loading...

Wpisz miasto w którym przebywasz,
aby odnaleźć Mszę Świętą w języku polskim.

Zamknij wpis

Kanada: Zakończenie posługi chrystusowców w Chatham

W niedzielę, 30 czerwca 2019 roku, po niespełna 28 latach pracy, Towarzystwo Chrystusowce dla Polonii zakończyło swoją posługę w Chatham, ON (Kanada).

Decyzją miejscowego biskupa parafia polska weszła w tzw. Rodzinę Parafii (pięć miejcowych parafii tworzy tę rodzinę).

Biskup zapewnia opiekę dla grup etnicznych - jeden z księży mówi po polsku. Zmiana łączy się  z tym, że zostaje zredukowana ilość Mszy świętych i nabożeństw w tygodniu. Jest to trudne doświadczenie, jakie dotyka Polaków. Biskup tłumaczy konieczność reformy w diecezji brakiem powołań i starzeniem się duchowienstwa.

Propozycja chrystusowcòw i parafian, by w Chatham stworzyć sanktuarium Bożego Milosierdzia (kult Milosierdzia wzrósł w ostatnich latach) została przez diecezję odrzucona.

W niedzielę 16 czerwca br. przybył do parafii ks. Paweł Bandurski SChr, by jako Prowincjal podziękować parafianom za życzliwość jakiej doswiadczaliśmy jako chrystusowcy przez wszystkie lata. Przwodniczacy Rady Parafialnej z kolei, podziękował chrystusowcom za ich pracę. W niedzielę 23 czerwca - w Kanadzie uroczytość Bożego Ciała,  do parafii przyjechał biskup pomocniczy diecezji London - bp Józef Dąbrowski by przewodniczyć procesji i Mszy świetej. Ze strony chrystusowcow obecny był ks. Andrzej Totzke SChr - wicepropincjał. W czasie Mszy św. Ks. Biskup podziękował naszemu zgromadzeniu za ofiarną pracę i powitał nowego proboszcza z jego współpracownikami.

Parafianie pożegnali swojego duszpasterza ks. Bogdana Molendę SChr w sobotni wieczór, 29 czerwca br. Trzeba dodać, że nasza parafia od lat siedemdziesiątych była wspólnota dwujęzyczną, w ostatnich latach grupa kanadyjska stanowiła ok. 70% parafian. Grupy Polaków i Kanadyjczyków współpracowały wzorowo, stanowiąc jedną wspólnotę.

ks. Bogdan Molenda SChr

Za: tchr.us

 0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
0 Ameryka Północna
1. Wybierz kontynent
Na mocy pozwolenia Prymasa Polski z dn. 28 listopada 1983 r., zgodnie z postanowieniem VII Kapituły Generalnej i uzyskaniu zgody Rady Generalnej Towarzystwa Chrystusowego ówczesny przełożony generalny ks. dr Edward Szymanek TChr erygował 3 maja 1984 r. Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego ustanawiając dyrektorem ks. prof. Bogusława Nadolskiego. Bezpośrednim celem IDE było przygotowywanie specjalistycznych kadr w zakresie apostolatu Emigracyjnego. Jak powiedział ks. dr Józef Bakalarz TChr w wykładzie inauguracyjnym na rozpoczęcie działalności Instytutu, "ma on być sercem i motorem Ruchu Apostolatu Emigracyjnego praktykowanego w różnych formach i według różnych metod."

Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego im. Kard. Augusta Hlonda

ul. Panny Marii 4, 60-962 Poznań
tel. +48 61 64 72 523, ide@chrystusowcy.pl

BANK PEKAO SA 36124065241111001023869649