Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl

Jasnogórska Noc Czuwania za emigrację - 19/20 X 2018 ZAPRASZAMY!

Home Ciekawostki Dzień Pułaskiego w USA

Dzień Pułaskiego w USA

Wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej - organizacji, która w znacznym stopniu przyczyniła się do ustanowienia stanowego święta - uroczystym koncertem z udziałem przedstawicieli Polonii, lokalnych polityków i działaczy - uczcił pamięć o generale Kazimierzu Pułaskim.

Doroczne obchody Dnia Pułaskiego, zorganizowane przez KPA, odbyły się 6 marca br., w aneksie Fundacji Kopernikowskiej w Chicago. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem flag polskiej i amerykańskiej. Hymny narodowe wykonała Maya Szlembarski.

Romuald J. Popławski, prezes wydziału stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej, powitał przedstawicieli Polonii, lokalnych władz, organizacji polonijnych i polityków. Wśród gości znaleźli się m.in. wicekonsul Konrad Zieliński, Frank Spula - prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Joseph Drobot - prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego, Alan Nowaczyk - burmistrz Willow Springs, Andrew Przybylo - burmistrz Niles, Krzysztof Wasowicz - burmistrz Justice, Barbara Piltaver - burmistrz Schiller Park, Andras Juhasz - konsul generalny Węgier, Csaba Zongor - prezes Polish-Hungarian World Federation & Affiliates, Bartosz Rybak - prezes Zarządu Europejskiej Fundacji Aktywności Społecznej.

Dzień Pułaskiego był okazją do refleksji. - Polacy, podobnie jak inne narody, mają swoich wielkich bohaterów, którzy przyczynili się do tego, aby zbudować Amerykę. To nie był tylko Kazimierz Pułaski, który był wybitnym strategiem, ojcem amerykańskiej kawalerii, ale wielu innych: generał Tadeusz Kościuszko, generał Włodzimierz Krzyżanowski, który walczył w wojnie secesyjnej. Było wiele innych zasłużonych osób w przemyśle, sztuce... Nie możemy o nich zapomnieć. Musimy ich eksponować - mówił Romuald Popławski.

Wspominając początki kampanii na rzecz ustanowienia święta, Popławski dodał również: - Kongres był bardzo aktywny na rzecz ustanowienia Dnia Pułaskiego. Stan Illinois jest jedynym stanem, w którym tak uroczyście jest celebrowane to święto.

W oficjalnej części programu pokazano m.in. fragment filmu "Casimir Pulaski: Hero of Two Countries", odbył się także koncert skrzypcowo-fortepianowy w wykonaniu dzieci z chicagowskiej Akademii Muzyki przy Orkiestrze Symfonicznej im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Konsul Konrad Zieliński, przytaczając przykłady dziedzictwa ideowego generała Pułaskiego, oddał hołd wszystkim Polakom, którym nie były obce wartości niepodległościowe i przypomniał, że każdy z nas, gdziekolwiek jesteśmy, swoją postawą może świadczyć o dobrym imieniu swego kraju. Konsul podziękował za kontynuowanie tradycji święta.

O większe zaangażowanie Polonii w wyborach na wszystkich szczeblach apelował natomiast Frank Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, podkreślając, że w ten sposób demonstrujemy swoją siłę jako grupa etniczna.

Dzień Pułaskiego jest obchodzony w Illinois w każdy pierwszy poniedziałek marca. Został ustanowiony przez parlament stanowy w 1977 roku. Wówczas nie miał jeszcze charakteru święta oficjalnego, a tylko dnia honorującego pamięć bohatera. Status oficjalnego święta nadała Dniu Pułaskiego ustawa z 1986 roku. Wnioskodawcą legislacji był senator stanowy Leroy W. Lemke, a podpisał ją ówczesny gubernator James R. Thompson. W 1995 r. decyzją parlamentu stanowego Dzień Pułaskiego przestał być świętem obowiązkowym. Wiele okręgów oświatowych wystąpiło wówczas o zezwolenie na prowadzenie normalnych zajęć w Dniu Pułaskiego. W 2012 r. dołączyły do nich również publiczne szkoły chicagowskie.

Jola Plesiewicz, Dziennik Związkowy

Za: :Wspólnota Polska" marzec 2017