Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl

Jasnogórska Noc Czuwania za emigrację - 19/20 X 2018 ZAPRASZAMY!

Home Ciekawostki Prezydent RP wśród Polaków na Litwie

Prezydent RP wśród Polaków na Litwie

Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką składają wizytę na Litwie. W czwartek w Wilnie spotkali się z rodakami. Głównym punktem wizyty są piątkowe obchody 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego. Rozmowę Andrzeja Dudy i Dalii Grybauskaite zaplanowano na sobotę.

Pierwszym punktem oficjalnego programu Pary Prezydenckiej w Wilnie było spotkanie w czwarek z miejscowymi Polakami. Zasłużonym w działalności na rzecz polskiej mniejszości narodowej Prezydent wręczył odznaczenia.

Andrzej Duda przede wszystkim podziękował odznaczonym za pracę dla Polaków i polskości. Zaznaczył, że zdaje sobie sprawę z problemów, z którymi się borykają. - Wiem, że są kwestie związane z nauczaniem języka polskiego, z językiem polskim na maturze - wyliczał. - Będę o tych problemach, które Państwa dotykają rozmawiał z Prezydent Dalią Grybauskaite; będziemy się starali powoli, mam nadzieję, je rozwiązać, wspólnie uzgadniając metody - obiecał Andrzej Duda, który w sobotę spotka się z Prezydent Litwy na dwustronnych rozmowach. ENGLISH VERSION>>

- Relacje polsko-litewskie na poziomie politycznym kształtują się w tej chwili w dobrym kierunku - zapewniał Prezydent RP. Zaznaczył, iż ma nadzieję, że przełożą się one na poprawę sytuacji Polaków żyjących na Litwie. 

W czwartek wieczorem Prezydent wraz z towarzyszącymi mu ministrami w KPRP spotkał się z przedstawicielami firm PKN Orlen i Orlen Lietuva.

- W piątek w Wilnie Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami polskiego biznesu na Litwie. - Polska gospodarczo istnieje tu bardzo silnie - komentował po spotkaniu Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski.

Przypomniał, że polskie firmy na Litwie są bardzo dużym inwestorem. Mają ponad jedną trzecią rynku ubezpieczeń, są bardzo ważnym udziałowcem w rynku przewozów lotniczych z Litwy, dużym udziałowcem, "prawie monopolistą" - jak się wyraził minister Szczerski - jeżeli chodzi o rynek paliw, o wydobycie złóż na Litwie, a także o transport.

Następnie Para Prezydencka wzięła udział w obchodach 100. rocznicy odbudowy Państwa Litewskiego, które rozpoczęły się ceremonią podniesienia flag narodowych trzech Państw Bałtyckich. Później w Katedrze Wileńskiej została odprawiona msza święta. Wieczorem Para Prezydencka udała się na uroczysty koncert w Narodowym Teatrze Opery i Baletu. 

 Po południu odbyło się spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. Prezydent Steinmeier przyjął zaproszenie do Polski - powiedział polskim dziennikarzom w Wilnie minister Szczerski. Potwierdził, że do wizyty z okazji obchodów 100-lecia polskiej niepodległości dojedzie w czerwcu w tego roku.

Andrzej Duda rozmawiał też z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. Polski Prezydent usłyszał od przewodniczącego Junckera, że jest on zadowolony z formy dialogu między Polską i KE i że dialog ten zmierza we właściwym kierunku. 

W sobotę Prezydent Duda spotkał się z Prezydent Dalią Grybauskaite. - Agenda tematów polsko-litewskich jest bardzo bogata i Prezydent będzie chciał o wszystkich porozmawiać z prezydent Grybauskaite - zapewniał w piątek Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Nie zabraknie rozmów dotyczących Polaków.

Za: prezydent.pl / 16 lutego 2018 r.