Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Category Blog 14.11.09 - Jasnogórskie czuwanie w intencji polskich emigrantów

14.11.09 - Jasnogórskie czuwanie w intencji polskich emigrantów

 

czuwanie 2Pod hasłem "By Bóg was zachował w wierności Ewangelii i Ojczyźnie" (O. I. Posadzy TChr) odbyło się w nocy z 13 na 14 listopada w bazylice Cudownego Obrazu na Jasnej Górze tradycyjne czuwanie modlitewne w intencji polskich emigrantów, a także ich duszpasterzy i sióstr zakonnych posługujących na co dzień wśród Polonii. Czuwanie zgromadziło około 1500 osób. Przybyli kapłani i bracia z Towarzystwa Chrystusowego, Siostry Misjonarki Chrystusa Króla oraz liczni wierni z parafii z kraju i z Europy. Na rogram czuwania złożyły się m. in. różaniec, droga krzyżowa, nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa w intencji kapłanów, nabożeństwo do Matki Bożej i inne.

Centralnym punktem modlitwy była sprawowana o północy pod przewodnictwem Wikariusza Generalnego Towarzystwa Chrystusowego, ks. Krzysztofa Grzelaka TChr Msza św., podczas której homilię wygłosił proboszcz parafii polskiej w Budapeszcie, ks. Leszek Kryża TChr, oraz Apel Jasnogórski, przed którym rozważanie poprowadził ks. Jerzy Wieczorek TChr, Prowincjał Chrystusowców w Niemczech i Holandii.

Zebrani u Matki Bożej wierni mieli możliwość włączenia w swoje modlitwy nadesłane z całego świata drogą internetową i odczytywane w kaplicy intencje Polaków żyjących poza granicami kraju.

czuwanieOprócz tego tegoroczna noc czuwania w szczególny sposób poświęcona była modlitewnej wdzięczności za 50 lat służby Bogu i Polakom na emigracji Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. Obecna na czuwaniu Przełożona Generalna Sióstr Misjonarek, M. Edyta Rychel MChR w specjalnym słowie na jasnogórskie czuwanie powiedziała m. in.: "Nasze Zgromadzenie (...) uczestniczy w zbawczej misji Kościoła poprzez duchową troskę o wiarę i zbawienie polskich emigrantów oraz pracę apostolską wśród nich prowadzoną. (...) Siostry dzielą życie i koleje losu polskich emigrantów, troszcząc się o to, aby zachowali wiarę ojców oraz tożsamość wypływającą z duchowego dziedzictwa narodu, przy jednoczesnym włączeniu się w nowe środowisko."

Niektóre części czuwania transmitowane były przez Radio Jasna Góra, Radio Maryja oraz przez Telewizję Trwam.