrykańskiej Częstochowie). W obchodach wzięła udział delegacja Ambasady RP w Pretorii z szefem placówki na czele, jak również liczni reprezentanci środowisk polonijnych (z wieloma polskimi flagami widocznymi w kilkutysięcznym zgromadzeniu wiernych). Ambasador Marek Kolański, w imieniu całego zespołu polskiej placówki dyplomatycznej, złożył bp. Stanisławowi Dziubie serdeczne gratulacje i życzenia owocnej posługi duszpasterskiej. 15 marca przedstawiciel placówki uczestniczył w drugiej części ceremonii - uroczystym ingresie, który odbył się w misji Lourdes, na pogórzu Drakensbergu.

  06 maja 2009r. 1330
 • Ks. Abp Zygmunt Zimowski

  Wdzięczność i zawierzenie. Słowo skierowane do Polonii świata z okazji Dnia Emigranta Polskiego w Uroczystość Królowej Polski  (3 maja 2009 r.)

  Pobierz artykuł w formacie pdf (186 KB)

  01 maja 2009r. 1078
 • 01.05.09 - Watykan: w listopadzie kongres duszpasterstwa migrantów

   

  Z okazji 5. rocznicy ogłoszenia instrukcji Erga migrantes caritas Christi, czyli dokumentu Stolicy Apostolskiej o migracji, w Watykanie odbędzie się Światowy Kongres Duszpasterstwa Migrantów i Uchodźców. Wiadomość o tym zaplanowanym na listopad wydarzeniu podała 30 kwietnia, w przeddzień rocznicy, Papieska Rada zajmująca się tym sektorem działalności Kościoła. Temat kongresu brzmi: "Odpowiedź duszpasterska na zjawisko migracji w dobie globalizacji pięć lat po Erga migrantes caritas Christi".

  01 maja 2009r. 1024
 • Procesja i śpiew na wejście (5)

  31 października 2014r. 2610
 • Uroczystość Królowej Polski

   

   

  Drogi polski Emigrancie,

   

  3 maja to wielkie święto wszystkich Polaków. Uroczystość Królowej Polski i Polonii Zagranicznej inspiruje do refleksji nad naszą odpowiedzialnością za Ojczyznę, która pojawiła się na mapie Europy i świata dzięki naszym praojcom. Ich mądrość odkryła w Jezusie Chrystusie i Jego Ewangelii fundament jej bytu i jej dziejów. Od samego początku królowie polscy, a potem inni władcy pragnęli, aby Polska miała dobrą orientację, dobry kierunek. Losy Ojczyzny zależały od tego, jakimi wartościami kierowali się jej przywódcy. Zależały także od tego, jakimi wartościami kierował się każdy Polak z osobna, jakim wpływom ulegał, kogo słuchał, do czego dążył.

  "Ojczyzna to nasza wspólna Matka, to nasz wielki zbiorowy obowiązek" (C. K. Norwid). Jesteśmy za nią odpowiedzialni. "Bo wobec Ojczyzny zaciąga się dług, tak samo jak zaciąga się dług wobec rodziny, wobec rodziców" (Jan Paweł II)

  Ojciec polskich emigrantów Jan Paweł II przypomniał nam w 1983 r.: "Mamy na Jasnej Górze Matkę. Jest to Matka troskliwa, Matka wymagająca - tak jak każda dobra matka jest wymagająca. Jest to równocześnie Matka wspomagająca. Jest to wreszcie Matka Chrystusa."

  Maryjo, Królowo Polski - módl się za nami!

   

  Pozdrawiam w duchu wielkanocnej radości i jedności i zachęcam do zapoznania się z treścią Listu ks. abp. Z. Zimowskiego na Dzień Emigranta.

   

  ks. Wiesław Wójcik TChr

  dyrektor IDE

  29 kwietnia 2009r. 234
 • Ks. Zdzisław Malczewski TChr

  Polonia w Orle Białym współcześnie. Analiza przeprowadzonych badań

  Pobierz artykuł w formacie pdf (594 KB)

  29 kwietnia 2009r. 1598
 • Sympozjum Brazylia - Polska, 02.05.2009

   

  W 140. rocznicę rozpoczęcia polskiej emigracji w  Brazylii i w 80. rocznicę polskiej kolonizacji w Orle Białym - ES odbędzie się w Brazylii, w Águia Branca - ES  2 maja 2009 r. sympozjum Brazylia - Polska. Temat spotkania: "Polacy w Brazylii: dziedzictwo i wyzwania".

  29 kwietnia 2009r. 229
 • Ks. prof. Wojciech Necel TChr

  Troska o małżeństwo migranta i jego rodzinę w świetle instrukcji Erga migrantes caritas Christi

  Pobierz artykuł w formacie pdf (204 KB)

  24 kwietnia 2009r. 1583
 • 24.04.09 - Brazylia: polonijny biskup szefem komisji ziemi

   

  bp ladislau biernaskiBrazylijski biskup polskiego pochodzenia Ladislau Biernaski został przewodniczącym tamtejszej Komisji Duszpasterstwa Ziemi. Jest to ważna instytucja kościelna o charakterze społecznym, zabiegająca o sprawiedliwy podział ziemi. 
  Podczas walnego zebrania Komisji Duszpasterstwa Ziemi w Goiânia, w stanie Goiás, w którym uczestniczyło ponad 80 osób z całego kraju, ordynariusz diecezji Sao José dos Pinhais, bp Ladislau Biernaski, został wybrany na trzyletnią kadencję przewodniczącym tej komisji.

  24 kwietnia 2009r. 1138
 • XIII Forum Polonijne w Toruniu, 24-26.04.2009

  W najbliższy weekend (24 - 26 kwietnia) odbędzie się w Toruniu w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu XIII Forum Polonijne "Sprawy mojej Ojczyzny traktuję jako moje własne". Organizatorami Forum są: o. Tadeusz Rydzyk CSsR, o. dr Krzysztof Bieliński CSsR i inż. kpt. ż. w. Zbigniew Sulatycki. Osoby zainteresowane proszone są o zgłoszenie swojego udziału na adres: katceg@wsksim.edu.pl.

  22 kwietnia 2009r. 241
 • Rozmowa z Eleonorą Kimakowską (kwiecień 2009)

  Polacy w Mołdowie. Dom Polski w Bielcach

  Z Eleonorą Kimakowską, członkiem Zarządu Stowarzyszenia "Dom Polski" w Bielcach, na łamach "Mszy Świętej" (4/2009, s. 38-39) rozmawia Leszek Wątróbski.

  20 kwietnia 2009r. 1834
 • Okres Wielkanocny

   w drodze do emaus

    

  Drogi polski Emigrancie!

   

  Przeżywamy wielkanocną radość, ale już na swoich miejscach pracy, często poza rodziną. Jesteśmy wdzięczni rekolekcjonistom, spowiednikom i naszym duszpasterzom polonijnym za przygotowanie do pełnego przeżycia Świąt Wielkanocnych.

  "Otoczmy troską życie" - to hasło przyświeca w dalszym ciągu wszystkim działaniom duszpasterskim, również na emigracji. Aktualne jest wołanie Kościoła o należyty szacunek dla życia, bo Jezus oddał swoje życie "za życie świata" (por. J 6, 51). Otaczamy troską życie po prostu dlatego, że bez życia wszystko inne nie ma żadnego sensu. To człowiek cieszy się, cierpi, smuci, ale też ma nadzieję.

  W tym okresie wielkanocnym Zmartwychwstały Pan pragnie wyzwolić nas z egoizmu i wzywa, byśmy nie pozostawali obojętni na życie drugiego człowieka, na ludzką tragedię i na tych bliźnich, których przygniata kryzys duchowy, moralny i ekonomiczny. Chrystus kocha nas i powtarza: "Ufajcie!" Niech nam towarzyszy na drodze naszego emigrowania.

   

  ks. Wiesław Wójcik TChr

  dyrektor IDE

  15 kwietnia 2009r. 218
 • 15.04.09 - Polska Wielkanoc w Australii

  Wypełnione po brzegi kościoły na Antypodach wskazywały w Wielkanoc na ciągle rosnące duchowe potrzeby Australijczyków. Blisko dwieście różnych grup narodowościowych, stanowiących żywy organizm australijskiego Kościoła, podtrzymuje swoje własne wielkanocne tradycje i obyczaje.

  15 kwietnia 2009r. 1439
 • VIII Spotkanie Rodzin Polonijnych, 24.07.-01.08.2009

  W dniach 24.07.-01.08.2009 odbędzie się w Poznaniu i Gnieźnie pod hasłem "Św. Wojciech Patronem Polski i Europy" ósme już Spotkanie Rodzin Polonijnych Europy Zachodniej i Wschodniej. Tegoroczne Spotkania Rodzin Polonijnych mają bardzo bogaty program. Organizatorzy planują wędrówkę po Wielkopolsce, między innymi Gniezno, Poznań, Lednica, Biskupin, Trzemeszno, Mogilno...

  15 kwietnia 2009r. 292
 • 13.04.09 - Życzenia Prymasa Polski do Polaków na całym świecie

  Prymas Polski, kard. Józef Glemp złożył za pośrednictwem Radia Watykańskiego świąteczne życzenia do wszystkich Polaków:

  "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Kochani słuchacze Radia Watykańskiego! Wiem, że głos z Watykanu dociera do wszystkich zakątków ziemi, a we wszystkich zakątkach, tych większych i tych małych, są Polacy. Dlatego przekazuję najlepsze życzenia od Prymasa Polski. Są to życzenia, aby wzrastały radość i zaufanie do Boga. Aby Jezus Chrystus, który jest naszym Panem i zwycięzcą śmierci, obudził w nas wewnętrzną siłę do tego, abyśmy czuli się w świecie zawsze potrzebni i mogli czynić dobro.

  13 kwietnia 2009r. 921
 • 13.04.09 - "Polskie" święta w Hiszpanii

   

  Polacy mieszkający w Hiszpanii, zgodnie ze zwyczajem, dzielili się rano święconym jajkiem i składali świąteczne życzenia. Rodacy tłumnie wypełnili także świątynie, w których sprawowana jest liturgia w języku polskim.

  13 kwietnia 2009r. 1027
 • Wywiad z Ks. Tomaszem Sielickim SChr (luty 2009)

  Zza klasztornej furty

  O życiu zakonnym i duszpasterstwie emigracyjnym dzisiaj z Przełożonym Generalnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, ks. Tomaszem Sielickim, na łamach "Mszy Świętej (2/2009, str. 2-4) rozmawia ks. Jan Hadalski SChr.

  08 kwietnia 2009r. 1299
 • 08.04.09 - Abp T. Kondrusiewicz o sytuacji duchowieństwa na Białorusi

  abp t. kondrusiewiczW marcu br. abp T. Kondrusiewicz z Mińska brał w Rzymie udział w seminarium dla biskupów na temat nowych środków masowego przekazu. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego przyznał on, że nie widać na razie rozstrzygnięcia bardzo bolesnej kwestii księży obcokrajowców na Białorusi. Obecnie pracuje ich tam 260 (280 jest miejscowych), poza nielicznymi Niemcami i Ukraińcami są to Polacy. "Sprawa do dzisiaj nie została do końca uregulowana. Ci księża są potrzebni i ja walczę o to, żeby oni tu byli. My, biskupi, mówimy władzom, że ci księża przyjechali tutaj, aby zająć się duszpasterstwem, ale w ubiegłym roku nie przedłużono wizy czterem księżom i czterem siostrom.

  08 kwietnia 2009r. 1124
 • Wielkanoc

   

  zmartwychwstanie

  Drogi polski Emigrancie!

   

   

  Wielki Post dobiegł końca. W wieczór Wielkiego Czwartku zalegnie wymowna cisza Triduum Sacrum. Przestaną bić dzwony, zamilkną organy, wszystko po to, byśmy mogli w świętym skupieniu zanurzyć się w atmosferę Wieczernika i tego, "co Jezus uczynił".

  Wielki Piątek - dzień pokuty i postu. Dzień dramatu męki Chrystusa aż po ukrzyżowanie na Golgocie. W centrum tego piątku - Krzyż i jego adoracja. I wreszcie cisza Wielkiej Soboty - dzień modlitewnej zadumy i adoracji Chrystusa złożonego do grobu. Często przerywanej przez wiernych i duchownych, błogosławiących pokarmy przeznaczone na świąteczny, rodzinny stół. Późnym wieczorem - Wigilia Paschalna, zabrzmi "Exsultet", radosne wielkanocne orędzie, "Weselcie się już, zastępy aniołów w niebie!" Tą drogą: zwycięstwa Światła nad ciemnościami, Życia nad śmiercią wkroczymy w klimat Zmartwychwstania. Procesja rezurekcyjna to wyjście ze świątyni, aby tę wielkanocną radość ogłosić całemu światu, zwłaszcza w tych krajach, w których przyszło nam teraz żyć i pracować.

  Oby wiara w to, że Jezus zmartwychwstał, że żyje i jest wśród nas, przeniknęła nas, nasze rodziny w Polsce i była obecna w życiu codziennym, w każdym jego wymiarze.

  Radosnych Świąt! Alleluja!

  W Poniedziałek Wielkanocny wysłuchamy w kościołach polonijnych piękny list z życzeniami Ks. Biskupa Zygmunta Zimowskiego zatroskanego i odpowiedzialnego z ramienia Konferencji Episkopatu Polski za Polaków na obczyźnie. 

  Zob. Weselmy się nadzieją w Chrystusie Zmartwychwstałym!

   

  ks. Wiesław Wójcik TChr

  dyrektor IDE

  08 kwietnia 2009r. 220
 • Świątynia katolicka (4)

  31 października 2014r. 1888
 • Ks. Bp Zygmunt Zimowski

  Weselmy się nadzieją w Chrystusie Zmartwychwstałym! Słowo skierowane do Polonii świata (Poniedziałek Wielkanocny, 13 kwietnia 2009 r.)

  Pobierz artykuł w formacie pdf (126 KB)

  01 kwietnia 2009r. 988
 • Obchody Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą, 24-26.04.2009

  24-26 kwietnia 2009 r. odbędą się w Sankt Petersburgu uroczystości Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą z udziałem Marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza.  24 kwietnia zaplanowane są spotkania Marszałka Senatu z Gubernatorem Sankt Petersburga - Walentyną Matwijenko, oraz z kierownictwem Rady Federacji.

  01 kwietnia 2009r. 264
 • 30.03.09 - Marszałek Płażyński w Kapelanii Polskiej w Brazylii

  29 marca Pan Marszałek Maciej Płażyński, Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz obecny Poseł Sejmu RP złożył wizytę w Kapelanii Polskiej w Sao Paulo. Była to dla Kapelanii bardzo znacząca wizyta mając na uwadze pomoc i wsparcie Wspólnoty Polskiej dla ośrodka polskiego kultu religijnego.

  30 marca 2009r. 1306
 • Ks. Andrzej Orczykowski TChr

  Prawa człowieka w orędziach Ojca Świętego Jana Pawła II na Światowy Dzień Migranta

  Pobierz artykuł w formacie pdf (194 KB)

  30 marca 2009r. 1664


 • 0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  0 Ameryka Północna
  1. Wybierz kontynent
  Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

  Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

  ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
  tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

  BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649