Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki XI Światowy Zlot Młodzieży "Orle Gniazdo"

XI Światowy Zlot Młodzieży "Orle Gniazdo"

20 lipca 2017 r. w Wągrowcu (woj. wielkopolskie) rozpoczął się dziesięciodniowy, XI Światowy Zlot Młodzieży Polonijnej "Orle Gniazdo" . Na tegoroczny zlot, która odbywa się pod hasłem -Tu zaczęła się Polska", przyjechało prawie stu dziesięciu młodych rodaków z 16 krajów z Europy, Azji i Ameryki Północnej.

Historia Zlotów "Orle Gniazdo" sięga II połowy lat 90-tych XX wieku. Pierwszy bowiem zlot odbył się dokładnie 20 lat temu z okazji uroczystości milenijnych męczeńskiej śmierci św. Wojciecha i przyjazdu papieża Jana Pawła II do Polski. Od tamtej pory zlot "Orle Gniazdo" odbywa się cyklicznie, co dwa lata na terenie Wielkopolski. Jego organizatorem od początku jest Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".

W oficjalnej uroczystości otwarcia tegorocznego zlotu, która miała miejsce dzień później (21.07.2017 r.) uczestniczył Burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa, władze samorządowe powiatu wągrowieckiego i gnieźnieńskiego, Członek Biura Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Wspólnota Polska Tomasz Różniak oraz władze Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska z Prezesem Oddziału Markiem Walkiewiczem na czele.

W programie zlotu znajdą się warsztaty tematyczne (polonistyczne, teatralne, taneczne, plastyczne i muzyczne), barwny korowód młodzieży polonijnej ulicami Wągrowca, wyjazdy krajoznawcze Szlakiem Piastowskim, dyskusja panelowa na temat aktualnych potrzeb młodej Polonii w krajach zamieszkania, test wiedzy o Polsce, prezentacja krajów zamieszkania zlotowiczów, zajęcia sportowo-rekreacyjne na terenie ośrodka wypoczynkowego i nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu, a także ogniska. Otwarta została również wystawa ilustrująca historię zlotów.

Efekty pracy poszczególnych grup warsztatowych młodzież polonijna przedstawi podczas ceremonii zamknięcia zlotu. Miejscem zlotu młodzieży jest Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy "Wielspin" w Wągrowcu. Zlot "Orle Gniazdo 2017" potrwa do 29 lipca br.

Dariusz Łukaszewski

SWP O/Poznań

Za: "Wspólnota Polska" / lkipiec 2017r.