loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

21/22 października 2016 r. "Bądźcie świadkami miłosierdzia" audio Apel Jasnogórski i homilia

Tegoroczne hasło Czuwania brzmi: 

"Bądźcie świadkami miłosierdzia" 
(z homilii św. JPII wygłoszonej 17 sierpnia 2002 r. 
podczas poświęcenia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.)

Apel Jasnogórski 21 października o godz. 21.00 poprowadzi
ks. dr Zdzisław Malczewski TChr, Rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii

Msza Święta koncelebrowana o północy 
pod przewodnictwem ks. Ryszarda Głowackiego 
Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego

ks. Wiesław Wójcik TChr,
dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego

 Przesłania:

 

31. Modlitewna Noc Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy odbyła się na Jasnej Górze. Modlitewne spotkanie ok. 2 tys. osób rozpoczęło się w piątek, 21 października, i trwało przez całą noc. Jak podkreślali organizatorzy Czuwania - księża chrystusowcy (Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej) - była to modlitwa za Rodaków za granicą i wszystkie rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną, w duchu dziękczynienia za dar Chrztu Polski. Na modlitwę przyjechali pielgrzymi z Niemiec, Belgii, Francji, Irlandii, Anglii, Szkocji, Węgier, Białorusi i Ukrainy, Brazylii, a także z całej Polski.

"Jesteśmy na Jasnej Górze. Przybywają nasi rodacy z różnych zakątków Europy i tej Wschodniej, i Zachodniej, jak również Środkowej - wyjaśnia ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej, główny organizator spotkania - Już 31 lat, jak na Jasnej Górze, w tym narodowym sanktuarium, Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej organizuje pielgrzymkę Polaków mieszkających poza granicami naszej Ojczyzny. W tym roku wpisujemy się w hasło nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia, stąd też hasłem naszego pielgrzymowania na Jasną Górę są słowa św. Jana Pawła II, który w 2002 r. podczas poświęcenia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach powiedział do nas Polaków, tych żyjących w Polsce, jak i poza granicami - 'Bądźcie świadkami miłosierdzia'".

Monika Walczuk z Berlina ma 21 lat, przyjechała razem z mamą i ciocią: "Przyjechałam na Jasną Górę, aby się pomodlić za wszystkich, którzy mieszkają za granicą tak jak ja. Chciałabym pomóc im w ich wszystkich trudnościach, które mają za granicą, wspierać ich modlitwą. Razem się tutaj modlimy. To mój drugi raz, w zeszłym roku pierwszy raz mnie mama namówiła, bym przyjechała na całonocne czuwanie, i tak mi się spodobało, że przyjechałam w tym roku ponownie. Daje nam to siłę, wytrwanie i wiarę w to, że nie jesteśmy sami za granicą, że jest jeszcze więcej Polaków, którzy mają takie same problemy jak my, aby się złączyć. To piękne uczucie być tutaj razem z nimi. Dla mnie Polska to moja Ojczyzna".

Ewelina Kyla ma 18 lat, urodziła się w Niemczech. "Rodzice pochodzą z Polski, uczyli mnie po polsku, bo sami nie umieli dobrze po niemiecku, i tak się nauczyłam. Przyjechałam tutaj, ponieważ jest to niesamowite spotkanie, spędzić tę noc z tyloma ludźmi, którzy mieszkają za granicą, i mimo to nadal wierzą w Boga. Ja jestem już po raz drugi. Umacnia to jednak, i daje też siły, żeby nawracać ludzi, którzy mieszkają za granicą, Niemców, bo tam ta wiara nie jest aż taka mocna".

Barbara i Krzysztof Ziegert przyjechali z Niemiec, z Polskiej Misji Katolickiej w Wuppertalu, prowadzonej przez księży chrystusowców. Dotarli na Jasną Górę wraz z 40-osobową grupą z tej Misji i z proboszczem ks. Sławomirem Nadobnym. "Przyjechaliśmy na czuwanie nocne za Polonię, to znaczy za nas, i za tych wszystkich, którzy pozostali w domu, w Niemczech, za nasze dzieci, za wnuki, za całą Polonię, aby prosić Maryję, również dziękować za krzewienie wiary naszej, naszych ojców, aby umieć przekazywać tą wiarę, i żeby nasze dzieci, pokolenia, które po nas przyjdą, miały taką moc, aby wytrwać z tej wierze i przekazywać ją dalej swoim dzieciom' - mówi Barbara Ziegert, a jej mąż Krzysztof dodaje: "Jesteśmy tu już 7. raz z rzędu. Czujemy się tu wspaniale, znakomicie, tu jest taka atmosfera, że można przyjeżdżać co roku. Przyjeżdżamy tutaj prosić o zdrowie, o umocnienie wiary dla naszych dzieci, wnuków, dla całej Polonii zagranicznej".

O godz. 20.00 pielgrzymi zgromadzili się w Kaplicy Matki Bożej, gdzie zebranych powitał w imieniu Jasnej Góry o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. "Wiemy, jako paulini tutaj posługujący na Jasnej Górze, o waszej modlitwie, o waszej tęsknocie do polskiej ziemi czy do waszych rodzin, które zostawiliście w Polsce - mówił o. podprzeor - My tu na Jasnej Górze każdego dnia modlimy się w intencji Ojczyzny i Polaków, którzy są na emigracji, jak i każdego dnia podczas Apelu Jasnogórskiego modlimy się za was. Prosimy, aby mimo wszystko w tym świecie, gdzie mieszkacie, w tych krajach Europy czy świata, abyście byli ambasadorami Matki Bożej, ambasadorami Pana Jezusa, ambasadorami Polski".

Ks. Wiesław Wójcik przedstawił grupy pielgrzymkowe przybyłe na czuwanie oraz odczytał nadesłane pozdrowienia od: abpa Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, bpa Wiesława Lechowicza, delegata KEP ds. duszpasterstwa emigracyjnego i abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski.

Modlitwę różańcową w intencji powołań poprowadził nowicjat Towarzystwa Chrystusowego. O godz. 21.00 modlitwie Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył ks. Zdzisław Malczewski, chrystusowiec, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii. "Pani Jasnogórska, stajemy dziś przed Twoim obliczem z wyrazami naszej szczerej, pokornej miłości i wdzięczności. Chcielibyśmy w tym momencie Czuwania i modlitwy być przedstawicielami wszystkich Polek i Polaków, którzy z różnych powodów żyją poza granicami Polski - mówił ks. Zdzisław Malczewski - W tej wspólnocie więzi krwi i wiary, postrzegamy kolejne pokolenia naszych emigrantów, pokolenia, które potrafiły pomimo upływu czasu, przemian generacyjnych, różnorodnych sytuacji społecznych, politycznych, ekonomicznych czy religijnych krajów, w których się urodzili i żyją, ustrzec wiarę i wielką miłość do Ciebie, Pani Jasnogórska".

W programie całonocnego czuwania znalazła się Msza św. o północy, koncelebrowana przez 45 duszpasterzy polonijnych pod przewodnictwem ks. Ryszarda Głowackiego, Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

"Żyjemy w różnych krajach, doświadczamy różnych sytuacji, ale nasza wierność Bogu, Ewangelii i naszym korzeniom musi pozostawać bez zmian - mówił w homilii generał chrystusowców ks. Ryszard Głowacki - I ta nasza dzisiejsza obecność, ta nasza żarliwa modlitwa, ona ma wzmocnić te ogromne rzesze polskich emigrantów, którzy rozbiegli się po całym świecie; rozbiegli się, by być także świadkami, świadkami miłosierdzia. I dlatego, jak ci wielcy Polacy w szczególnych momentach historii naszego narodu, odwoływali się do jasnogórskiej Pani, tak i my dzisiaj wołamy - nasza Matko i Królowo, miej w opiece naszych braci za granicą! Otaczaj ich swoją łaska, by byli wierni Twojemu Synowi i by zawsze trwali przy Jego Ewangelii. O tym samym mówił i o to samo modlił się św. Jan Paweł II".

Msza św. była transmitowana przez TV Trwam, a także Radio Maryja i Radio Jasna Góra oraz przez internet, aby Polonia z całego świata mogła uczestniczyć we wspólnej modlitwie.

Oprawę muzyczną Mszy św. przygotowała schola Wyższego Seminarium Duchownego Chrystusowców pod kierunkiem ks. Roberta Nalepki.

Obecne były siostry ze zgromadzenia Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej z wikarią generalną s. Janina Koszyk.

Z wielu stron świata nadsyłane były przez Internet i telefony komórkowe intencje modlitewne.

Pielgrzymi zgromadzeni na jasnogórskim czuwaniu łączyli się w sposób szczególny z trwającą Narodową Pielgrzymką Polaków i Polonii do Rzymu, do grobu św. Jana Pawła II.

Ponieważ tegoroczna Noc Czuwania przypadła 22 października, kiedy Kościół obchodzi wspomnienie św. Jana Pawła II, pielgrzymom w czasie nocnego czuwania towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II, którym pielgrzymi mogli oddać cześć.

o. Stanisław Tomoń
 

Ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej w rozmowie z Radiem Jasna Góra przypomina, że Kościół w naszym kraju nieustannie otacza modlitewną opieką tych rodaków, którzy opuszczają swoje rodziny w celach zarobkowych. - W ostatnich latach już ponad 2,3 mln Polaków wyjechało do bogatych krajów Europy, by podjąć pracę a w rezultacie ponoszą ogromne koszty psychiczne, które związane są z rozstaniem z rodziną i bliskimi. Sytuacja taka prowadzi często do rozpadu rodzin, a dzieci szczególnie przeżywają dramat rozstania z rodzicami - mówi duszpasterz emigracyjny. Dodaje, że "jesteśmy świadkami jak w rodzinie, rozdzielonej emigracją, słabną a nawet zanikają więzi uczuciowe oraz zobowiązania wychowawcze".

Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego podkreśla, że na jasnogórską pielgrzymkę przybywają do Częstochowy licznie rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną w naszym kraju, których jest coraz więcej. Jak się szacuje, co druga rodzina w Polsce ma kogoś z najbliższych lub dalszych członków zagranicą.

- Jesteśmy w statystyce światowej na 6. miejscu, ponieważ 33 proc. rodaków i osób przyznających się do polskich korzeni żyje w różnych częściach świata, najwięcej w Stanach Zjednoczonych - blisko 11 mln. Od 6 lat prowadzę Instytut Emigracyjny i nieustannie odwiedzam polskich duszpasterzy i ośrodki emigracyjne - podkreśla ks. Wójcik. Chrystusowiec dodaje, że spotyka tam nie tylko polskich emigrantów, przybyłych na krótki czas do pracy czy na studia, ale i tych, którzy urodzili się poza krajem, jak również rodaków, którzy mieszkają od pokoleń na swojej ziemi, obecnie na terenie Ukrainy, Białorusi, Litwy.

- Dziś wystarczy wsiąść do samolotu tanich linii lotniczych, by spotkać młodych udających się za granicę do pracy lub w jej poszukiwaniu. Ta sytuacja niesie nowe wyzwania dla duszpasterstwa polskiego na świecie. Musimy naszym rodakom zapewnić opiekę duchową. Stąd też Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy oraz modlitwa o nowe powołania do duszpasterstwa polskojęzycznego - podkreśla ks. Wójcik. Dodaje, że najnowsza fala emigracyjna alarmuje, "pisze listy do naszego zgromadzenia w Poznaniu: 'potrzebujemy księdza', 'potrzebujemy spowiednika' - w Irlandii Północnej, Norwegii, Danii, Hiszpanii czy na Sycylii. To są nowe wyzwania i nieustanne wysyłanie księży diecezjalnych, którzy będą podejmować troskę o naszych rodaków".

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej założyło stronę internetową z bazą danych na całym świecie. Instytut informuje wyjeżdżających z kraju wierzących rodaków o możliwościach modlitwy i uczestnictwa we Mszach św. po polsku w najdalszych zakątkach świata. Wystarczy zajrzeć na: www.chrystusowcy.pl lub wpisać w wyszukiwarkę: 'Msza św. po polsku' w danym kraju, a pojawi się strona z informacjami o kontakcie do kościoła, kaplicy, w której posługuje polski duszpasterz. W Europie miejsc modlitwy po polsku jest 1329, w Afryce 18, w Ameryce Północnej 259, Południowej 11, Azji 28, w Australii 66.

/źródło: Radio Jasna Góra/

 (nagrania dźwiękowe za: www.jasnagora.com)

 Apel Jasnogórski - ks. Zdzisław Malczewski TChr

Homilia - ks. Ryszard Glowacki TChr

 Zobacz też..  audio

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-10558

 Msza Święta o północy - 21/22 października 2016 r. w czasie Jasnogórskiej Nocy Czuwania w intencji emigracji polskiej i jej duszpasterzy.

Powitanie - ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego.

W nadzwyczajnym Jubileuszu Miłosierdzia a zarazem w Roku Jubileuszowym 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej gromadzimy się w duchu dziękczynienia za dar Chrztu Polski u stóp Królowej Polski, by trwać jednomyślnie na modlitwie. To Ty, Matko, zaprosiłaś nas do swego Jasnogórskiego Domu, aby słuchać naszych podziękowań i tego wołania naszych serc za wszystkich Rodaków żyjących poza Polską.

Ty, Matko, patrzysz na każdego pielgrzyma, przytulasz i uczysz zaufania do Swojego Syna Jezusa.

Prymas Polski, abp Wojciech Polak skierował do nas przybywających już od 30 lat do Narodowego Sanktuarium następujące słowa:

"Świadom wyzwań i trudności, które w wymiarze migracyjnym dotykają Europy, a w tym także naszej Ojczyzny, pragnę podziękować wszystkim pielgrzymom, którzy na Jasnej Górze, pod przewodnictwem Księdza Ryszarda Głowackiego, Przełożonego Generalnego Towarzystwa Chrystusowego modlą się w intencjach naszych migrantów rozproszonych po całym świecie. Dziękuje również tym osobom, które włączają się to modlitewne czuwanie za pomocą katolickich środków społecznego przekazu".

Tegoroczne hasło naszego pielgrzymowania brzmi: "Bądźcie świadkami miłosierdzia." Te słowa wypowiedział do nas Polaków w 2002 r. św. Jan Paweł II i to podczas poświęcenia Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Pragnę w tym miejscu wyrazić wdzięczność Ks. Biskupowi Wiesławowi Lechowiczowi, delegatowi KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej za łączność modlitewną z Ziemi amerykańskiej oraz za słowa do wszystkich zgromadzonych pielgrzymów.

"Raduję się, że  przybyliście do Jasnogórskiej Matki, by za Jej pośrednictwem modlić się do Boga o wsparcie dla polskich migrantów i rodzin doświadczonych rozłąką. Modlitwa jest bowiem, obok słów i czynów, wyrazem miłosierdzia okazywanego drugiemu człowiekowi".

Modlitwa łączy nas pielgrzymów, którzy przybyli do Domu Matki
z Niemiec, Anglii, Francji, Węgier, Białorusi i Ukrainy. Jak ważne są intencje modlitewne zanoszone do naszej Królowej przez tysiące Rodaków z całego świata, łączących się z Jasnogórską kaplicą przez TV Trwam, Radio Maryja i Radio Jasna Góra. To dzięki tym środkom przekazu możecie być z nami przed Cudownym Obliczem Matki Miłosierdzia. Nie tylko nas słuchacie, ale jesteście,...jesteście obecni duchowo w tym kochającym sercu Matki Bożej. I jeszcze jedno- jakże ważne zauważenie. Mamy północ, weszliśmy w dzień 22 października, liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II - "ojca Polonii". On, tu wielokrotnie jako Apostoł Miłosierdzia modlił się z nami i za nas, polecając Maryi, Matce Dobrej Drogi tych, którzy żyją w migracyjnych warunkach.

W duchu jedności ogarniamy więc dziś Dziękczynną Pielgrzymkę Narodową Rodaków do Rzymu i grobu św. Jana Pawła II. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki z ziemi włoskiej kieruje do nas słowa: "Wyrażam radość z wieloletniej tradycji Jasnogórskich Nocy Czuwania w intencji polskich emigrantów i  modlitwie  pielgrzymów powierzam wszystkie sprawy Kościoła w Polsce i na świecie, jak również naszą Ojczyznę
i Rodaków poza granicami kraju".

22 października to również ważny dzień dla nas chrystusowców posługujących w 20 krajach. To dzień odejścia do Domu Ojca naszego założyciela Sł. Bożego kard. Prymasa Augusta Hlonda, który wciąż przypominał o ratowaniu dusz polskich na Obczyźnie pod hasłem: "Wszystko dla Boga i Polonii Zagranicznej." Pragnę podkreślić z wdzięcznością udział w modlitwie i ratowaniu dusz Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla - i na ręce s. Janiny Koszyk, Wikarii Generalnej składam podziękowanie za liczny udział sióstr ze wspólnotami europejskimi i z rodzinami przeżywającymi rozłąkę emigracyjną z całej Polski. Wasza posługa w 11 krajach i łączność duchowa tej Nocy w najdalszych zakątkach świata jest szczególnie cenna i niezawodna.

Księże Generale, w tym roku pragnąłeś osobiście przyprowadzić tę polonijną pielgrzymkę do Domu Matki wraz ze współbraćmi z wielu krajów i z Polski,...i z seminarzystami... i z braćmi zakonnymi, z nowicjuszami, a przede wszystkim z naszymi przyjaciółmi Darczyńcami i miłośnikami Ruchu Apostolatu Emigracyjnego.

I tej Nocy, tak jak przed 70- laty Prymas Polski A. Hlond wołaj Jego słowami przed Obliczem Królowej: "Matko Boga i nasza. Przygarnij wszystkich do Swego Niepokalanego Serca i złącz na zawsze z Chrystusem i Jego świętym Królestwem."0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649