Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Para Przydencka i Marszalek Senatu z Polakami ze Wschodu

Para Przydencka i Marszalek Senatu z Polakami ze Wschodu

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką spotkali się w piątek, 6 kwietnia, w Pałacu Prezydenckim z rodakami ze Wschodu - uczestnikami XIX edycji akcji "Wielkanoc w Polsce", którą objęli swoim honorowym patronatem.

- Jestem Państwu ogromnie wdzięczny za przechowywanie naszej tradycji, języka i obyczajów, które są tak niezwykle ważne dla naszej kultury, dla naszej tożsamości i dla naszego bytu jako narodu, niezależnie od tego, w której części świata się znajdujemy - powiedział Prezydent, zwracając się do Polaków z Białorusi, Łotwy, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i Kirgistanu. - Ta polskość pozostaje w Państwa duszy przez kolejne pokolenia i dziękuję, że przekazujecie ją młodym - dodał. Prezydent wspomniał, że inicjatywę wielkanocnych spotkań z Polakami w siedzibie głowy państwa podjęła Pierwsza Dama Maria Kaczyńska. Takie spotkanie z jej udziałem odbyło się 9 kwietnia 2010 roku, dzień przed katastrofą smoleńską.

Andrzej Duda nawiązał również do podpisanej w grudniu ubiegłego roku nowelizacji ustawy repatriacyjnej ułatwiającej powrót i osiedlanie się w naszym kraju osób polskiego pochodzenia. - Cieszę się, że teraz Polska bardziej się otwiera na tych, którzy chcieliby do niej powrócić - zaznaczył.

Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy w grudniu 2016 r. Sejm RP przyjął zmiany w przepisach, które uprawniają uczniów szkół polonijnych oraz innych placówek uczących języka polskiego w obcych systemach oświaty do otrzymania legitymacji szkolnej, która upoważnia do korzystania z wielu ulg podczas pobytu młodych rodaków w Polsce. - To jest dla mnie niezwykle symboliczne, że Polska wszystkie swoje dzieci traktuje jednakowo - dodał Prezydent.

Podczas spotkania Agata Kornhauser-Duda wyraziła radość z możliwości patronowania pielgrzymce do Polski potomków dawnych zesłańców. - Dla nas to ogromny zaszczyt, że mogliśmy objąć z mężem XIX edycję "Wielkanocy w Polsce" naszym honorowym patronatem, szczególnie że akcja odbywa się w roku, kiedy obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości - powiedziała Pierwsza Dama. - Bardzo mnie cieszy, że w kraju państwa pradziadków znaleźliście gościnę i odnaleźliście swoje rodziny - uzupełniła.

Małżonka Prezydenta wyraziła ogromne uznanie dla stowarzyszeń "Wspólne Korzenie" i "Wspólnota Polska" - organizatorów pielgrzymki, "ale także dla wszystkich instytucji, bez których akcja nie mogłaby się odbyć". Podkreśliła rolę, jaką poprzez wieloletnią realizację cennych inicjatyw, odgrywają one w podtrzymywaniu polskiej tożsamości poza granicami kraju, w "dbaniu o miejsca pamięci i wreszcie, co jest najważniejsze, dbaniu o dobre relacje z sąsiadami" - dodała.

Podczas wizyty rodacy ze wschodu zwiedzą miejsca szczególne dla Polaków, w tym m.in. Kraków, Częstochowę i Warszawę. W ciągu osiemnastu poprzednich lat Polskę odwiedziło ponad pół tysiąca osób. XIX edycja akcji "Wielkanoc w Polsce" potrwa do 10 kwietnia br. 

Za: prezydent.pl

********

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotkał się w Senacie z Polakami mieszkającymi na Wschodzie, uczestnikami akcji "Wielkanoc w Polsce". Rozmawiano o opiece Senatu nad Polonią i Polakami za granicą oraz o polskiej tradycji i obchodach Święta Wielkiej Nocy.

"Tu, w Senacie jesteśmy nastawieni na słuchanie. Im więcej słów refleksji, państwa wrażeń z pobytu w Polsce i opowieści o miejscach, w których mieszkacie, tym lepiej poznamy Was i Wasze potrzeby. To dla nas bardzo cenne" - mówił marszałek Karczewski. Zaznaczył, że sprawowanie przez Senat pieczy nad rodakami mieszkającymi poza granicami jest misją, której realizacja jednoczy senatorów ponad podziałami politycznymi. Stanisław Karczewski mówił, że potrzeby są ogromne. "Chcielibyśmy pomóc wszystkim, ale jest to niemożliwe. Ale jesteśmy dumni, że udało się w tym roku zwiększyć budżet na zadania związane z opieką nad Polonią z 75 mln do 100 mln zł" - podkreślił marszałek. Zaznaczył, że w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę suma 100 mln nabiera znaczenia symbolicznego.

Marszałek Senatu podziękował rodakom za podtrzymywanie więzi z Polską. Podkreślił znaczenie pracy, jaką wykonują ucząc języka polskiego i przekazując tradycje narodowe kolejnym pokoleniom. Zachęcał do odwiedzania ojczyzny, a także przyjazdu młodych na wypoczynek wakacyjny i na studia. Mówił także o możliwości powrotu na stałe potomków Polaków zesłanych na Wschód. "Zachęcamy do powrotu. Otwieramy szeroko bramy" - zapewnił Stanisław Karczewski.

Zastępca przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Artur Warzocha mówił, że tym, co spaja poczucie jedności narodowej, jest wiara i tradycja. -Cieszę się, że okazją do Państwa wizyty w Polsce są właśnie Świętat Wielkanocne. Są obchodzone w wyjątkowy sposób, mają unikalny charakter. Są nakierowane na drugiego człowieka oraz przeżywanie tajemnicy zmartwychwstania Jezusa. A Polacy są tym narodem, który szczególnie się nad tym pochyla" - zaznaczył senator. Artur Warzocha podziękował za kultywowanie tradycji na Wschodzie oraz za opiekę nad grobami rodaków. "Dziękuję za szacunek i opiekę nad polskimi grobami. Często wokół pamięci związanej z pojedynczymi mogiłami podtrzymywana jest polska tożsamość" - podkreślił senator.

Polacy, z których wielu odwiedziło kraj po raz pierwszy w życiu, z wzruszeniem dzielili się swoimi wrażeniami. "Widzimy, jaka piękna jest Polska, jak się rozwija pod względem gospodarczym, technicznym, ale i duchowym. Cieszymy się, że mogliśmy tu przyjechać i to wszystko przeżyć" - mówiła jedna z uczestniczek z Omska.

Już po raz 19. akcja "Wielkanoc w Polsce" została zorganizowana przez stowarzyszenie "Wspólne Korzenie". Uczestnikami polonijnej pielgrzymki są Polacy mieszkający na Ukrainie, Białorusi, w Kazachstanie i Rosji. W tym roku do ojczyzny przyjechały 33 osoby m.in. z Omska, Irkucka, Krymu, Donbasu, Kirgistanu i Łotwy by spędzić Święta Wielkanocne wspólnie z lubelskimi rodzinami. Zwiedziły one w trakcie pobytu Lublin, Kraków, Częstochowę i Warszawę. Uczestnicy akcji pozostaną w kraju do 10 kwietnia.

Źródło: Senat RP /  8 kwietnia 2018 r.

Za: Polskie Radio dla Zagranicy