Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl

Jasnogórska Noc Czuwania za emigrację - 19/20 X 2018 ZAPRASZAMY!

Home Aktualności/Wydarzenia Wydarzenia- 2018 r. USA: Kardynał S. Dziwisz odwiedza Polonię

USA: Kardynał S. Dziwisz odwiedza Polonię

Daję świadectwo o świętości Jana Pawła II, bo to ona najbardziej zajaśniała, gdy odchodził z tego świata - mówił kard. Stanisław Dziwisz do amerykańskiej Polonii, zgromadzonej w katedrze Najświętszego Serca Pana Jezusa w Knockville. Przebywający w Stanach Zjednoczonych osobisty sekretarz polskiego papieża zachęcał wiernych, by brali z niego przykład i budowali "cywilizację dobra i miłości, braterstwa i solidarności".  więcej...

Kard. Dziwisz przypomniał zgromadzonym w katedrze, że w tym roku mija czterdzieści lat od wyboru Jana Pawła II na Stolicę św. Piotra. Wspominając, jak wielkie nadzieje obudził wybór kardynała pochodzącego zza "żelaznej kurtyny komunizmu", ocenił, że te nadzieje się spełniły. "Ojciec Święty od samego początku swojej papieskiej służby przypominał wszystkim, by nie lękali się, by na oścież otwarli przed Chrystusem przestrzenie życia rodzinnego, społecznego, gospodarczego i kulturalnego." - mówił.

Podkreślał, że słowa te dotarły również do krajów, w których próbowano "zamknąć Chrystusowi dostęp do człowieka", w których "bezbożna ideologia chciała pozbawić człowieka największego skarbu, jakim jest Bóg". Jan Paweł II, jak mówił, miał wielki udział w obaleniu totalitarnego systemu komunistycznego w Polsce i pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. "On nie dysponował żadną armią, żadną fizyczną siłą. Jego orężem była prawda o Bogu i człowieku, stworzonym na obraz i podobieństwo Boże i powołanym do życia na wieki w Bogu. Jego orężem była Ewangelia, czyli Dobra Nowina o Jezusie Chrystusie Odkupicielu człowieka, jedynym Zbawicielu świata" - zaznaczył wieloletni sekretarz papieża.

Kard. Dziwisz wspominał również dramatyczne chwile pontyfikatu, kiedy to "mroczne siły zła starały się usunąć i unicestwić mężnego świadka wiary, niebezpiecznego dla wszystkich reżimów walczących z Bogiem i człowiekiem". Mówił o zamachu na jego życie, opowiadał o tym jak podtrzymywał Ojca Świętego w ramionach, gdy upadał trafiony kulą zamachowca. "Ojciec Święty zapłacił cenę za swoje świadectwo" - stwierdził. Dodał, ze Opatrzność ocaliła mu życie, by mógł dalej służyć Kościołowi i światu.

Czytaj także: Kard. Dziwisz podarował stułę św. Jana Pawła II katedrze w Knoxville

"Byłem przy nim, gdy odchodził do domu Ojca. Daję świadectwo o jego świętości, bo to ona najbardziej zajaśniała, gdy odchodził z tego świata" - kontynuował krakowski metropolita senior, wyznając, że życie i praca u boku "wielkiego człowieka, odważnego świadka wiary, niezmordowanego pasterza Kościoła powszechnego i duchowego przywódcy świata" była największym przywilejem jego kapłańskiego życia.

Hierarcha przypomniał amerykańskiej Polonii, że Jan Paweł utrzymywał szerokie kontakty. Odwiedzał Stany Zjednoczone jako kardynał krakowski. Potem, jako papież zawsze spotykał się z Polonią podczas swoich podróży apostolskich. "Ojciec Święty podkreślał zawsze, że Polonia powinna umacniać swoją tożsamość, strzec wartości polskiej kultury, dziedzictwa przekazanego nam przez tysiąc lat wiary w ojczystym kraju" - mówił kard. Dziwisz, dodając, że troską papieża było i to, by Polonia wnosiła swój wkład w życie narodu amerykańskiego, -na tej ziemi, która dla Polaków była zawsze gościnna i na której wielu naszych rodaków mogło spełniać i spełnia swe marzenia". Ocenił, że wymiana między kulturami i tradycjami poszerza serca i czyni je bardziej otwartymi na bogactwo kultur, języków i tradycji.

W nabożeństwie brał udział kard. Justin Rigali, wieloletni bliski współpracownik św. Jana Pawła II. Katedra w Knockville została poświęcona w sobotę 3 marca.

Za: ekai.pl

 ***

Kardynał Stanisław Dziwisz przebywa z wizytą w Chicago. Emerytowany arcybiskup krakowski odwiedził Polską Misję Ojców Cystersów w Willow Springs na przedmieściach. Mieści się tam Sanktuarium świętego Jana Pawła II. Wewnątrz znajdują się między innymi relikwie papieża Polaka oraz świętego Maksymiliana Kolbe.

Podczas wizyty u Ojców Cystersów kardynał Dziwisz przewodniczył mszy świętej. Modlił się za amerykańską Polonię. Poświęcił też symboliczny Krzyż Mogilski. Nawiązuje on do oryginału z Sanktuarium w Nowej Hucie. "O ten krzyż tak bardzo musiał walczyć Jan Paweł II. Aby w Mogile był kościół. Żeby ludzie mogli się modlić. Żeby mogli wyznawać swoją wiarę" - mówił kardynał Dziwisz podczas uroczystości poświęcenia krzyża.

Po mszy świętej emerytowany metropolita krakowski spotkał się w sali parafialnej z Polonią. Uczestnikami mszy oraz mniej formalnego spotkania po niej byli głównie górale, którzy mieszkają w Chicago. We wtorek wieczorem kardynał Dziwisz odwiedzi parafię Świętej Trójcy w Chicago. Tam też będzie przewodniczył mszy świętej. Po niej w sali parafialnej ma odbyć się "Wieczór Papieski" - kolejne spotkanie z Polonią.

Za: Stowarzyszenie "Wspólnota Polska"  - 7 marca 2018 r.

***

W dniach 5 i 6 marca Jego Eminencja ks. kardynał Stanisław Dziwisz przebywał z wizytą w Chicago. Podczas swojego pobytu najbliższy współpracownik Jana Pawła II odwiedził dwie chicagowskie parafie, a w chicagowskim konsulacie RP spotkał się z przedstawicielami Polonii.

Wcześniej, w sobotę, 3 marca kardynał uczestniczył w poświęceniu nowopowstałej katolickiej katedry w mieście Knoxville w stanie Tennessee.

W poniedziałek, 5 marca ks. kardynał Stanisław Dziwisz wziął udział w nabożeństwie w Polskiej Misji Ojców Cystersów pw. Matki Bożej Matki Kościoła w Willow Springs, a we wtorek, 6 marca koncelebrował mszę świętą w parafii Świętej Trójcy. Wtorkowej liturgii towarzyszyła piękna, niecodzienna oprawa. Grała i śpiewała góralska kapela, parafialny chór zaprezentował swoje umiejętności, a dzieci z zespołu Lajkonik przyciagały spojrzenia swoimi barwnymi, ludowymi strojami.

Zgromadzonych w kościele św. Trójcy wiernych przywitał ks. proboszcz Andrzej Totzke. Pośród przybyłych gości wymienić należy: wicekonsula RP w Chicago Piotra Semeniuka, prezesa Fundacji Centrum Jana Pawła II ks. Mirosława Króla i kanclerza Kurii Metropolitalnej w Krakowie ks. dr. Tomasza Szopę. Na uroczystą mszę przybyło wielu przedstawicieli polonijnych organizacji, a wśród nich zarząd Związku Podhalan w Ameryce Północnej z prezesem Józefem Cikowskim i jego zastępczynią Zofią Bobak-Ustupską, a także kierownictwo Muzeum Polskiego z dyrektor wykonawczą Małgorzatą Kot.

Podczas homilii kardynał Dziwisz nawiązał do lat spędzonych u boku papieża św. Jana Pawła II i jego duchowego wpływu: - Mamy w nim skutecznego orędownika naszych spraw w niebie u tronu Najwyższego. Warto mu powierzać nasze sprawy, troski i prośby. Ja czuję to codziennie i muszę wyznać, że nieustannie czuję opiekę i wsparcie świętego, u boku którego służyłem kościołowi przez 39 lat.

Po mszy świętej ks. Andrzej Totzke zaprosił wszystkich gości na wieczór papieski w sali parafialnej, gdzie na gości czekały kremówki, co prawda nie z Wadowic, ale równie pyszne. Podczas spotkania skupiono się na działalności Fundacji Jana Pawła II. Prezes Fundacji w USA Mirosław Król zachęcał do składania datków i wykupywania cegiełek, a kierujący oddziałem w Chicago dr Jan Jaworski zapoznał gości z historią Centrum Jana Pawła II - Nie lękajcie się. Centrum ma pełnić funkcję wotum dziękczynnego narodu za pontyfikat Karola Wojtyły. Nazwa Centrum nawiązuje do pamiętnych słów Jana Pawła II wypowiedzianych w 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!". Kardynał Dziwisz podziękował Polonii chicagowskiej za jej wkład w budowę krakowskiego Centrum Jana Pawła II i poświęconego mu sanktuarium.

Na zakończenie spotkania Anna Jeleń i Leszek Szczur wręczyli kardynałowi statuetkę św. Stanisława Biskupa Męczennika na pamiątkę wtorkowej wizyty w parafii pw. Świętej Trójcy.

Również we wtorek, 6 marca, w Konsulacie RP w Chicago odbyło się spotkanie z księdzem kardynałem Stanisławem Dziwiszem, prowadzone przez konsula generalnego Piotra Janickiego. Wzięli w nim udział zaproszeni przedstawiciele organizacji polonijnych oraz kanclerz zespołu szkół w Orchard Lake w Michigan, ks. Mirosław Król.

Ks. kardynał Stanisław Dziwisz po kilkudniowym pobycie w Stanach Zjednoczonych odleciał w środę do Krakowa. Polonia dziękuję bardzo kardynałowi za jego duszpasterską wizytę. Jej przesłanie pozostanie z nami na stałe.

Za: Dziennik Związkowy / 11 marca 2018 r.

***

8 marca 2018 roku kard. Stanisław Dziwisz odwiedził parafię pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Sterling Heights, MI. W ramach krótkiego pobytu poświęcił dwa nowe obrazy: Jezusa Miłosiernego i św. Jana Pawła II.

W marcu br. Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz odbył swoją podróż po USA. Wziął udział w poświęceniu nowej katedry w Knoxville w stanie Tennessee, gdzie zawiózł w darze stułę i relikwie papieża Jana Pawła II. Przebywał z wizytą w dwóch parafiach w Chicago (m.in. w Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej), spotkał się z Polonią w Orchard Lake, MI.

8 marca Ks. Kardynał odwiedził także parafię Matki Bożej Częstochowskiej w Sterling Heights, MI. W ramach krótkiego pobytu poświęcił dwa nowe obrazy: Jezusa Miłosiernego i św. Jana Pawła II. Do zgromadzonych wiernych, którzy przybyli na to wydarzenie do świątyni, były sekretarz papieski skierował słowa, podkreślając wkład Wielkiego Polaka w głoszenie i rozprzestrzenianie się w Kościele i świecie orędzia Bożego Miłosierdzia. Podziękował za krzewienie tego kultu oraz podtrzymywanie tradycji polskiej. Wyraził także wdzięczność Polonii za wspieranie "Friends of Saint John Paul II 'Be not afraid' Foundation". Pod koniec nabożeństwa Ksiądz Kardynał powierzył parafię i całą Polonię amerykańską Miłosierdziu Bożemu.

Za: tchr.us 

***

 6 marca 2018 roku ks. kardynał Stanisław Dziwisz odwiedził Polską Misję Duszpasterską pw. Świętej Trójcy w Chicago. Była to druga kardynalska wizyta w ciągu ostatnich dziesięciu lat.

Ten jubileusz pięknie wpisuje się w mozaikę wielkiego i mniejszych jubileuszy jakie Trójcowo przeżywa w tym roku, a więc: 125-lecie parafii, 30-lecie objęcia Polskiej Misji Duszpasterskiej, kontynuatorki kościoła pw. Świętej Trójcy przez księży chrystusowców, 25-lecia Chóru "Śpiewajmy Panu", 15-lecia istnienia Bractwa Róż Różańcowych i 15-lecie Festiwalu Parafialnego.

Górale powitali i uroczyście wprowadzili ks. kardynała do naszej świątyni, a o godz. 7 wieczorem rozpoczęła się liturgia Mszy św. koncelebrowanej przez ks. kardynała Stanisława Dziwisza przy współudziale: księży, posługujących na Trójcowie, ks. rekolekcjonisty prof. Pawła Bortkiewicza, ks. kanonika Mirosława Króla, kanclerza polonijnego ośrodka i zakładów naukowych w Orchard Lake, w stanie Michigan oraz 15 księży z polonijnych parafii Archidiecezji Chicagowskiej.

W imieniu parafian przedstawicielka Rady Parafialnej skierowała słowa podziękowania do ks. kardynała, za Jego obecność na Trójcowie, a także za uczestniczenie w życiu: najpierw ks. kardynała Karola Wojtyły przez 12 lat na stolicy św. Stanisława bp i męczennika w Krakowie, a potem przez 27 lat na Wzgórzu Watykańskim, aż do momentu towarzyszenia świętemu w przekroczeniu progu wieczności. "Wdzięczną modlitwą ogarniamy wszystkie te lata, a szczególnie tych 27 wyjątkowych, jakże pięknych, a zarazem trudnych lat, które odmieniły oblicze Kościoła i świata, za Twoją cichą, skromną, ale jakże owocną posługę! Dziękujemy z głębi serca za tę harmonię Twoich kroków z kimś tak Wielkim jak św. Jan Paweł II, za te wszystkie role, które Pan Bóg zlecił Tobie w ścisłej współpracy z największym i świętym Bożym aktorem naszych czasów, za kolejnych 11 lat posługi kardynalskiej w Krakowie, po powrocie z Watykanu, za przekazywanie duchowego testamentu św. Jana Pawła II, za pasterską troskę, aby pontyfikat świętego nie był jedynie wizytówką naszego polskiego Narodu, ale prawdziwie dojrzewał i owocował w życiu każdego z nas. Dziękujemy! Jesteśmy Ci również winni wdzięczność za relikwie św. Jana Pawła II, które otrzymaliśmy w 2012 roku dzięki Twojej życzliwości, a które złożone zostały u stóp Matki Boskiej Częstochowskiej, którą św. Jan Paweł II tak ukochał, co wyraził w swoim zawołaniu: Totus Tuum". Relikwie te ubogacają nasz zbiór 267 relikwii świętych i błogosławionych, jakie znajdują się w naszych katakumbach."

Wspólnota "trójcowska"wyrażała swoją ogromną radość i dziękczynienie, wyśpiewując Panu Bogu Te Deum za dar: Kochanego, Wielkiego Syna Narodu Polskiego św. Jana Pawła II, ale także za wiernego współpracownika i sekretarza świętego papieża. Po zakończonej liturgii Mszy Św, wspólnych, pamiątkowych zdjęciach miało miejsce spotkanie z ks. kardynałem na sali parafialnej pod kościołem, gdzie zgromadziło się ponad 500 osób przy kawie i papieskich kremówkach. Upłynęło ono w bardzo miłej atmosferze. Bogu niech będą dzięki!

Za: tchr.us