Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl

Jasnogórska Noc Czuwania za emigrację - 19/20 X 2018 ZAPRASZAMY!

Home Ciekawostki 25-lecie polskiej szkoły w Chicago

25-lecie polskiej szkoły w Chicago

29 kwietnia 2017 roku Polska Szkoła im. Trójcy Świętej w Chicago celebrowała 25-lecie swojego istnienia. Z tej okazji wyprawiono okolicznościowy bankiet.  

Ta szkoła da się kochać
Ta szkoła da się lubić
Tutaj szczęście można znaleźć
Tutaj serce można zgubić.
Wiadoma rzecz Trójcowo
I wszystkie słowa zbędne
I w ogóle i w szczególe
I pod każdym innym względem.

Te słowa to fragment części artystycznej przedstawionej przez uczniów i absolwentów Polskiej Szkoły im. Trójcy Świętej w Chicago na bankiecie z okazji 25-lecia istnienia, który odbył się 29 kwietnia 2017 r. w sali bankietowej Avalon w Elk Grove Village. W sobotni deszczowy wieczór zgromadziło się ponad 300 osób, by świętować srebrny jubileusz szkoły. Uroczystość prowadzili: pani Małgorzata Kot- dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce, była nauczycielka z Trójcowa, a obecnie rodzic związany ze szkołą oraz pan Krzysztof Bożek, prezes Zarządu Rodziców.
Kiedy przed ćwierć wiekiem grupa rodziców przyszła do śp. ks. Władysława Gowina z propozycją zorganizowania polskiej szkoły na Trójcowie, sprawa wydawała się nierealna do realizacji... A jednak - z małego ziarnka gorczycznego wyrosło duże, wspaniałe drzewo". Dziś placówka tętni życiem w każdą sobotę. Uczęszcza do niej około 350 uczniów. Prężnie działający Zarząd Szkoły stara się zapewnić uczniom i nauczycielom jak najlepsze warunki do nauki. Trójcowska szkoła jest wyjątkowa chociażby pod tym względem, że posiada klasy przedszkolne dla dzieci już od 3 roku życia zaopatrzone w odpowiednie mebelki, zabawki i inne pomoce. Klasy do nauczania początkowego są wyposażone wyłącznie do nauczania języka polskiego. W szkole jest też biblioteka z kilkoma tysiącami polskich książek dla dzieci. W czasie przerwy uczniowie mogą kupić sobie drugie śniadanie w sklepiku, który prowadzą rodzice.
W ciągu 25 lat szkołę ukończyło zdaniem egzaminu maturalnego 355 absolwentów, o czym z dumą mówiła pani dyrektor Maria Baran podczas jubileuszowej gali. Nie zabrakło ich również wśród gości na bankiecie. To dla studiujących absolwentów Polskiej Szkoły na Trójcowie przeznaczone były 2 stypendia po 500 dolarów, wylosowane podczas uroczystości.
Na jubileusz szkoły przybyło wielu gości, a wśród nich Konsul RP pani Małgorzata Bąk - Guzik, prezes KPA Frank Spula, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce pani Helena Sołtys, dyrektorzy i przedstawiciele wielu innych polskich szkół i organizacji polonijnych. Występ dał Zespół Pieśni i Tańca "Lajkonik", działający przy parafii na Trójcowie, a którego tancerze to w większości uczniowie szkoły polskiej. Dyrektor Polskiej Misji, a jednocześnie Prezydent Szkoły, ks. Andrzej Totzke podkreślił w swoim wystąpieniu, że działające przy parafii grupy razem ze szkołą tworzą jedną Trójcowską rodzinę, zjednoczoną w krzewieniu wiary, tradycji i kultury polskiej.
Podczas uroczystości uhonorowano wielu nauczycieli, obecnie pracujących oraz tych, którzy pracowali przed laty. Dyplomy uznania oraz okolicznościowe statuetki otrzymały także byłe kierowniczki szkoły - panie Małgorzata Kusiak oraz Barbara Ignas, jak też grupa założycieli i pierwszych nauczycieli. Uhonorowano również zasłużonych w pracy społecznej rodziców, bez pomocy których żadna polonijna szkoła nie mogłaby istnieć.
"Pamiętamy o przeszłości, idziemy ku przyszłości" - to sentencja zaczerpnięta z dekoracji sali bankietowej, bo każdy jubileusz to połączenie przeszłości z przyszłością. Wiele życzeń i gratulacji na następne lata zostało nadesłanych na adres szkoły i znalazło się w okolicznościowym pamiętniku, wydanym z okazji jubileuszu. Każdy z gości bankietu otrzymał taką księgę.
Na świętowanie urodzin szkoły przybyli nie tylko honorowi goście i przyjaciele, ale także szkolne rodziny. Dzieci zaprezentowały swoje talenty, a dorośli podziwiali je. Wszyscy bawili się świetnie, o czym świadczą gromkie brawa, które zebrali wszyscy występujący. Przekonanie, że dwujęzyczność i dwukulturowość jest wielką zaletą, jasno wynikało z całej, 25-letniej działalności szkoły, przedstawionej podczas bankietu. "Niech to drzewo w dalszym ciągu rośnie i przynosi jak najlepsze owoce."

Bernadetta Manturo

Za: www.tchr.us / kwiecień 2017