Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Artykuły z życia Polonii Polonijne święto sportu

Polonijne święto sportu

Kielce2013tygodnik "Niedziela" nr 33/18 VIII 2013 r.
Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego
Ks. Wiesław Wójcik TChr

W dniach 3-10 sierpnia 2013 r. w Kielcach odbyły się XVI Światowe Letnie Igrzyska Polonijne. Organizatorami tego wydarzenia od 1997 r. jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Do Polski przybyło ponad 1,5 tys. naszych rodaków z 31 krajów. Najliczniejsze reprezentacje przyjechały z Litwy, Ukrainy, Kanady, Czech i Niemiec. Uroczyste ślubowanie sportowców i zapalenie znicza odbyło się 3 sierpnia br. w amfiteatrze na Kadzielni.  więcej...

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. prezydentowa Karolina Kaczorowska oraz marszałek Sejmu litewskiego. Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Longin Komołowski podziękował Kielcom za przyjęcie olimpijczyków, a sportowcom za krzewienie narodowej kultury i podtrzymywanie więzi z ojczyzną. Letnie Igrzyska Polonijne oficjalnie otworzył prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Mszy św. 4 sierpnia br. w bazylice katedralnej przewodniczył biskup pomocniczy z Kielc Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców. W modlitwę włączyli się: ks. Kazimierz Długosz - prowincjał chrystusowców w Brazylii, ks. Krzysztof Banasik - duszpasterz sportowców w Kielcach oraz ks. Wiesław Wójcik z Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. W homilii bp Florczyk podkreślił, że tegoroczne igrzyska to spotkanie i współzawodnictwo wielkiej rodziny Polaków. - Niech przyczyniają się one do umacniania miłości i przyjaźni między naszymi rodakami - powiedział biskup. Uczestnicy liturgii zostali obdarowani „Dekalogiem emigracji”, czyli wskazaniami bł. Jana Pawła II do rodaków żyjących na obczyźnie.

Sportowcy startowali w następujących dyscyplinach: piłka nożna, piłka siatkowa, biegi, koszykówka, kolarstwo, łucznictwo, po raz pierwszy w programie igrzysk znalazła się piłka ręczna. - To wspaniała przygoda na ziemi naszych ojców - powiedziała jedna z młodych uczestniczek z Republiki Południowej Afryki. Większość sportowców nigdy dotąd nie była w Kielcach, a niektórzy przyjechali do Polski po raz pierwszy.