Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Modlitwa za Polonię na J.Górze 26 Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy 25/26.11.2011 r.

26 Jasnogórska Noc Czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy 25/26.11.2011 r.

"łączy nas wspólna Matka - Maryja, Naród, Ojczyzna"

(z przemówienia J.P.II do Rodaków w Buenos Aires, 11 kwietnia 1987r.)

0038-thumb_big_IMG_0326-200x133To wielkie, radosne polonijne pielgrzymowanie do Domu Matki i Królowej odbyło się z piątku na sobotę 25/26 listopada 2011 r. Dziękowaliśmy Bogu za beatyfikację Jana Pawła II.

Czuwanie organizowane od 26 lat przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej zgromadziło pielgrzymów z Polski oraz z Belgii, Niemiec, Francji, Białorusi, Ukrainy, Szwecji, Norwegii, Węgier, Kanady i Anglii. Wraz z nimi przyjechali ich duszpasterze - głównie księża chrystusowcy oraz siostry Misjonarki Chrystusa Króla. Obecni byli najwyżsi przełożeni Towarzystwa Chrystusowego i sióstr Misjonarek z przełożonym generalnym ks. Tomaszem Sielickim i matką generalną s. Edytą Rychel na czele, klerycy i nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego, siostry, nowicjuszki i postulantki sióstr Misjonarek oraz wielu rodziców księży chrystusowców i sióstr pracujących wśród Polonii na całym świecie. W sumie na Jasnej Górze zgromadziło się ok. 1500 osób.

Powitanie pielgrzymów - Ks. Krzysztof Grzelak, Wikariusz Generalny TChr.

Apel Jasnogórski - ks. Tomasz Sielicki, Przełożony Generalny TChr

Wstęp do Mszy Świętej - Ks. Wiesław Wójcik TChr, Dyrektor IDE 

Msza Święta koncelebrowana o północy po przewodnictwem Księdza Biskupa Wojciecha Polaka Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski. Ikona Matki Bożej Jasnogórskiej - Królowej Polski jest znakiem zawierzenia i więzi - mówił ks. bp Polak. Dodał, że nas Polaków w kraju i na emigracji łączy wiara, że Bóg w Maryi dał nam przedziwną pomoc i obronę. Zwrócił także uwagę, że oprócz dosłownego rozproszenia - emigranci, a także Polacy w kraju przeżywają rozproszenie duchowe.

Kazanie - Ks. Bp Wojciech Polak, Sekretarz Generalny Koferencji Episkopatu Polski

Zobacz krótki film z Czuwania                                                     Zobacz galerię                                                                                                                            

Dzięki transmisji Radio Jasna Góra, Radio Maryja i Telewizję Trwam w łączności z Jasną Górą niektóre parafie polonijne, jak np. parafia pw. św. Jana Ewangelisty w Londynie, organizowały swoje czuwania gromadząc na nich polskich emigrantów.

Tegorocznej modlitwie przyświecały słowa bł. Jana Pawła II wypowiedziane do Rodaków w Buenos Aires (11.04.1987r.): "Łączy nas wspólna Matka - Maryja, Naród, Ojczyzna". Modlitwie za emigrację towarzyszyło dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła I

Czuwanie rozpoczęło się w sali o. Kordeckiego o godz. 18.00 koncertem zespołu kleryków Towarzystwa Chrystusowego "Gaudeamus" i zespołu księży chrystusowców "Gaudeamus II". Po nich śpiewały siostry Misjonarki. W kaplicy cudownego Obrazu pielgrzymów powitał o godz. 20.00 wikariusz generalny chrystusowców ks. Krzysztof Grzelak. Odczytał także listy nadesłane na to czuwanie przez Prymasa Polski abpa Józefa Kowalczyka oraz ks. bpa Wiesława Lechowicza - nowego Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W części powitalnej przemówił także ks. bp. Władysław Blin z Witebska na Białorusi.

Przed Apelem różaniec z rozważaniami poprowadzili nowicjusze Towarzystwa Chrystusowego. Modlitwie Apelowej (mp3, PDF) o godz. 21.00 przewodniczył ks. Tomasz Sielicki ? generał chrystusowców. Następnie o 21.30 rozpoczęło się nabożeństwo za emigrantów, ich duszpasterzy oraz o nowe powołania przygotowane przez kleryków seminarium chrystusowców. W czasie nabożeństwa odczytana została część intencji nadesłanych z całego świata za pośrednictwem internetowej strony czuwania www.czuwanie.chrystusowcy.pl. Pozostałe zostały odczytane podczas kolejnych części czuwania. Z kolei, od godz. 23 modlitewne przygotowanie do Eucharystii prowadziły siostry Misjonarki Chrystusa Króla.

O północy rozpoczęła się Msza Święta (plik do pobrania 510 MB, format .FLV tutaj) koncelebrowana przez ponad 50. kapłanów. Eucharystii przewodniczył i homilię (PDF) wygłosił ks. bp Wojciech Polak - nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, a w latach 209-2011 Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

"Stanęliśmy dziś razem w tej godzinie czuwania, aby polecać Bogu polskich emigrantów i ich duszpasterzy. Łączy nas wspólna Matka - Maryja, naród, Ojczyzna, jak powtarzamy dziś w tym miejscu za bł. Janem Pawłem II, łączy nas miłość do wspólnej Matki i do Ojczyzny naszej, nawet jak dzielą nas od tego świętego miejsca i od Polski setki czy tysiące kilometrów. Jesteśmy jednak razem z tymi, którzy tutaj przed Jej Cudownym Jasnogórskim Obliczem na modlitwie tej nocy czuwają i z tymi, którzy w różnych zakątkach świata łącza się dzisiaj duchowo z nami - mówił bp Wojciech Polak - Nas Polaków żyjących w kraju i na emigracji, rozsianych w różnych zakątkach świata łączy jednak nie tylko ten Święty Wizerunek, Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, ale wiara, że Bóg w Niej, w Maryi dał nam przedziwną pomoc i obronę".

Po Mszy Świętej pielgrzymi z sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa prowadzili nabożeństwo w intencji Ojczyzny, a po nich, od godz. 2.30 pielgrzymi z Gieranion na Białorusi przewodniczyli modlitwie w intencji rodzin doświadczonych emigracją. Ostatnią częścią całonocnej modlitwy była Droga Krzyżowa poprowadzona przez młodzież z parafii św.  Jana Chrzciciela w Stargardzie Szczecińskim. Czuwanie zakończyło się o godz. 4.30 zasłonięciem Cudownego Obrazu Matki Bożej i błogosławieństwem udzielonym wszystkim pielgrzymom przez księdza Wiesława Wójcika TChr, który zaprosił wszystkich pielgrzymów na następne jasnogórskie Czuwanie - 19 października 2012r.

Za organizację tegorocznego czuwania odpowiedzialny był ks. Wiesław Wójcik - dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego oraz ks. Mariusz Sokołowski - duszpasterz powołań i ks. Jan Hadalski - rzecznik prasowy zgromadzenia.

Tu obejrzysz transmisję Mszy Świętej o północy w TV Trwam