Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Ciekawostki Dzień Polonii i Polaków za Granicą 2017

Dzień Polonii i Polaków za Granicą 2017

Dziś 2 maja obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Święto 15 lat temu ustanowił Senat. Jest to święto około 20 milionów osób mieszkających poza granicami Polski i przyznających się do polskich korzeni. Jego celem jest umacnianie poczucia jedności wszystkich Polaków na świecie.
 
Jest to jednocześnie Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Flagi RP odbędą się na placu Zamkowym oraz przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Na dziedzińcu Belwederu prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe oraz flagi państwowe organizacjom z kraju i polonijnym.

Szacuje się, że poza Polską żyje ponad jedna trzecia Polaków: na całym świecie około 20 mln osób przyznaje się do polskiej tożsamości. Największe skupiska polonijne są w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Brazylii i Australii. W sumie najwięcej Polonusów mieszka na kontynencie amerykańskim - około 12,5 mln - i w Europie Zachodniej - ponad 4,3 mln. W Europie Środkowo-Wschodniej mieszka dziś około 1,5 mln Polaków, najwięcej - na Białorusi, Ukrainie i Litwie, ale też w Czechach, Rosji i na Łotwie. 

Opiekę nad Polonią i Polakami za granicą sprawuje Senat RP. W tym roku dotacje senackie na działalność organizacji polonijnych wyniosły w sumie 75 milionów złotych. 

Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą Marszałek Senatu Stanisław Karczewski złożył rozsianym po całym świecie rodakom życzenia:

Drodzy Rodacy poza granicami kraju, w dniu Waszego święta życzę, byście realizowali marzenia, budowali swoją pozycję zawodową i społeczną gdziekolwiek przyszło wam żyć. Jesteśmy dumni z waszych sukcesów. One także tworzą wizerunek naszego kraju poza granicami. Mam nadzieję, że i wy jesteście dumni z naszej Ojczyzny. Chciałbym, by ona zawsze była w waszych sercach, byście pielęgnowali polskość i przekazywali ją kolejnym pokoleniom.

Źródło: Senat.gov.pl, IAR, Wilnoteka.lt

Za: "Wspólnota Polska" / maj 2017