Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2017 USA: Wizyta duszpasterska Prymasa Polski w Nowym Jorku

USA: Wizyta duszpasterska Prymasa Polski w Nowym Jorku

Prymas Polski abp Wojciech Polak odprawił Mszę św. w katedrze św. Patryka w Nowym Jorku oraz wziął udział, jako marszałek honorowy, w jubileuszowej 80. Paradzie Pułaskiego. Wydarzenie uznawane jest za największą manifestację polskości na Wschodnim Wybrzeżu USA. Motto tegorocznej parady brzmiało "Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów".  więcej...

Postaci obu generałów - wspólnych bohaterów narodu polskiego i amerykańskiego - abp Wojciech Polak wspomniał w homilii, wskazując na krzyżujące się tak często drogi i przeplatające losy Polaków i Amerykanów. Pozwalają one -jak tłumaczył - jeszcze lepiej zrozumieć usłyszane chwilę wcześniej w Ewangelii Boże wezwanie IDŹ. Wezwanie, które - jak dopowiedział - nie jest zarezerwowane dla wybranej rasy, narodu, czy grupy etnicznej, ale skierowane do wszystkich.

"Jeśli łączyć nas będą w jedno te same dążenia i ta sama miłość, ten sam duch i takie samo wspólne widzenie wielu spraw, jeśli nie zadowolimy się tylko własnymi sprawami, ale z troską będziemy myśleli i pamiętali również o naszych siostrach i braciach w wierze, to stanie się tak dlatego, że On sam, Jezus Chrystus, w swej niezmierzonej miłości i dobroci, okazanym nam miłosierdziu, uzdolnił nas do takiej postawy" - mówił metropolita gnieźnieński.

"Wydaje się, że dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebujemy wracać do naszej chlubnej historii, do życiorysów tych ludzi, którzy kierowani miłością Boga i człowieka, otwartym sercem, nie kalkulując zysków i strat, odpowiadali na Chrystusowe: idź" - stwierdził abp Polak. Dodał, że nasza odpowiedź dawana w Kościele na to wezwanie jest nie tyle dla nas, ale dla innych. Kościół bowiem - jak przypomniał - nie służy samemu sobie, ale jest wspólnotą otwartą dla wszystkich, zwłaszcza słabych, biednych i ubogich, poranionych i doświadczonych przez życie.

"Nawet jeśli w pierwszym odruchu, kierowani strachem i obawami, albo zacietrzewieni własnymi kalkulacjami, powiemy: nie chcę, to jednak patrząc na nas mocno wierzę, wiem, że mamy tę samą miłość i wspólnego ducha, który dzisiaj chce wykrzyczeć: idę!" - mówił na koniec Prymas Polski.

Abp Wojciech Polak gości z duszpasterską wizytą na Wschodnim Wybrzeżu USA od 29 września. W sobotę spotkał się z uczniami polskiej Szkoły Dokształcającej im. Karola Wojtyły w Linden i odprawił Mszę św. odpustową w tamtejszym kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, gdzie w 2013 roku erygowano narodowe Sanktuarium św. Jana Pawła II.

W dalszym programie wizyty duszpasterskiej Prymas Polski ma m.in. wizytę w Orchard Lake w stanie Michigan, będącym jednym z największych skupisk Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia w USA. Głównym punktem pobytu w tym mieście będzie uroczyste objęcie przez ks. kan. Mirosława Króla funkcji kanclerza miejscowego ośrodka polonijnego i polskich Zakładów Naukowych (Orchard Lake Schools in Michigan).

Sercem tego kampusu jest Seminarium św. Cyryla i Metodego założone 4 stycznia 1879 za zezwoleniem papieża Leona XIII. Jego pierwszym rektorem był ks. Józef Dąbrowski, który założył takżę w 1885 wspomniane polskie Zakłady Naukowe. Uroczystość odbędzie się we wtorek 3 października. Mszy św. koncelebrowanej przez abp. Polaka przewodniczyć będzie ordynariusz archidiecezji Detroit abp. Allen Vigneron.

W czasie pobytu w Orchard Lake abp Polak spotka się także 4 października z Polakami i  społecznością miejscowej szkoły średniej. Prymas opuści USA 5 października, w Polsce wyląduje 6 października. Jak przyznaje, nie jest to jego pierwsza wizyta w Stanach Zjednoczonych. Gościł już w tym kraju, zwłaszcza na Wschodnim Wybrzeżu, pełniąc przed laty funkcję delegata KEP ds. Polonii.

Za: e-kai.pl