Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl

Jasnogórska Noc Czuwania za emigrację - 19/20 X 2018 ZAPRASZAMY!

Home Ciekawostki Zlot Związku Harcerstwa Polskiego

Zlot Związku Harcerstwa Polskiego

15 tys. zuchów i harcerzy świętuje na Wybrzeżu stulecie niepodległości Polski i setne urodziny ZHP

Druhowie i druhny z całego kraju i zza granicy w poniedziałek zjechali do Gdańska na dziesięciodniowy Zlot Związku Harcerstwa Polskiego. Na Wyspie Sobieszewskiej świętują setną rocznicę odzyskania polskiej niepodległości i zarazem powstania Związku Harcerstwa Polskiego. W sumie do Gdańska przyjechało 15 tysięcy zuchów, harcerzy i instruktorów.

Zlot ZHP na Wyspie Sobieszewskiej trwa od poniedziałku, ale ceremonia oficjalnego otwarcia odbyła się we wtorek. Główną częścią programu było utworzenie przez harcerzy żywej flagi Polski pod hasłem "W 100. rocznicę odzyskania Niepodległości". Ok. 12 tysięcy harcerzy zrobiło to stając do pamiątkowego zdjęcia i zakładając na mundury białe i czerwone koszulki.

W środę z uczestnikami zlotu spotkał się premier Mateusz Morawiecki, który odwiedził miasteczko namiotowe, zwiedził też polową wystawę poświęconą historii harcerstwa polskiego. Na zakończenie wizyty włożył polano do "watry stulecia", tj. dużego ogniska harcerskiego, które będzie płonąć do 16 sierpnia.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 to największa tego typu powojenna impreza harcerska. Rekordowy w historii zjazd ZHP odbył się w Spale przed II wojną światową gromadząc ponad 30 tys. osób.

W tegorocznym Zlocie ZHP uczestniczy ok 500-set gości z zagranicy m.in. z Białorusi, Hongkongu, Izraela, Nepalu, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii oraz polonijni harcerze z Kanady i USA.

Relacja Ewy Plisieckiej.

Za: Polskie Radio dla Zagranicy / 10 sierpnia 2018 r.