Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl

Jasnogórska Noc Czuwania za emigrację - 19/20 X 2018 ZAPRASZAMY!

Home Ciekawostki Finał konkursu "Polak Roku 2016" (Litwa)

Finał konkursu "Polak Roku 2016" (Litwa)

W niedzielę 5 lutego br. w Domu Kultury Polskiej w Wilnie odbył się finał konkursu "Polak Roku 2016", którego laureatem został Józef Rybak - dyrektor administracji samorządu rejonu solecznickiego.

Józef Rybak odbierając nagrodę podziękował za plebiscyt, nie dlatego, że była w nim szansa na wygraną, ale dlatego, że był możliwością, by jeszcze raz powiedzieć kim jesteśmy: "Ja się szczycę tym, że mówię gwarą wileńską, nie po warszawsku i nie po krakowsku, po polsku. Ja się szczycę tym, że mam sąsiadów Białorusinów, Rosjan i Litwinów i do nich mówię w ich języku".

Laureat, mimo, iż odebrał w swoim życiu wiele nagród podkreślił, że dzisiejsze wzruszenie jest ponad wszystko. Podziękował również żonie Lilianie, która zawsze uważała, że czas poświęcony przez niego na działalność społeczną nie jest stracony.

Specjalne podziękowania Polak Roku 2016 skierował pod adresem Zdzisława Palewicza - mera rejonu solecznickiego: "Z nim jesteśmy od kilkudziesięciu lat, i w tym tandemie pewne rzeczy tworząc, rozwijając, coś zrobiliśmy". Jak powiedział zwycięzca to już trwa od kilkudziesięciu lat: " to jest przykład jak idea może łączyć, jak idea, jedna, nadrzędna może połączyć ludzi. Dzisiaj żartowałem w domu, że gdybyśmy byli odmiennej płci to być może byłoby to małżeństwo doskonałe". Józef Rybak wyraził również przekonanie, że po wielu latach na tej lub innej scenie stanie kolejny Polak z Solecznik.

Redaktor naczelny "Kuriera Wileńskiego" Robert Mickiewicz, zwracając się do wszystkich zebranych powiedział, że jest to wieczór podziękowań: dla wszystkich przybyłych na galę, dla czytelników, dzięki którym już po raz 19. odbył się konkurs, a przede wszystkim dla liderów polskiej społeczności na Litwie.

Jednym z laureatów, którzy zabrali głos na gali finałowej była Rita Tamašuniene - posłanka na Sejm RL, przewodnicząca Frakcji AWPL-ZChR w Sejmie RL, która nawiązała do niedzielnej ewangelii, w której mówi się, wszyscy jesteśmy solą tej ziemi i światłem świata: "Myślę, czyny każdego z nas, nasza działalność społeczna dodaje smaku naszemu życiu, potrafi zachować od zepsucia to, co dla nas najważniejsze, a dla każdego Polaka najważniejszy jest Bóg Honor Ojczyzna. Jesteśmy na pewno, każdy z nas, światłem dla innego człowieka, swoją pracą światłem również dla społeczności i życzę by w naszym kraju, na naszej ziemi kochanej - Wileńszczyźnie, tak i nadal się działo" - powiedziała posłanka. Wyraziła również radość, że w tym roku ludzie zauważyli i docenili pracę administracji samorządu rejonu solecznickiego, gdyż zazwyczaj ludzie narzekają na władzę. Rita Tamašuniene podkreśliła, że przyznanie tytułu Polaka Roku dla kierownika administracji samorządu rejonu solecznickiego, było docenieniem pracy całego zespołu administracji samorządu.

****
Zwycięzców plebiscytu, który w tym roku "Kurier Wileński" zorganizował już po raz 19., poznaliśmy już 4 stycznia. Konkurs ma na celu uhonorowanie osób najbardziej zasłużonych dla spraw polskich na Litwie.

W najnowszej edycji plebiscytu "Polak Roku 2016" uczestniczyli znani politycy, działacze społeczni, pracownicy kultury, oświaty i kapłani.

Ogółem głosowano na dziesięć kandydatur, które w listopadzie 2016 roku z nadesłanych przez Czytelników kandydatów wyłoniła Kapituła składająca się z dotychczasowych zdobywców tego tytułu.

Wyboru "Polaka Roku 2016" w br. po raz drugi dokonywali wspólnie Czytelnicy i Kapituła. 50% wyniku zależało od Czytelników i 50% - od Kapituły.

Decydujący głos należał jednak do Czytelników, którzy wypełniali i nadsyłali kupony do redakcji dziennika. W tym roku do redakcji wpłynęło ogółem 5 423 kupony.

Po podliczeniu nadesłanych przez Czytelników głosów każdy z kandydatów otrzymał stosowne miejsce w "dziesiątce" w zależności od liczby zdobytych głosów. 1. miejsce było premiowane 10 punktami, 2. - 9 punktami itd. Tymczasem każdy z członków Kapituły wybierał również swoją "dziesiątkę" i premiował kandydatów odpowiednimi punktami. Później wyniki Kapituły zostały zsumowane, po czym powstała ostateczna lista kandydatów, z których każdy (stosownie do zajętego miejsca) również otrzymał punkty: 1. miejsce - 10 pkt, 2. - 9 pkt itd. Następnie punkty kandydatów zdobyte od Czytelników i punkty od Kapituły zostały zsumowane i ustalono ostateczną kolejność w "dziesiątce" laureatów.

Głosy Czytelników i Kapituły tym razem były absolutnie zbieżne co do pierwszego miejsca.

W poprzednich edycjach plebiscytu tytuł Polaka Roku zdobywali między innymi: ks. prałat Wacław Wołodkowicz, ks. Dariusz Stańczyk, siostra Michaela Rak, mer rejonu wileńskiego Maria Rekść, mer rejonu solecznickiego Zdzisław Palewicz, były mer rejonu solecznickiego, obecnie poseł Leonard Talmont, wicemer rejonu wileńskiego Jan Gabriel Mincewicz. Dwukrotnym zdobywcą tego zaszczytnego tytułu jest przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, europoseł Waldemar Tomaszewski.

DZIESIĄTKA LAUREATÓW PLEBISCYTU "POLAK ROKU 2016"

1. Józef Rybak, dyrektor administracji samorządu rejonu solecznickiego

2. Rita Tamašuniene, posłanka na Sejm RL, przewodnicząca Frakcji AWPL-ZChR w Sejmie RLKs.

3. Tadeusz Jasiński, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Wilnie

4. Ks. Andrzej Andrzejewski, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Grzegorzewie

5. Ryszard Jankowski, prezes wędziagolskiego oddziału ZPL

6. Alicja Klimaszewska, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą

7. German Komarowski, choreograf i kierownik zespołu "Perła"

8. Grzegorz Sakson, prezes Związku Prawników Polaków na Litwie i radny miasta Wilna

9. Jarosław Niewierowicz, prezes zarządu Polsko-Litewskiej Izby Handlowej

10. Irena Litwinowicz, dyrektor artystyczny Polskiego Teatru w Wilnie.

Za: "Wspólnota Polska"/ luty 2017