loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

25/26 listopada 2011 r. "Łączy nas wspólna Matka - Maryja, Naród, Ojczyzna"

"łączy nas wspólna Matka - Maryja, Naród, Ojczyzna"

(z przemówienia J.P.II do Rodaków w Buenos Aires, 11 kwietnia 1987r.)

0038-thumb_big_IMG_0326-200x133To wielkie, radosne polonijne pielgrzymowanie do Domu Matki i Królowej odbyło się z piątku na sobotę 25/26 listopada 2011 r. Dziękowaliśmy Bogu za beatyfikację Jana Pawła II.

Czuwanie organizowane od 26 lat przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej zgromadziło pielgrzymów z Polski oraz z Belgii, Niemiec, Francji, Białorusi, Ukrainy, Szwecji, Norwegii, Węgier, Kanady i Anglii. Wraz z nimi przyjechali ich duszpasterze - głównie księża chrystusowcy oraz siostry Misjonarki Chrystusa Króla. Obecni byli najwyżsi przełożeni Towarzystwa Chrystusowego i sióstr Misjonarek z przełożonym generalnym ks. Tomaszem Sielickim i Matką generalną s. Edytą Rychel MChR na czele, klerycy i nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego, siostry, nowicjuszki i postulantki sióstr Misjonarek oraz wielu rodziców księży chrystusowców i sióstr pracujących wśród Polonii na całym świecie. W sumie na Jasnej Górze zgromadziło się ok. 1500 osób.

Powitanie pielgrzymów - Ks. Krzysztof Grzelak, Wikariusz Generalny TChr.

 

Apel Jasnogórski - ks. Tomasz Sielicki, Przełożony Generalny TChr

Wstęp do Mszy Świętej - Ks. Wiesław Wójcik TChr, Dyrektor IDE  

Msza Święta koncelebrowana o północy po przewodnictwem Księdza Biskupa Wojciecha Polaka Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej - Królowej Polski jest znakiem zawierzenia i więzi - mówił ks. bp Polak. Dodał, że nas Polaków w kraju i na emigracji łączy wiara, że Bóg w Maryi dał nam przedziwną pomoc i obronę. Zwrócił także uwagę, że oprócz dosłownego rozproszenia - emigranci, a także Polacy w kraju przeżywają rozproszenie duchowe.

Kazanie - Ks. Bp Wojciech Polak, Sekretarz Generalny Koferencji Episkopatu Polski

 

Zobacz krótki film z Czuwania                                                                                                                                                                              

Dzięki transmisji Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Telewizję Trwam w łączności z Jasną Górą niektóre parafie polonijne, jak np. parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Londynie, organizowały swoje czuwania gromadząc na nich polskich emigrantów.

Tegorocznej modlitwie przyświecały słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane do Rodaków w Buenos Aires (11.04.1987r.): "Łączy nas wspólna Matka - Maryja, Naród, Ojczyzna". Modlitwie za emigrację towarzyszyło dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła I

Czuwanie rozpoczęło się w sali o. Kordeckiego o godz. 18.00 koncertem zespołu kleryków Towarzystwa Chrystusowego "Gaudeamus" i zespołu księży chrystusowców "Gaudeamus II". Po nich śpiewały siostry Misjonarki. W kaplicy cudownego Obrazu pielgrzymów powitał o godz. 20.00 wikariusz generalny chrystusowców ks. Krzysztof Grzelak. Odczytał także listy nadesłane na to czuwanie przez Prymasa Polski abpa Józefa Kowalczyka oraz ks. bpa Wiesława Lechowiczanowego Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W części powitalnej przemówił także ks. bp. Władysław Blin z Witebska na Białorusi.

Przed Apelem różaniec z rozważaniami poprowadzili nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego. Modlitwie Apelowej (mp3PDF) o godz. 21.00 przewodniczył ks. Tomasz Sielicki ? generał chrystusowców. Następnie o 21.30 rozpoczęło się nabożeństwo za emigrantów, ich duszpasterzy oraz o nowe powołania przygotowane przez kleryków seminarium chrystusowców. W czasie nabożeństwa odczytana została część intencji nadesłanych z całego świata za pośrednictwem internetowej strony czuwania www.czuwanie.chrystusowcy.pl. Pozostałe zostały odczytane podczas kolejnych części czuwania. Z kolei, od godz. 23 modlitewne przygotowanie do Eucharystii prowadziły siostry Misjonarki Chrystusa Króla.

O północy rozpoczęła się Msza Święta (plik do pobrania 510 MB, format .FLV tutaj) koncelebrowana przez ponad 50. kapłanów. Eucharystii przewodniczył i homilię (PDF) wygłosił ks. bp Wojciech Polak - nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, a w latach 209-2011 Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

"Stanęliśmy dziś razem w tej godzinie czuwania, aby polecać Bogu polskich emigrantów i ich duszpasterzy. Łączy nas wspólna Matka - Maryja, naród, Ojczyzna, jak powtarzamy dziś w tym miejscu za bł. Janem Pawłem II, łączy nas miłość do wspólnej Matki i do Ojczyzny naszej, nawet jak dzielą nas od tego świętego miejsca i od Polski setki czy tysiące kilometrów. Jesteśmy jednak razem z tymi, którzy tutaj przed Jej Cudownym Jasnogórskim Obliczem na modlitwie tej nocy czuwają i z tymi, którzy w różnych zakątkach świata łącza się dzisiaj duchowo z nami - mówił bp Wojciech Polak - Nas Polaków żyjących w kraju i na emigracji, rozsianych w różnych zakątkach świata łączy jednak nie tylko ten Święty Wizerunek, Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, ale wiara, że Bóg w Niej, w Maryi dał nam przedziwną pomoc i obronę".

Po Mszy Świętej pielgrzymi z sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa prowadzili nabożeństwo w intencji Ojczyzny, a po nich, od godz. 2.30 pielgrzymi z Gieranion na Białorusi przewodniczyli modlitwie w intencji rodzin doświadczonych emigracją. Ostatnią częścią całonocnej modlitwy była Droga Krzyżowa poprowadzona przez młodzież z parafii św.  Jana Chrzciciela w Stargardzie Szczecińskim. Czuwanie zakończyło się o godz. 4.30 zasłonięciem Cudownego Obrazu Matki Bożej i błogosławieństwem udzielonym wszystkim pielgrzymom przez księdza Wiesława Wójcika TChr, który zaprosił wszystkich pielgrzymów na następne jasnogórskie Czuwanie - 19 października 2012r.

Za organizację tegorocznego czuwania odpowiedzialny był ks. Wiesław Wójcik - dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego oraz ks. Mariusz Sokołowski - duszpasterz powołań i ks. Jan Hadalski - rzecznik prasowy zgromadzenia.

Tu obejrzysz transmisję Mszy Świętej o północy w TV Trwam0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649