Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl

Jasnogórska Noc Czuwania za emigrację - 19/20 X 2018 ZAPRASZAMY!

Home Ciekawostki Jubileusz Polskiej Macierzy w Irlandii

Jubileusz Polskiej Macierzy w Irlandii

W tym roku organizacja obchodzi 5-lecie powstania i działalności na rzecz edukacji polonijnej na Zielonej Wyspie.

W Dublinie, pod patronatem Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego, odbyła się Jubileuszowa Konferencja Metodyczna Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii.

W tym roku organizacja obchodzi 5-lecie powstania i działalności na rzecz edukacji polonijnej w Irlandii. W dwudniowych uroczystościach, spotkaniach i szkoleniach łącznie wzięło udział ponad 150 osób. Byli nauczyciele i dyrektorzy szkół z całej Irlandii i Irlandii Północnej. Przyjechało wielu znamienitych gości z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych.

Na zaproszenie Polskiej Macierzy Szkolnej w Irlandii na jubileusz przybyli: minister edukacji narodowej Anna Zalewska, senator Janina Sagatowska - przewodnicząca Senackiej Komisji Łączności z Polonią i Polakami za Granicą, Senator Artur Warzocha, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Łączności z Polonią i Polakami za Granicą, Ryszard Sarkowicz - Ambasador RP w Dublinie, Robin Barnett - Ambasador Wielkiej Brytanii w Dublinie, Grzegorz Sala - Konsul RP w Dublinie, Katarzyna Kasperkiewicz - Wicekonsul RP w Dublinie, Grzegorz Chorąży - dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MEN, Hanna Gałązka, przewodnicząca Rady Krajowej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", Jolanta Tatara, prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej, Małgorzata Lasocka, wiceprezes Polskiej Macierzy Szkolnej w Wielkiej Brytanii, Barbara Wojda, prezes PMS w Belgii, Tadeusz Smugała, prezes PMS w Republice Czeskiej, Joanna Grabek, PMS we Francji, Agnieszka Zając, prezes Forum Szkół w Irlandii Północnej, George Kennedy, Chamber of Commerce, Izba Handlowa, Łukasz Walor, Polish-Irish Business Club, Krystyna Pycińska-Taylor, POSK oraz Joanna Piechota, Irish-Polish Society oraz wielu innych przedstawicieli instytucji współpracujących z Polską Macierzą Szkolną w Irlandii.

Z rąk gości Zarząd PMSI odebrał wiele słów uznania, ciepłych życzeń i gratulacji dla organizacji. Minister Anna Zalewska złożyła podziękowania za pracę Zarządu PMSI, wyraziła również uznanie dla wysokiego standardu pracy szkół zrzeszonych oraz realizowanych przez PMSI projektów. Przewodnicząca Janina Sagatowska przekazała organizacji Orła Senatu RP, w dowód uznania za dotychczasowe osiągnięcia. Zarząd odebrał także statuetki od Kongresu Oświaty Polonijnej oraz Forum Szkół w Irlandii Północnej.

Podczas uroczystej gali wręczone zostały nagrody "Zasłużony dla oświaty" przyznane przez Zarząd PMSI wybitnym działaczom i nauczycielom, w dowód uznania za ich zasługi dla rozwoju społecznej oświaty polonijnej w Irlandii. Zarząd PMSI nagrodził również wszystkich przyjaciół organizacji - osoby i instytucje wspierające działania organizacji oraz szkół społecznych, którzy otrzymali pamiątkowe sowy.

Uroczysty wieczór uświetniły występy uczniów oraz wystawa prac plastycznych Wincentego Górnickiego z Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Kilkenny. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu uczniów Polskiej Szkoły Dublin 15 im. Konstancji i Kazimierza Markiewiczów, recytacji uczennicy Polskiej Szkoły Altogether w Dublinie oraz udać się z wizytą na krakowski rynek z Polską Akademią Wiedzy PAK w Dublinie. Dzień pełen radości i wzruszeń uwieńczył koncert muzyki tradycyjnej Polskiej Orkiestry z Polskiej Szkoły w Droghedzie oraz wspólny taniec dzieci, nauczycieli, rodziców wraz z Minister Edukacji.

Nie mogło również zabraknąć wspaniałego urodzinowego tortu, odśpiewania tradycyjnego "100 lat" oraz prezentów w postaci pakietów książek dla wszystkich szkół zrzeszonych w PMSI. Każdy z uczestników konferencji otrzymał także egzemplarz "Raportu Witolda" Pileckiego.

Jubileuszowa konferencja poświęcona była również szkoleniu nauczycieli. W sobotni poranek, w szkole PAK, w Dublinie, odbyły się trzygodzinne zajęcia otwarte dla nauczycieli prowadzone przez panią doktor Agnieszkę Rabiej. W tym samym czasie, w tej samej szkole, miała również miejsce wizyta Minister Edukacji Narodowej, Senatorów, przedstawicieli Ambasady RP i Konsulatu oraz Prezes PMSI, którzy mogli na miejscu przekonać się o wysokim standardzie pracy tejże szkoły.

W sobotni wieczór uczestnicy konferencji wysłuchali dwóch wykładów. Doktor habilitowany z Katedry Języka Polskiego jako Obcego na Uniwersytecie Jagiellońskim- Waldemar Martyniuk, wygłosił wykład dotyczący certyfikowania znajomości języka polskiego jako obcego.

Doktor Jolanta Tatara, prezydent Kongresu Oświaty Polonijnej opowiedziała o systemie językowo-kulturowym w USA, na przykładzie tożsamości narodowych chińskiej i greckiej w tym kraju. W drugim dniu konferencji odbyły się równolegle dwa szkolenia. Pierwsza grupa uczyła się jak wspierać uczniów w budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości - warsztat psychoterapeuty Agnieszki Zając.

Następnie o tym "Jak uczyć dzieci?" opowiadała nauczycielom Małgorzata Małyska - nauczyciel- metodyk nauczania zintegrowanego. Tematem drugiego szkolenia było: "Testowanie i ocenianie biegłości językowej uczniów szkół polonijnych". Prowadziła je dr Agnieszka Rabiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Szkolenie było możliwe dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach zadania: "Organizowanie kolonii letnich i innych form letniego wypoczynku oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii i kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim za granicą."

Źródło: Polska Macierz Szkolna w Irlandii/ho

Za: Polskie Radio dla Zagranicy / 4 pażdziernika 2017 r.