Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl

Jasnogórska Noc Czuwania za emigrację - 19/20 X 2018 ZAPRASZAMY!

Home Ciekawostki Dzień Pułaskiego w Chicago 2017

Dzień Pułaskiego w Chicago 2017

Zniesienie wiz amerykańskich dla Polaków oraz bezpieczeństwo w Europie Wschodniej i dziedzictwo ideowe gen. Kazimierza Pułaskiego - to dominujące wątki w tegorocznej uroczystości upamiętniającej 272. rocznicę urodzin bohatera dwóch narodów. Główne obchody Dnia Pułaskiego odbyły się 6 marca br. się w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce (MPA).

Doroczna akademia z udziałem przedstawicieli Polonii, lokalnych władz, polityków i Kościoła, prowadzona była przez Józefa Drobota, prezesa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego (ZPRK) i przez prezesa Muzeum Polskiego w Ameryce Richarda Owsianego. Zebranych powitała Małgorzata Kot, dyrektor wykonawcza muzeum.

Hymny państwowe, polski i amerykański, zaśpiewała polonijna sopranistka Mirosława Sojka-Topór przy akompaniamencie pianistki Marty Pasek. Biskup pomocniczy Andrzej Wypych modlił się, by ideały tych, którzy walczą o wolność, były drogowskazem dla społeczeństwa. Historyk MPA Jan Loryś przedstawił sylwetkę i dzieje Pułaskiego na amerykańskiej ziemi.

Konsul generalny RP Piotr Janicki przypomniał, że bohater przybył do Ameryki na prośbę Benjamina Franklina. Żartobliwie dodał, że dobrze, że w tamtych czasach nie było wiz do Ameryki, bo ze swoją przeszłością Pułaski nigdy by jej nie dostał. Jak pokreślił dyplomata, gdyby Pułaski nie przybył do Ameryki i nie walczył o jej wolność oraz gdyby nie uratował życia Waszyngtonowi i nie oddał życia za Amerykę, to być może zamiast Stanów Zjednoczonych byłaby dziś monarchia brytyjska. - Apeluję o zniesienie wiz. To dla Polski jest bardzo ważne. Osiem lat temu zrobiła to Kanada. Niech Stany pójdą w jej ślady. Znieście wizy dla Polski - powtórzył swój apel Janicki.

Jak zauważył prezes Drobot Unia Europejska zwiększyła presję polityczną na USA, grożąc wprowadzeniem wiz dla Amerykanów, jeśli do programu bezwizowego w USA nie zostaną włączone wszystkie kraje europejskie, również Polska.

Gubernator Bruce Rauner w swoim krótkim wystąpieniu powiedział, że popiera apel konsula Janickiego o udział Polski w Visa Waiver Program.

Senator Richard Durbin zapewniał zgromadzonych o przyjaźni i lojalności Sojuszu Północnoatlantyckiego wobec Polski i jej sąsiadów zagrożonych nasilającą się agresją Rosji. - Podziękujmy Pułaskiemu za jego bohaterstwo pomagając naszym sojusznikom w Polsce. Dobrze, że jest NATO i że żołnierze Gwardii Narodowej Illinois są częścią wojsk amerykańskich stacjonujących w Polsce - dodał senator.

Kongresman Mike Quigley przypomniał, że był głównym wnioskodawcą legislacji pozwalającej Polsce na udział w Visa Waver Program. Zapewnił, że będzie zaszczycony współpracą na rzecz zniesienia wiz z nowym prezydentem Donaldem Trumpem. - Pamiętacie, że jeszcze podczas kampanii prezydenckiej obiecał, że wizy będą zniesione dla Polski zaraz po objęciu urzędu prezydenta - stwierdził Quigley.

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskie i Związku Narodowego Polskiego Frank Spula przypomniał o nieprzerwanych staraniach organizacji na rzecz włączenia Polski do programu bezwizowego. Jednak, według Spuli, środowiska polsko-amerykańskie muszą bardziej się zintegrować dla sprawy zniesienia wiz i wywierać większą presję na polityków w Kongresie Stanów Zjednoczonych, aby przegłosowali odpowiednią legislację. Odwołując się do dziedzictwa Pułaskiego, Spula apelował też do Polonii o większe zaangażowanie w ważne sprawy, o czynny udział w życiu społeczno-politycznym oraz o głosowanie w każdych wyborach, również tych najbliższych, które odbędą się na przedmieściach Chicago 4 kwietnia. - Angażujmy się i pielęgnujmy dziedzictwo ideowe Pułaskiego, by przetrwało żywe dla następnych pokoleń - zachęcał Spula.

Okolicznościowe przemówienia nawiązujące do bohaterstwa i dziedzictwa niepodległościowego gen. Kazimierza Pułaskiego wygłosili też m.in.: kongresmenka Janice Schakowsky, prezes Rady Powiatu Cook Toni Preckwinkle, skarbnik stanu Michael Frerichs, sekretarz stanu Jesse White, rewident stanu Susana Mendoza, attaché ds. obronności w Ambasadzie RP w USA pułk. Karol Sobczyk, skarbnik powiatu Cook Maria Pappas, sekretarz sądu okręgowego powiatu Cook Dorothy Brown, szef tego sądu Timothy Evans, sędzia Sądu Apelacyjnego Illinois Aurelia Pucinski, poseł stanowy Robert Martwick i radny Ariel Reboyras, który przekazał pozdrowienia dla Polonii od burmistrza Rahma Emanuela znajdującego się w podróży.

Betty Uzarowicz, członkini rady dyrektorów MPA przyjęła od Ewy Koch, prezeski Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce fundusze uzbierane przez dzieci sobotnich szkół polskich na rzecz rozwoju MPA.

Uroczystość zakończyło złożenie wieńca pod obrazem "Pułaski pod Savannah" pędzla Stanisława Batowskiego przy akompaniamencie trębacza Sławomira Maciejczyka oraz modlitwa ks. Andrzeja Totzke z misji Świętej Trójcy.

Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości wzięli udział w obiedzie w kafeterii muzeum.

Alicja Otap, Dziennik Związkowy

Za: "Wspólnota Polska" / marzec 2017