Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Powstał konsulat RP w Houston

Powstał konsulat RP w Houston

Polski Konsulat Generalny w Houston został oficjalnie otwarty. W uroczystości inauguracji placówki wziął udział minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, Polonia z Teksasu oraz przedstawicielka amerykańskiego Kongresu.

Przewodniczący Klubów "Gazety Polskiej" z Houston Marek Wach powiedział, ze otwarcie konsulatu bardzo ułatwi załatwianie spraw Polakom z Teksasu i sąsiednich stanów (IAR)

Oficjalnego otwarcia Konsulatu Generalnego dokonała w obecności ministra Waszczykowskiego reprezentująca w Kongresie okręg Houston Sheila Jackson Lee z Partii Demokratycznej. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że dzięki imigrantom z naszego kraju polska kultura stała się częścią Stanów Zjednoczonych.

Min. Witold Waszczykowski zainaugurował działalność Konsulatu Generalnego RP w Houston:

- Dzięki utworzeniu nowego urzędu znacząco poprawi się dostęp obywateli polskich zamieszkałych w USA w stanach środkowego zachodu do usług konsularnych. 

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział Polskiemu Radiu, że otwarcie konsulatu w Houston przypomniały mu czasy, gdy 26 lat temu po latach emigracji opuszczał Amerykę. - Już wtedy myślałem, że Polakom, którzy pozostają w Stanach Zjednoczonych warto ułatwić życie i kontakt z Polską. Być może ten kontakt z ojczyzną niektórych zachęci do powrotu - mówił szef polskiej dyplomacji. Minister Waszczykowski zapowiedział otwieranie kolejnych polskich konsulatów w Stanach Zjednoczonych, między innymi w Miami i w Seatle.

Konsulat w Houston na razie będzie znajdował się w tymczasowej siedzibie. W docelowych pomieszczeniach polskiej placówki prowadzony jest remont, który opóźnił się z powodu niedawnego huraganu Harvey.

Placówka w Houston będzie obejmować 7 stanów środkowego zachodu USA: Arkansas, Kansas, Luizjanę, Missisipi, Nowy Meksyk, Oklahomę i Teksas.

Za: polskieradio.pl / 17 grudnia 2017 r.