Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Artykuły z życia Polonii Polonia w "westfalskiej Częstochowie"

Polonia w "westfalskiej Częstochowie"

tygodnik "Niedziela" nr 28/8 VII 2012 r.
Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego
Ks. Wiesław Wójcik TChr

Wdniach 16-17 czerwca br. rzesza naszych rodaków mieszkających w Niemczech przybyła do sanktuarium maryjnego - Królowej Pokoju w Neviges w "westfalskiej Częstochowie". Tegoroczne pielgrzymowanie odbywało się pod hasłem: "Trwajcie mocni w wierze z Maryją". Uroczystości przewodniczył zaproszony przez organizatorów - Polską Misję Katolicką w Bochum - bp Janusz Kaleta z Karagandy, administrator apostolski Atyrau.

33. piesza pielgrzymka zgromadziła ponad 1200 pątników, w większości młodych rodaków z polskich misji katolickich prowadzonych przez księży chrystusowców z Nadrenii i Westfalii. Pielgrzymi pokonali trud drogi długości 30-40 km. Witani byli chlebem w progach sanktuarium przez bp. Janusza oraz ks. Jerzego Wieczorka TChr, prowincjała Księży Chrystusowców. To było niezwykłe świadectwo zawierzania swojego życia w szkole Maryi. To niespotykane zjawisko, aby na drogach niemieckich w deszczowy dzień ludzie pod parasolami wędrowali tak daleko do kościoła.

W niedzielne południe 17 czerwca pielgrzymi odbyli modlitewną procesję na Górę Maryi, do kaplicy wybudowanej przez polskich robotników w czasie II wojny światowej. Polski biskup z Karagandy poprowadził nabożeństwo maryjne.