Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl

Jasnogórska Noc Czuwania za emigrację - 19/20 X 2018 ZAPRASZAMY!

Home Ciekawostki Para Prezydencka wśród Polonii w Finlandii

Para Prezydencka wśród Polonii w Finlandii

- Cieszę się, że mogłem uhonorować państwa przedstawicieli odznaczeniami państwowymi, które są pewnym symbolem podziękowania i pamięci - mówił prezydent podczas spotkania z Polonią w Ambasadzie RP w Finlandii. Andrzej Duda wręczył odznaczenia państwowe ośmiu zasłużonym działaczom polonijnym. Jak mówił, stanowią one uhonorowanie wieloletnich starań m.in. o podtrzymanie polskości.

Dziękował za działalność Polakom, którzy wnoszą wkład do dorobku naukowego Finlandii. Jak powiedział, są to ludzie, którzy do Finlandii przybywali zwłaszcza w ostatnich latach, gdy kraj ten postawił na rozwój innowacyjności. Polacy ci - podkreślił Andrzej Duda - weszli niejako do fińskiej elity intelektualnej, ale jednocześnie cały czas pamiętają o korzeniach.

Dziękował także nauczycielom, którzy prowadzą edukację polskich dzieci w Finlandii.

Prezydent zwrócił się do przedstawicieli Polonii o uczczenie w przyszłym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uhonorowany przez prezydenta Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Michał Zieliński, który w imieniu odznaczonych zabrał głos, mówił, że najdłużej działająca organizacja polonijna w Finlandii jest starsza od samego państwa fińskiego.

Zobacz także:O gospodarce i bezpieczeństwie - drugi dzień wizyty w FinlandiiObok Zielińskiego odznaczona została Anna Kontek, która otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Jerzy Gogulski, Leonard Zakrzewski i Jukka Soisalon-Soininen zostali uhonorowani przez prezydenta Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Małgorzata Haba-Rantamootrzymała Złoty Krzyż Zasługi. Anna Kozar-Poikonen i Katarzyna Wojciechowiczzostały uhonorowane Brązowym Krzyżem Zasługi.

Spotkanie z Polonią było ostatnim punktem oficjalnej wizyty Pary Prezydenckiej w Finlandii. (KP/PAP)

Za:  prezydent.pl / 25 października 2017r.