Strona w przebudowie, przepraszamy za utrudnienia...
www.czuwanie.chrystusowcy.pl
Home Aktualności/Wydarzenia Aktualności 2017 Ukraina: Konsekracja sanktuarium Pani Fatimskiej w Dowbyszu

Ukraina: Konsekracja sanktuarium Pani Fatimskiej w Dowbyszu

Konsekracji największego na Ukrainie sanktuarium ku czci Matki Bożej Fatimskiej dokonał 17 czerwca 2017 r. w Dowbyszu k. Żytomierza abp Mieczysław Mokrzycki, przewodniczący Konferencji Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego. Metropolita lwowski przewodniczył uroczystej Mszy św. z udziałem biskupów ukraińskich oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów).  więcej...

"Teraz najwięcej pragniemy pokoju w naszym kraju" - powiedział w kazaniu ordynariusz charkowsko-zaporoski bp Stanisław Szyrokoradiuk, który przypomniał, że założenie i budowa sanktuarium fatimskiego jest ściśle związana z osobą ks. Aleksandra Milewskiego, pierwszego pallotyna pochodzącego z ziemi ukraińskiej.

Ks. Waldemar Pawielec SAC, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zaznaczył, że w Dowbyszu mieszka liczna wspólnota Polaków, z których część powróciła z Kazachstanu po wywózkach w czasach stalinowskich. W parafii są też Ukraińcy oraz rodziny mieszane.

Za konsekrację świątyni podziękował wicegenerał pallotynów ks. Józef Lasak z Rzymu.

W uroczystości uczestniczyli również pallotyni z Polski i Francji oraz ks. Leszek Kryża TChr, dyrektor biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Przybyli także przedstawiciele ukraińskich władz oraz ambasador Portugalii w Kijowie, Maria Cristina Serpa de Almeida.

Liturgię uświetnił śpiewem chór pod batutą Pawła Bębenka.

Parafia rzymskokatolicka w Dowbyszu została zarejestrowana w 1989 r. W 1990 podjęli tam pracę duszpasterską pallotyni, a pod koniec roku poświęcono działkę pod budowę świątyni. Uroczyste wprowadzenie figury Matki Bożej Fatimskiej do parafii w Dowbyszu miało miejsce 13 października 1990 r. Została ona przywieziona z Portugalii.

Sam okazały kościół sanktuaryjny został wzniesiony w latach 1991 - 1995 dzięki wsparciu katolików z zachodniej Europy, a zwłaszcza z parafii obsługiwanych przez księży pallotynów. W 1995 r. świątynia została uroczyście poświęcona przez ówczesnego biskupa kijowsko-żytomerskiego Jana Purwińskiego.

Kult Fatimski szerzony przez pallotyńską świątynię w Dowbyszu szybko zaczął promieniować na cała okolicę. Doceniając ten fakt w 2000 r. bp Purwiński podniósł ją do godności sanktuarium diecezjalnego. W roku 2005 sanktuarium dzięki zabiegom bp Marcjana Trofimiaka otrzymało 35-głosowe organy.

Od 2002 r. staraniem pallotynów w sanktuarium zaczęły się odbywać Festiwale Pieśni Maryjnej, na które przyjeżdżają wykonawcy z całej Ukrainy.

W sanktuarium znajduje się m.in. pomnik ofiar reżimu stalinowskiego z tej miejscowości, którzy zginęli w latach represji 1935-1939. Wtedy to osada nazywała się Marchlewsk i stanowiła stolicę Marchlewszczyzny, autonomicznego polskiego rejonu na Ukrainie. Gdy eksperyment z nim się nie powiódł, władze sowieckie postanowiły go zlikwidować. Około 12 tys. osób z rejonu deportowano do Kazachstanu, na Syberię, do obwodów archangielskiego, donieckiego i na Krym. Liderów poszczególnych wsi i osad zabijano na miejscu. Na pamiątkowej tablicy umieszczono nazwiska 160 z nich.

Za: ekai.pl