Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl

Jasnogórska Noc Czuwania za emigrację - 19/20 X 2018 ZAPRASZAMY!

Home Aktualności/Wydarzenia Wydarzenia- 2018 r. Msza Święta na zakończenie Igrzysk Polonijnych

Msza Święta na zakończenie Igrzysk Polonijnych

Do Krynicy przyjechało blisko 600 zawodników z 24 krajów. Towarzyszą im bliscy. To osoby z polskimi korzeniami, które na co dzień mieszkają w różnych częściach świata. Największą reprezentację stanowi Litwa z 125 zawodnikami, następnie Czechy z 94 oraz Białoruś 69 uczestników. Głównym organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", wspierane przez Senat RP.  więcej...

Podczas XIII Zimowych Igrzysk Polonijnych, które od niedzieli odbywają się w Krynicy-Zdroju wyłoniono m.in. najlepszych w turnieju hokeja na lodzie. Rywalizowały cztery drużyny. Złoty medal przypadł Polakom z Czech, srebrny z Polonusom z Rosji, a brązowy drużynie ze Stanów Zjednoczonych. Na czwartym miejscu uplasowali się Polacy z Litwy.

Ciekawie było na alpejskim stoku Jaworzyny Krynickiej, rywalizowano w slalomie gigancie. Wśród kobiet wygrywały m.in. Gabriela Andruszkiewicz z Litwy, Helena Brzózka z Węgier, Anastazja Janik z Kanady i Karin Farna z Czech. Najlepszymi wśród mężczyzn byli Savelli Uimonen z Rosji, Jakub Zogata i Robert Szewczyk (obaj Czechy) oraz Jan Zielinsky z USA.

Z kolei narciarze mieli swoje spotkanie w Ptaszkowej, rywalizowano stylem klasycznym. Najwięcej powodów do radości miały zwyciężczynie: Jana Kawulokova (Czechy), Karolina Banel i Renata Siliuk (obie Litwa) a także triumfatorzy: Romuald Aleksandrow, Radosław Aleksandrow (Litwa) i Roman Wołczok (Białoruś).

Imprezą towarzyszącą igrzyskom był bieg poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych. 2 marca na zakończenie XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych ,,Krynica-Zdrój 2018" w Krakowie w Bazylice Św. Stanisława i Św. Wacława na Wawelu odbędzie się Msza święta, odprawiana przez arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oraz biskupa Wiesława Lechowicza, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w intencji Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Msza będzie częścią Polonijnych Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Patronat honorowy nad igrzyskami objął Prezydent RP Andrzej Duda. Patronem medialnym wydarzenia jest m.in. Polskie Radio dla Zagranicy.

Za: Polskie Radio dla Zagranicy oraz "Wspólnota Polska"