Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl

Jasnogórska Noc Czuwania za emigrację - 19/20 X 2018 ZAPRASZAMY!

Home Ciekawostki Światowy Festiwal Chórów Polonijnych

Światowy Festiwal Chórów Polonijnych

Siedem chórów z Białorusi, Ukrainy i Czech wystąpi przed publicznością w Koszalinie i gminach regionu na XVI Światowym Festiwalu Chórów Polonijnych, organizowanym w ramach Polonijnej Akademii Chóralnej w dniach od 15 do 22 lipca br. Pierwsze koncerty odbędą się w środę, koncert galowy - w sobotę.

Spotkania polonijne w Koszalinie odbywają się od 48 lat. Ich organizatorem jest Stowarzyszenie "Wspólnota Polska". Dotację na to wydarzenie przyznaje Senat RP. Co trzy lata, w ramach Polonijnej Akademii Chóralnej, w Koszalinie ma miejsce Światowy Festiwal Chórów Polonijnych. Tegoroczny jest szesnastą edycją imprezy.

Jak poinformowała w poniedziałek podczas briefingu prasowego dyrektor biura organizacyjnego festiwalu Bożena Kaczmarek, w festiwalu weźmie udział siedem chórów z Czech, Białorusi i Ukrainy. Chór "Malebor" z Doniecka i chór "A TO MY" z Pragi przyjechały do Koszalina po raz pierwszy, pozostałe: "Kraj Rodzinny" z Baranowicz, "Społem" z Mińska, "Zgoda" z Brześcia, -Cantica Anima" z Baru oraz Chór im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza były już uczestnikami wcześniejszych edycji festiwalu.

W poniedziałek rozpoczęły się zajęcia i próby, podczas których chóry, pod opieką dyrektora artystycznego festiwalu prof. Przemysława Pałki, przygotowują się do występów przed publicznością. Te pierwsze zaplanowano na środę w kościele w nadmorskim Sarbinowie, w Ośrodku Kultury w Świdwinie oraz w kościele pw. św. Wojciecha w Koszalinie.

W czwartek wszystkie chóry spotkają się na placu Polonii w Koszalinie przy pomniku Więzi Polonii z Macierzą, by złożyć kwiaty i zaśpiewać "Gaude Mater Polonia". Następnie planowany jest koncert w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Białogardzie. Na piątek zaplanowano występy w kościołach w Dobrzycy i Koszalinie oraz w ośrodkach kultury w Bobolicach i Świeszynie.

W sobotę odbędzie się koncert galowy w Filharmonii Koszalińskiej.

"Chcemy świętować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości razem z rodakami, którzy mieszkają zagranicą. Repertuar będzie polski, jak zwykle, ale bardzo patriotyczny. Wykonamy poloneza "Cześć ci Polsko" Karola Kurpińskiego, fragmenty z opery "Krakowiacy i Górale", pieśni legionowe w opracowaniu prof. Józefa Świdra, a także tradycyjnie "Gaude Mater Polonia" i "Rotę" - poinformował prof. Przemysław Pałka.

Wszystkie chóry na zakończenie swojego pobytu w Koszalinie zaśpiewają podczas Mszy św. w intencji Polonii, którą w kościele pw. Ducha Świętego celebrować będzie bp diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edward Dajczak.

"Tych chórów nie jest mało, ale wciąż za mało. Z 13, które się zgłosiły, mogliśmy przyjąć tylko siedem ze względów finansowych" -- dodał dyrektor artystyczny festiwalu prof. Przemysław Pałka.

Prezes koła terenowego "Wspólnoty Polskiej" w Koszalinie senator Piotr Zientarski (Platforma Obywatelska), podkreślił, że tegoroczna dotacja Senatu dla stowarzyszenia na organizację PACH to blisko 100 tys. zł, podczas gdy w przeszłości sięgała ona 600 tys. zł. To względy finansowe były głównym powodem tego, że w tym roku w ramach festiwalu nie ma letniego kursu dla dyrygentów. Wpływ na tę decyzję miała też mała liczba zgłoszeń na warsztaty - chętnych było 10 osób.

"Woleliśmy zaprosić chóry" - dodał Piotr Zientarski.

Pierwszy Festiwal Chórów Polonijnych w Koszalinie odbył się w 1970 roku. Co trzy lata organizowana jest jego kolejna światowa edycja. W ramach PACH ciągu minionych lat odbyło się szereg polonijnych warsztatów chóralnych i studium dyrygenckich.

Za: Radio Maryja / 16 lipca 2018 r.