Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki IX edycja konkursu "Być Polakiem"

IX edycja konkursu "Być Polakiem"

Do 15 marca organizatorzy konkursu przedłużyli możliwość nadsyłania prac przez nauczycieli i młodzież.

Konkurs jest zaproszeniem do refleksji o polskiej tradycji i języku. Zachętą do poznawania polskiej historii i roli Polaków w kształtowaniu europejskiego i światowego dziedzictwa. W ubiegłorocznej VIII edycji wzięło udział 1500 uczestników z całego świata.

Do 15 marca organizatorzy konkursu przedłużyli możliwość nadsyłania prac przez nauczycieli i młodzież polonijną. W tym roku konkurs ma szczególny charakter, związany ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

"W roku 1918, po długich 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Marzyły o niej pokolenia, a nie godząc się na zniewolenie Narodu, podejmowano różne formy oporu, od zbrojnych powstań po protesty lokalne"- piszą organizatorzy konkursu. Są nimi Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Polska Macierz Szkolna w Wielkiej Brytanii, Fundacja Świat na Tak.

Konkurs jest adresowany do młodych Polaków na całym świecie. W tym wyjątkowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości, mogą w nim wziąć udział także nauczyciele polonijni. Autorzy zwycięskich prac będą zaproszeni na Galę w Zamku Królewskim w Warszawie, gdzie otrzymają nagrody. Nagrodzona zostanie również szkoła, z której wpłyną prace laureatów.

Patronem medialym konkursu jest Polskie Radio dla Zagranicy.

Z Haliną Koblenzer, nauczycielką, znaną działaczką polonijną i jurorką konkursu rozmawiała Halina Ostas.

Za: Polskie Radio dla Zagranicy / 6 marca 2018 r.