Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Category Blog 16.01.2011 Dzień Migranta i Uchodźcy - "jedna rodzina ludzka"

16.01.2011 Dzień Migranta i Uchodźcy - "jedna rodzina ludzka"

polak_autor_zdj_Wodzimierz_Adam_PuzioO konieczności otoczenia szczególną troską młodzieży studiującej i pracującej poza granicami własnego kraju mówił 16 stycznia w Poznaniu biskup Wojciech Polak. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odprawił w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej Mszę świętą z okazji Dnia Migranta i Uchodźcy.

W homilii bp Polak przypomniał za papieżem Benedyktem XVI, że tegoroczny temat Dnia Migranta i Uchodźcy - "jedna rodzina ludzka" - wskazuje nam, że w naszych wieloetnicznych i wielokulturowych społeczeństwach, w jakich żyjemy, a także wśród osób wyznających różne religie, wszyscy należymy do jednej rodziny, zarówno migranci, uchodźcy, jak i społeczności lokalne, które ich przyjmują.

"I to poczucie wzajemnej więzi, mocniejszej niż wszelkie różnice etniczne, kulturowe i religijne, stoi u podstaw solidarności i nadziei na lepsze życie, w relacjach braterskich, we wzajemnym zrozumieniu i szacunku, z jednej strony w dobrym wykorzystaniu zaoferowanej pomocy, z drugiej zaś w poczuciu odpowiedzialności i poszanowaniu praw tych, którzy przyjmują i otwierają gościnnie swe domy i serca" - mówił bp Polak.

Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podkreślił również, że Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy to przede wszystkim dzień refleksji i modlitwy, a także impuls do działania i pochylenia się nad współczesnymi wyzwaniami. Jak dodał, jednym z nich jest narastające zjawisko emigracji młodzieży.

"Obecność tych szczególnych migrantów w panoramie emigracyjnej jest niewątpliwie pewnym szczególnym wyzwaniem i troską" - stwierdził bp Polak, dodając, że troska ta dotyczy podstawowej, także duszpasterskiej opieki nad studentami wyjeżdżającymi za granicę na studia.

Duchowny zaznaczył, że w sposób szczególny troską tą powinni być jednak objęci młodzi ludzie, którzy zamiast studiów podejmują pracę. Trzeba - jak mówił dalej bp Polak - "zachęcać ich do studiowania, do podnoszenia swoich kwalifikacji, do rozwijania zdolności i talentów".

Odsłuchaj homilię: