loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Młodzież polonijna największą polską grupą na Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym

Stuosobowa grupa młodzieży polonijnej, której towarzyszy bp Wiesław Lechowicz, ks. Leszek Kryża TChr i nowicjuszki zgromadzenia sióst Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej – to największa polska grupa, uczestnicząca w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie. Młodzi ludzie przyjechali do stolicy Węgier z ośmiu europejskich krajów, a udział w międzynarodowym wydarzeniu łączą ze spotkaniami z rodakami, którzy tak, jak oni mieszkają poza Polską.

Wspólnota młodzieży polonijnej zaczęła spotykać się przy okazji Kongresu Młodzieży Polonijnej, zorganizowanego po raz pierwszy w 2016 r., kiedy w Polsce odbywały się Światowe Dni Młodzieży. Od czasu wybuchu pandemii organizują spotkania online, a przy okazji 52. MKE w Budapeszcie postanowili spotkać się w tradycyjnej formie po raz pierwszy od wielu miesięcy. W skład stuosobowej grupy, która spotkała się w stolicy Węgier, wchodzą młodzi ludzie z Islandii, Anglii, Francji, Belgii, Niemiec, Grecji, Białorusi, Rosji a także z Polski.

– Przyjechaliśmy w osiem osób z Paryża i od samego początku bardzo nam się tu podoba. Jesteśmy pod wrażeniem pięknie przygotowanej liturgii i atmosfery całego spotkania. Zależało nam na tym, żeby pogłębić naszą wiarę, tym bardziej, że temat Eucharystii nie jest w ogóle popularny wśród młodych ludzi. Dla nas to zupełnie nowe doświadczenie: nie tylko brać udział we Mszy św., ale rozmawiać o niej i słuchać o tym, jak możemy do niej zachęcić naszych rówieśników. A poza tym zależało nam na tym, żeby spotkać się ze sobą nawzajem – mówią siostry Aldona i Paulina z polskiej parafii w Aulnay-sous-Bois.

– To jest coś kompletne innego od naszej codzienności, tematy na które w ogóle się nie rozmawia, bo nasi znajomi raczej odchodzą od wiary. Więc dla nas pobyt tutaj to naprawdę duchowa przygoda i bardzo dobra okazja, żeby poznać kogoś, kto myśli podobnie do nas i ma podobne wartości. Chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś nowego o Eucharystii, może czegoś, na co nie zwracaliśmy dotąd uwagi – dodają młodzi pielgrzymi z Aten: Natalia, Malwina i Szymon. Jana Pawła II03:25

W środę i czwartek młodzi Polacy oprócz spotkania w halach Hungexpo, gdzie odbywają się główne wydarzenia 52. MKE, uczestniczyli także w spotkaniach polskich. W środę – wspólnie z Polakami mieszkającymi w Budapeszcie modlili się podczas polskiej Mszy św. pod przewodnictwem abp Gądeckiego w parafii św. Antoniego, z kolei w czwartek spotkali się na spotkaniu polonijnym przy polskiej parafii w Budapeszcie, którą opiekują się księża chrystusowcy. Oba wydarzenia były okazją do spotkania z Polakami na stałe mieszkającymi na Węgrzech, dla których wizyta polskiej młodzieży to ważne świadectwo.

– Zawsze cieszymy się ze spotkania z rodakami. Tym bardziej cieszy nas, że wśród Polaków, którzy tak, jak my mieszkają poza ojczyzną, jest tak wielu serdecznych i uduchowionych młodych ludzi. To ważne świadectwo, którego potrzebujemy zarówno my, Polacy, jak i Węgrzy – mówi Edyta Deak, która od 20 lat mieszka na Węgrzech.

– Nasze pokolenie pamięta z lat osiemdziesiątych polonijne kolonie letnie, organizowane we współpracy ze Wspólnotą Polską. To były spotkania młodzieży polonijnej z całego świata, które były dla nas, jako młodych Polaków bardzo ważne. Przypominają mi się te spotkania, gdy widzę tych młodych ludzi, którzy w podobny sposób tworzą więzi pomimo dzielącej ich odległości. Jako mieszkańcy Budapesztu cieszymy się, że tu przyjechali, bo osobistych spotkań, poznawania się i wspólnej modlitwy nie da się zastąpić żadną nowoczesną technologią – dodaje Tomasz Fiipowicz związany z polską parafią personalną w Budapeszcie.

Jej gospodarz, ks. Krzysztof Grzelak TChr podkreśla, że wizyta polskiej młodzieży może być też świadectwem dla Węgrów, którzy cenią sobie obecność Polaków w ich kraju i pielęgnują dobre relacje polsko-węgierskie – Tutaj na Węgrzech możemy mówić z dumą o tym, że jesteśmy Polakami. Jako imigranci nie jesteśmy obywatelami drugiej kategorii, a wręcz przeciwnie: przyjaciółmi, w wielu aspektach. To wypływa przede wszystkim z tysiącletniej historii naszych państw. I dobrze, że tę historię w pewien sposób kontynuuje dziś polska młodzież – mówi proboszcz jedynej polskiej parafii na Węgrzech.

Spotkanie młodzieży polonijnej, które odbyło się w czwartkowy wieczór w polskiej parafii, było okazją do tego, by młodzi ludzie opowiedzieli o środowiskach i krajach, z których przyjechali, ale też porozmawiali o wspólnych inicjatywach, m.in. kolejnych odsłonach Kongresu Młodzieży Polonijnej, odbywającego się obecnie w formie online i czwartej już edycji Wolontariatu Syberyjskiego, prowadzonego z inicjatywy Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Na spotkaniu, oprócz gospodarzy, byli obecni także delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz i ks. Leszek Kryża TChr, wieloletni proboszcz polskiej parafii w Budapeszcie, a obecnie dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Stanisław Gądecki.

 

– Tak chętna odpowiedź młodzieży polonijnej na zaproszenie do Budapesztu, pokazuje, że tak naprawdę niewiele trzeba, żeby uruchomić pokłady entuzjazmu i dobra, które są w człowieku. Młodzież zawsze chętnie podąża za ideałami. Na każdym kroku ci młodzi ludzie wyrażają szczerą radość i wdzięczność, że mogą uczestniczyć w takich wydarzeniach, mówią, że tęsknili za takimi spotkaniami. Choć brzmi to jak banał, oni naprawdę są nadzieją na przyszłość. I budujące jest to, że wśród Polaków mieszkających poza granicami kraju, nie brak młodych ludzi, którzy żyją wiarą i chcą tą wiarą dzielić się właśnie w takim gronie – podsumowuje spotkanie bp Lechowicz.

52. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Budapeszcie potrwa do niedzieli 12 sierpnia. Tego dnia Mszy św. wieńczącej spotkanie będzie przewodniczył na Placu Bohaterów Ojciec Święty Franciszek. Gospodarze spodziewają się udziału w niej ok. 100 tys. wiernych – pielgrzymów i mieszkańców Węgier. Przypominają, że każdy kto jeszcze się nie zarejestrował może przyjechać do Budapesztu i dołączyć do wspólnej modlitwy z papieżem, bowiem wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana.

Za eKAI: Młodzież polonijna największą polską grupą na Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym | eKAI0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649