Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl

Jasnogórska Noc Czuwania za emigrację - 19/20 X 2018 ZAPRASZAMY!

Home Ciekawostki Wybitny Polak w Norwegii

Wybitny Polak w Norwegii

W sobotę 13 maja br. w sali Konserthus w Oslo odbyła się siódma Gala Finałowa konkursu "Wybitny Polak" w Norwegii 2017 podczas której przyznano statuetki i wyróżnienia Polakom mieszkającym w Norwegii.

Jako co roku, Kapituła Konkursu przyznała pięć nagród w kategoriach: "Kultura", "Biznes", "Osobowość", "Nauka" i "Młody Polak", a także dwa wyróżnienia w kategoriach: "Kultura" oraz "Nauka".

Tym razem laureatami konkursu zostali: dr Elżbieta Pacyna (Nauka), Dariusz Bobko (Biznes), Marta Radwańska (Młody Polak), Krzysztof Frymarkiewicz (Osobowość), Dominika Minkacz-Sira (Kultura).

Natomiast wyróżnienie z kategorii "Nauka" trafiło do dr Elżbiety Czapka, zaś w kategorii "Kultura" do Magdaleny Tutka-Gwóźdź.

NAGRODZENI:

Doktor inżynier Elżbieta Pacyna (Zwyciężczyni konkursu Wybitny Polak w Norwegii w kategorii Nauka) - pracownik naukowy i główny specjalista od oceny skutków ekonomicznych zmian w środowisku Norweskiego Instytutu Badań Powietrza (NILU) badającego wpływ zanieczyszczeń środowiska oraz zmian klimatycznych na życie ludzi oraz rozwój ekonomiczny.Dariusz Bobko (Zwycięzca konkursu Wybitny Polak w Norwegii w kategorii Biznes) - przedsiębiorca, założyciel pierwszego w Norwegii składu budowlanego powstałego z myślą o polskich wykonawcach w roku 2010.Marta Radwańska (Zwyciężczyni konkursu Wybitny Polak w Norwegii w kategorii Młody Polak) - harcerka, założycielka pierwszej Polskiej Gromady Zuchowej w Norwegii.Krzysztof Frymarkiewicz (Zwycięzca konkursu Wybitny Polak w Norwegii w kategorii Osobowość) - muzyk, współzałożyciel pierwszej w Norwegii polskiej grupy hip-hopowej "EMG", twórca wielu docenionych w Norwegii i zagranicą utworów muzycznych, w tym na przykład: "300 mil do nieba", "Droga na szczyt" czy "Walka o byt". W swojej twórczości skupia się na tematach związanych z codziennym życiem Polaków w Norwegii, w przystępny sposób opisując cienie i blaski emigracji.Dominika Minkacz-Sira (Zwyciężczyni konkursu Wybitny Polak w Norwegii w kategorii Kultura) - aktorka, założycielka teatru Open Window w Bergen, który swoją otwartą formą i rodzinnym klimatem zjednuje sobie fanów w różnych grupach społecznych. Nauczycielka, animatorka kultury, osoba pełna kreatywnej energii.

WYRÓŻNIENI:

Doktor Elżbieta Czapka (Wyróżnienie w kategoria Nauka) - socjolog od 2007 roku związana z Norwegią i instytutem NAKMI (Norwegian Center for Migration and Minority Health), gdzie prowadzi głównie badania nad stanem zdrowia i dostępem do usług medycznych grup mniejszościowych, w tym w szczególności Polaków.Magdalena Tutka-Gwóźdź (Wyróżnienie w kategorii Kultura) - doktor kulturoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i pedagog od 2009 roku mieszkająca w Norwegii, gdzie działa na rzecz wzmacniania dialogu międzykulturowego. Dyrektor festiwalu Polskie Dni Filmowe we Fredrikstad i stypendystka gminy Fredrikstad w dziedzinie kultury, gdzie organizuje projekty teatralne i muzyczne.

Konkurs "Wybitny Polak" to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, której głównym celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami.

Organizatorzy gali, stowarzyszenie UCI - The Young Polish Norwegian Professionals Association serdecznie dziękują sponsorom: MyCall, Advokatfirma Garstecki AS, Polish Connection Novum Consulting AS, PSB Proff AS, Advokatfirma Unneland, Multinor, Peters Byggservice AS, NIC Group, ATS Stankiewicz oraz Soluton.

Źródło: NPortal.no

Za: "Wspólnota Polska" / maj 2017