loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

17/18 października 2014 r. "Serce Matki ogarnia każdego i wszystkich, wszędzie i zawsze"

29. Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy odbyła się z piątku na sobotę z 17 na 18 października. Hasłem tegorocznego Czuwania były słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 4 czerwca 1979 r. na Jasnej Górze: "Serce Matki ogarnia każdego i wszystkich, wszędzie i zawsze". 

W tym roku uczestnicy czuwania dziękowali Bogu za dar kanonizacji Jana Pawła II - "ojca polskiej emigracji". Trud pielgrzymowania do jasnogórskiego sanktuarium ofiarowali za współczesną falę Rodaków, którzy opuszczając Ojczyznę, tracą często kontakt z Bogiem i Kościołem. 

"Przeważnie w co drugiej rodzinie jest ktoś, kto wyjechał czy wyjeżdża do sezonowej pracy czy na studia. A więc mamy za kogo się modlić, aby ci, którzy wyjechali z kraju, nie zagubili wiary, nie zagubili języka, nie zatracili tego dziedzictwa, z którym wyjeżdżają" - mówi ks. Wiesław Wójcik, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego przy Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. 

Jak wylicza ks. Wiesław Wójcik w roku dziękczynienia za kanonizację Jana Pawła II trud pielgrzymowania na Jasna Górę podjęli: "pielgrzymi z Niemiec, Francji, ze Sarnów Zjednoczonych, z Kanady, z Brazylii, ze Szkocki, Belgii, Irlandii, z Białorusi - ponad 50 osób, i oczywiście nasi rodacy i pielgrzymi z Ukrainy, z Kamieńca Podolskiego, a nawet z tej okupowanej strefy Donieckiej, gdzie prowadzimy, jako Chrystusowcy, parafie w Doniecku, i nawet ci, którzy doświadczają na co dzień wojny, stanu niebezpieczeństwa i lęku, by na zakończenie Czuwania, nad ranem, prosić Matkę o dar pokoju, o dar bezpieczeństwa". 

Centralnym punktem Czuwania była odprawiona o północy Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, której przewodniczył bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Wcześniej, w Sali o. Kordeckiego pielgrzymi zostali przywitani przez o. Mieczysława Polaka, podprzeora Jasnej Góry. Następnie uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej. 

"Jak ważna i potrzebna jest obecność w tym narodowym sanktuarium rodzin z wielu polskich parafii doświadczonych rozłąką emigracyjną. Modlimy się razem za tych, którzy wyjechali w poszukiwaniu pracy i wciąż opuszczają gniazda rodzinne" - powiedział witając zgromadzonych na Eucharystii ks. Wiesław Wójcik

"Serce Matki ogarnia każdego i wszystkich, wszędzie i zawsze, taka jest nasza Matka, o wszystkim dobrze wie, ogarnia każdego i każdą z nas swym miłującym, troskliwym spojrzeniem. Nic więc dziwnego, że polscy migranci zawsze się do Niej garnęli, a kiedy nie mogli przybyć na jasnogórskie wzgórze, zabierali obraz Czarnej Madonny, by im towarzyszył tam, gdzie na stałe lub tymczasowo się osiedlili - przypomniał w homilii bp Wiesław Lechowicz - Wołamy do was kochani bracia i siostry żyjący poza granicami naszej Ojczyzny, nie bójcie się otworzyć drzwi Chrystusowi, módlcie się tak, jak my zanosimy dzisiaj modlitwy do Boga poprzez wstawiennictwo Maryi". 

W trakcie czuwania miały miejsc także: Modlitwa w intencjach duszpasterstwa polonijnego i o nowe powołania, Nabożeństwo dziękczynne za kanonizację Jana Pawła II, Nabożeństwo za rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną. Czuwanie zakończyła modlitwa o pokój poprowadzona przez pielgrzymów z Ukrainy. 

Organizatorem Nocy Czuwania w intencji polskiej emigracji i jej duszpasterzy jest Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej. Noc Czuwania transmitowana była przez Radia Jasna Góra, Radia Maryja i TV Trwam. 

Tegoroczna modlitwa na Jasnej Górze była również dziękczynieniem za nowo powstałe Biuro Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. 

Księża i bracia Towarzystwa Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej od 82 lat otaczają opieką duszpasterską rodaków poza granicami kraju. Zgromadzenie założył Prymas Polski, kardynał August Hlond. Obecnie spośród prawie 500 chrystusowców ponad połowa posługuje w ok. 20-tu krajach. 

Relacje Wideo

Foto Galeria

Rozmowy o emigracji w Radio Jasna Góra

W rozmowie biorą udział:
s. Bronisława Świeczko MChR z Bochum
s. Anna Paluch MChR z Władysławowa
ks. Edmund Druz TChr, Prowincjał Chrystusowów w Niemczech

W rozmowie biorą udział:
s. Janina Koszyk, Wikaria Generalna Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, 
ks. Paweł Bandurski TChr, Prowincjał Prowincji Północnoamerykańskiej
ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego
ks. Maciej Piaskowski, duszpasterz polonijny z Anglii

Zaproszenia na Czuwanie

Przesłania na Jasnogórską Noc Czuwania 2014 r.0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649