Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl

Jasnogórska Noc Czuwania za emigrację - 19/20 X 2018 ZAPRASZAMY!

Home Aktualności/Wydarzenia Wydarzenia- 2018 r. Niemcy: 73. rocznica wyzwolenia obozu Ravensbrück

Niemcy: 73. rocznica wyzwolenia obozu Ravensbrück

Każdego roku, z końcem kwietnia przypada rocznica wyzwolenia byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet Ravensbrück.  więcej...

W tym największym obozie koncentracyjnym dla kobiet więziono podczas II wojny światowej ponad 132 tysiące kobiet 27 narodowości, z których zginęło około 90 tysięcy. Ravensbrück to również miejsce cierpienia i męczeńskiej śmierci ok. 32 tysięcy polskich kobiet, dziewcząt i dzieci. Do obozu już 23 września 1939 roku przywieziono pierwsze Polki: działaczki polonijne z Niemiec, członkinie "Związku Polaków w Niemczech", "Związku Harcerstwa Polskiego"w Niemczech, działaczki spod znaku "Rodła" i nauczycielki języka polskiego.

Więźniarkami obozu były m.in. Zofia Pociłowska, Maria Bortnowska, Karolina Lanckorońska, Wanda Półtawska i Grażyna Chrostowska. Niezmierzone cierpienia, jakim poddane było pokolenie Polaków żyjących w czasie II wojny światowej, nie mogą być zapomniane. To miejsce, ok. 100 km na północ od Berlina, zasługuje na otoczenie szczególną pamięcią, jako symbol walki polskich kobiet o zachowanie godności w skrajnie trudnych warunkach obozu koncentracyjnego i cmentarz, na którym "Jedynym Ich grobem jest nasza pamięć".

22 kwietnia 2018, podobnie jak w minionych latach wzięliśmy udział w uroczystościach z okazji 73 rocznicy wyzwolenia obozu pod przewodnictwem Polskiej Misji Katolickiej oraz Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie.

Za nim udaliśmy się do obozu, na oficjalne uroczystości i Eucharystię, spotkaliśmy się na cmentarzu w Fürstenberg, przy zbiorowej mogile polskich więźniarek.

Modlitwie przewodniczył emerytowany Biskup Włocławski, ks. bp Bronisław Dembowski. Modlił się nad grobem mamy i siostry, które rozstrzelane zostały 25 września 1942 roku i spalone. Prochy mamy biskupa, śp. Henryki Dembowskiej odnaleziono w tym miejscu wśród innych urn. Od tej mogiły ruszyliśmy do grobu najmłodszego Polaka, więźnia-dziecka, Marka Rzewuskiego, który urodził się w obozie w grudniu 1944 roku, a zmarł z głodu i wycieczenia w kwietniu 1945 roku, na krótko przed wyzwoleniem obozu. W tym miejscu modlitwę poprowadził ks. proboszcz Marek Kędzierski.

O godz. 10.00, w czasie oficjalnych obchodów 73. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Ravensbrück, przemówiła Rosjanka, która jako kilkuletnia dziewczynka wieziona była w obozie. Świadectwo odwagi i męczeństwa Więźniarek uczciła Pierwsza Dama, p. Agata Kornhauser Duda, żona Prezydenta RP. Obozową modlitwę "Ojcze nasz" poprowadziła jedna z obecnych więźniarek.

Na terenie obozu o godz. 12.30 odprawiona została uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. ks. bp. Henryka Wejmana, biskupa pomocniczego Szczecińsko - Kamieńskiego, w intencji zamordowanych i zmarłych więźniarek tego obozu.

Koncelebrował mszę Biskup Senior, ks. bp Bronisław Dembowski, ks. proboszcz i dziekan Dekanatu Fürstenberg, kapłani z Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, m.in. ks. rektor WSD oraz ks. proboszcz PMK Marek Kędzierski SDB z Berlina.

Przybyła grupa ok. 10 byłych więźniarek KL Ravensbrück, grupy młodzieży z Polski w ramach programu VII edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "O tym nie można zapomnieć - spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów" realizowanego przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.

Na zaproszenie PMK w Berlinie dotarły też do Ravensbrück: grupy naszych Rodaków ze Szczecina m.in. siostry zakonne i klerycy szczecińskiego seminarium duchownego, przedstawiciele Gwardii Narodowej i młodzież szkolna. Po raz kolejny z dziękczynną pielgrzymką przybyły siostry zakonne ze Zgrom

adzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi z Warszawy. Siostry z tego z gromadzenia też były więzione w tym obozie, wszystkie przeżyły obozowy koszmar.

Jak co roku, z Berlina przybyli wierni z Polskiej Misji Katolickiej, młodzież z polonijnej drużyny piłkarskiej FC Polonia Berlin, przedstawiciele Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie.

Wszystkim należą się z serca płynące podziękowania. Dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu wielu osób, uroczystości mogły odbyć się godnie, w pokoju, w atmosferze zadumy i modlitwy, przy pięknej pogodzie. Bogu za wszystko niech będą dzięki!

Tutaj znajdziemy przemówienie Pierwszej Damy Najjaśniejszej Rzeczpospolitej, p. Agaty Kornhauser Dudy....

Za: pmk Berlin