Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Artykuły z życia Polonii Polonijne dzieci w narodowym sanktuarium maryjnym Belgii

Polonijne dzieci w narodowym sanktuarium maryjnym Belgii

n201225_044tygodnik "Niedziela" nr 25/17 VI 2012 r.
Dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego
Ks. Wiesław Wójcik TChr

Dwa razy w roku od wielu lat do Banneux, małej belgijskiej wioski położonej blisko granicy z Niemcami, pielgrzymują wierni z prowadzonych przez Księży Chrystusowców Polskich Misji Katolickich z Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Holandii. Znajduje się tam narodowe sanktuarium Matki Bożej Ubogich.

Jego powstanie wiąże się z objawieniami, które miały miejsce pomiędzy 15 stycznia a 2 marca 1933 r. Maryja ukazała się ośmiokrotnie 11-letniej Mariette Beco, wiejskiej dziewczynie z ubogiej rodziny. Główna treść objawień to przypomnienie przez Maryję, że jest Matką Ubogich, która przychodzi, aby ludziom ulżyć w cierpieniu. Podczas drugiego objawienia Maryja wskazała miejsce, z którego wytrysnęło źródełko. Objawienia w Banneux, potraktowane jako swoista kontynuacja objawień w Lourdes, zostały oficjalnie uznane przez Kościół w 1949 r. Sanktuarium w Banneux odwiedził 21 maja 1985 r. Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Belgii.
W ostatnią sobotę maja do Matki Bożej Ubogich przybywają przede wszystkim dzieci, które przyjęły I Komunię św. w ośrodkach polonijnych. W tym roku 26 maja w Banneux zgromadziło się ponad 200 małych pielgrzymów pierwszokomunijnych z kilkunastu polonijnych parafii Niemiec i Holandii. Główny organizator maryjnej pielgrzymki – ks. Bogdan Renusz, chrystusowiec, nowy proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Aachen, przewodniczył uroczystej Mszy św. z kilkunastoma polonijnymi duszpasterzami. Uczestnicy wielkiej polonijnej majówki otrzymali od Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego specjalny „Dekalog Emigracji” – wskazania bł. Jana Pawła II dla Polaków na świecie.